2024. November 30. András, Andor napja

A népi kézművességgel ismerkedhettek a kulturális közfoglalkoztatottak

0

Az NMI Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. a Népművészeti Egyesületek Szövetségével együttműködve belső képzést indított az V. Kulturális Közfoglalkoztatási Programban résztvevő közfoglalkoztatott munkatársak részére.

A képzés célja a kézművesség gyakorlatának megismertetése és megszerettetése. A képzés során a résztvevők megismerhetik a népi kézművességgel kapcsolatos alapismereteket, munkamódszereket, valamint az önálló alkotás örömének élményét is. A szervezők további célként tűzték ki az egyes résztvevők későbbi továbbképzési lehetőségeit, önálló szakmák elsajátítását, amelynek köszönhetően kereset-kiegészítés, esetlegesen önálló megélhetés is lehetővé válhat. A résztvevők betekintést nyerhetnek a Magyarországon meglévő népi kézműves világba, megismerik a különböző anyagok tulajdonságait, felhasználási módjait, valamint lehetőségük van a közös továbbgondolásra a mai kor viszonyaihoz igazítva. Cél volt továbbá annak megvilágítása, hogy egyszerű alapanyagok felhasználásával, az alapismeretek elsajátításával maradandó érték hozható létre.

A 28 órás képzés 4 csoportban 4 területet érintve, 2017. november 6-9-ig, illetve 13-16-ig valósul meg az alábbiak szerint: Egerben, az EKMK-Bartakovics Béla Közösségi Házban bőrművesség, textil-szövés, naptári ünnepek szokásai, szálasanyag–szalma–csuhé–gyékény és vessző használata. A Gyöngyösi Kulturális és Rendezvény Központban a következő témákban mélyedhettek el a résztvevők: bőrművesség, textil-szövés, naptári ünnepek szokásai és fazekasság.

Tanulási és ismeretszerzési lehetőséget biztosított a hevesi Csillagvirág Népművészeti Egyesület is, ahol a bőrművesség, textil-szövés, naptári ünnepek szokásai és a fazekasság világába kalauzolták el a jelentkezőket. A képzés oktatói népi iparművészek, a Csillagvirág Népművészeti Egyesület tagjai.

„Az NMI Nemzeti Művelődési Intézet Nonprofit Közhasznú Kft. és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége közötti megállapodás keretében folyt a kulturális közhasznú foglalkoztatottak kézműves képzése. Heves megyében erre a feladatra a Csillagvirág Népművészeti Egyesület vállalkozott, bevonva a szervezetünkkel szakmai kapcsolatban álló népművészeket.

46 fő képzésére kötöttünk megállapodást, amely keretében Egerben 2, Gyöngyösön és Hevesen pedig 1-1 csoport dolgozott a szakma kiváló mestereivel.

Szövésben Pataki Miklósné, Vermes Lajosné, Kiss Lajosné, Erdélyi Istvánné és Vidiné Kis Anikó kiváló alkotók bevonásával folyt a képzés. Bőrművességben Horváth Tiborné és Horváth Tibor Mesterek ismertették meg a hallgatókat a négyágú fonással és a ványolással. Fazekasságban Lassú Imre vezetésével a díszítési technikákkal és karácsonyi díszek készítésével foglalkoztak. Szálasanyag mesterségéből Balogh Gyulánétól kaptak ízelítőt a csoport tagjai, akik Pataki Miklósné a Népművészet Mestere vezetésével az ünnepvárásra készülve ajándékzoknikat és karácsonyi díszeket készítettek.

Nem csupán szorgalmas, de nagyon tehetséges résztvevőkkel találkoztunk. Örömmel mutatjuk a szövőszéken még ma is látható, általuk készített palóc szőtteseket, és abban reménykedünk, hogy a kézművesség, az alkotás örömét kamatoztatják majd a művelődési szervezeteknél kultúrát szolgáló barátaink. Természetesen abban is bízunk, hogy a megyében működő népművészeti egyesületeket, a helyi kézműves közösségeket is megtalálják a kézművességet kedvelők” – tájékoztatta a Hevesi Hírportált a programról Báder Miklósné elnök asszony.

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

Hozzászólások lezárva.