A KLIK tankerületéhez tartozó oktatási intézmények dolgozóit Ballagó Zoltán igazgató köszöntötte 2017. június 9-én, Pedagógusnapon. Elismerést érdemelt a Körzeti Tagiskola munkatársainak, Fehér Andreának és Sándor Istvánnak a hosszú évek alatt végzett oktató-nevelő munkája is.
Sándor István
1981-ben a Jászberényi Tanítóképző Főiskolán szerzett általános iskolai tanítói diplomát, mint a sport szerelmese. Földrajz-testnevelés szakra nyert felvételt az egri Ho-Si-Minh Tanárképző Főiskolán, de egy véletlen baleset folytán váltott a tanítói szakra. A véletlen okozta váltás azonban tökéletesnek bizonyult.
A diploma megszerzés óta eltelt 36 évből 27 évet a Körzeti Tagiskolában töltött, ami a harmadik és egyben utolsó munkahelye is.
Hosszú éveken át a matematika tantárgy tanításának érdekessé tételére, és annak megszerettetésére nagy gondot fordított. Elsők között üdvözölte a digitális tanagyag bevezetését és annak használatát az óráin. A matematika szakkörökre –amit sok-sok játékos feladattal és sajátos pontrendszeres versennyel tett érdekesebbé – és korrepetálásokra egyaránt szeretnek járni tanítványai. Közösségre és egyénre szabott feladataival, csoportos differenciált óravezetésével igyekezett minden tanulót sikerhez juttatni. A Zrínyi Ilona Matematikaversenyre, a Kismatematikus versenyen való részvételre, a tudásuk megmérettetésére már 3. osztálytól kezdve ösztönözte a gyerekeket. Tanulóit alapos ismeretekkel engedi mindig a felső tagozatra, tudásukat értékállóság jellemzi. Pedagógusi tevékenységét a gyerekek érdeklődéséhez mindig igazodó szakkörök, programok szervezése jellemezte és jellemzi.
Szívesen vállalta és vezette a főiskolai hallgatók tanítási gyakorlatát, mentorálta kezdő kollégáit. Vallja, hogy a tanítványai mindennapos tanulmányi munkájának eredményességét a szabadidős tevékenységek sokoldalúságával is lehet ösztönözni. Ezért igyekezett pályafutása alatt elsősorban a sporttal kapcsolatos tevékenységek tárát megnyitni és felajánlani számukra. A sakk iránt érdeklődő gyerekekkel, ami a matematika tantárgy sikeres tanításához elengedhetetlen képességeket fejlesztette, több éven keresztül eredményesen szerepeltek a diákolimpián is. Az asztalitenisszel is megismertette azokat a gyerekeket, akik erre igényt tartottak. Az utóbbi két évben a gyerekek és saját maga örömére a horgászat rejtelmeibe is bevezette a Pecasulis gyerekeket. Rendszeres megbeszélés tárgya tanítványaival egy-egy bajnoki meccs kielemzése, amire neki is és a gyerekeknek is egyaránt igénye van. Fiú tanítványai különösen kötődnek hozzá, szívesen beszélnek meg vele olyan dolgokat is – amit ebben az elnőiesedett szakmában – a tanító nénikkel nem lehet.
Emlékezetes és felejthetetlen tevékenységei közé tartozik a Körzeti Tagiskola és a város lakosai számára is, a szülői és nevelőtestületi összefogással létrehozott iskolai jégpálya kialakításának irányítása, üzemeltetése, jó hangulatú használatának biztosítása 7 éven keresztül. Pályafutása során maradandó élményt adott az iskolai ünnepségek, rendezvények zenei anyagának elkészítésében, amit mindig rendkívüli tudatosság, precízség jellemzett.
A szülőkkel való viszonyára is ugyanaz a jellemző, mint a tanítványaival való kapcsolatára. A bizalom és az egymás tisztelete adta közös munkájuk sikerének az alapját.
Közel négy évtizedes munkája elismerést, megbecsülést érdemel!
Fehér Andrea
1994-ben szerzett tanítói diplomát a debreceni Kölcsey Ferenc Tanítóképző Főiskolán. Tanítói munkáját azonban már 1988-1990-ig, mint képesítés nélküli tanító megkezdte. A főiskola elvégzése után közel 9 évig a hevesvezekényi Általános Iskolában tanított, majd 2003 szeptemberétől a hevesi Körzeti Tagiskolába került, ahová csendes, szerény, feladatait mindig megtaláló egyéniségével hamar beilleszkedett.
Az eltelt 29 év alatt szinte minden területen élvezhette a nevelés-oktatás terén a tanítói pálya szépségeit, örömeit, nehézségeit. Sok-sok kisdiákot nevelt, tanított írni, olvasni, számolni. Adott tudást, emberséget, útirányt.
Az utóbbi években a legkisebbeket több évtizeden keresztül, míg pályája elején a 3-4. osztályos tanulókat is bevezette a tudás birodalmába. Az elmúlt néhány évben az informatika tanítását is végzi az 5-6. évfolyamon, szakkollégiumi képesítésével. Pedagógusi felkészültsége alkalmassá teszi, és így szinte minden tantárgy tanítását eredményesen és versenyképesen oktatja. A választott és sokszínű módszerek alkalmazása hatékony munkavégzést és tárgyi tudást ad tanítványainak.
Több mint tíz éve irányítja az alsós munkaközösség szakmai munkáját, szervezi a szakmai megújulást elősegítő programokat, melynek Ő maga is aktív részese. Fáradhatatlan, munkától, feladattól nem megijedő, mindig munkára kész. Következetes, határozott vezetéssel irányítja a gyerekeket. Kapcsolatukban mindig érződött az összeszokottság, az egymás iránti tisztelet és bizalom. Mint tanító, aki ötletgazdag és mindenre képesített az alsó tagozatos diákjaival a tanévnyitók és egyéb alsós gyerekeket érintő műsorok szervezője tanító társaival együtt.
A szülőkkel való viszonyára is ugyanaz volt jellemző, mint a kis tanítványaival való kapcsolatára. Becsülettel végzett tanítói munkája mellett olyan feladatokat is vállalt, amellyel segítette az iskola működését.
Tapasztalatát, tudását számtalan főiskolai hallgató tanítási gyakorlatának vezetésekor átadta, megtanította a fiatalokat az emberségre, tiszteletre, türelemre és ösztönözte őket a gyerekszeretetre, empátiára.
Gratulálunk az elismerésekhez!