Több milliót takarít meg évente a hevesi városvezetés klímatudatos, energiahatékony fejlesztéseinek köszönhetően
A Heves Megyei Klímabarát Díj átadásával kezdődött a Heves Megyei Közgyűlés ülése, április 28-án. Az elismerést 2016-ban alapította a grémium. Az első díjazottak sorában van Heves önkormányzata, Palik Tibor, a Sástó Hotel tulajdonosa, valamint Tiszanána önkormányzata. A díjakat Szabó Róbert, a Heves Megyei Közgyűlés elnöke, illetve Tóth Csaba és dr. Bényi Szabolcs Tamás alelnökök adták át.
Az ünnepélyes díjátadón elhangzott: az elismerés azoknak a Heves megyében tevékenykedő vállalkozásoknak, szakmai és önkormányzati szervezeteknek, civil szervezeteknek, valamint magánszemélyeknek adományozható, akik tudatosan foglalkoznak az éghajlat-változással kapcsolatos kérdésekkel és klímatudatosan végzik tevékenységeiket.
Ennek értelmében díjat vehetett át Szabó Zsolt államtitkár felterjesztésére Heves Város Önkormányzata. Az elismerést Sveiczer Sándor, a település polgármestere vette át. A méltatásban elhangzott: Heves városa a 2014-es év végétől folyamatosan fejleszti közintézmény-rendszerét. A sikeres – KEOP és KEHOP – pályázatoknak köszönhetően, több energia-hatékony beruházás valósult meg a településen. Az épületek szigetelésén, a külső megújuláson túl, a fent megnevezett pályázatok lehetővé tették azt is, hogy napelemes rendszer került a Városháza, a Művelődési Központ, illetve az Arany János úti óvoda épületének tetejére.
A hatékony, takarékosabb működést eredményező rendszerek, már jelentős energiát termeltek vissza a hálózatba, csökkentve az üvegházhatású gázok kibocsátását, ezzel párhuzamosan pedig a kiadásokat
A 2016-os évre vetítve, közel 4 millió forintot írt jóvá a helyi áramszolgáltató a hivatal közüzemi számláiban. Ennyivel kerül tehát kevesebbe az intézmények üzemeltetése.
Heves városa a jövőben is arra törekszik, hogy olyan energiahatékonysági fejlesztéseket valósítson meg, amelyek nem terhelik környezetünket, mindemellett energiamegtakarítást eredményeznek, illetve – mint azt a napelemes rendszereknél tapasztalhatjuk – csökkentik az önkormányzat kiadásait.
Díjat vehetett át Palik Tibor is. A tulajdonában álló Sástó Hotel 2016-ban elnyerte az ország legzöldebb szállodája címet. A hotel építésekor és üzemeltetésekor a környezetvédelmi szempontokat maximálisan szem előtt tartották. A beruházás során az épületek energia-hatékony műszaki megoldásain túl arra is törekedtek, hogy az építkezéskor minél kevesebb fát vágjanak ki. A szállodaépületben hőszivattyús fűtést alkalmaznak, ami geotermikus energiát hasznosít, a tetőkre 20 napkollektort telepítettek. Az energiafelhasználásuk maximum 10%-a gáz, a többit napenergiával és hőszivattyúval nyerik. A geotermikus fűtés nagy szerepet játszott abban, hogy elnyerték a legzöldebb szálloda címet.
Elismerésben részesült Tiszanána Község Önkormányzata, a díjat Dr. Tóth József polgármester vette át. A település önkormányzata, intézményeinek működtetése során arra törekszik, hogy a klímabarát energiaforrások használata egyre nagyobb szerepet kapjon. Követik azt a szemléletet, amely szerint környezetünk megóvásáért alapvető kötelességünk tenni, hiszen „a földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön”, nem élhetünk hát vissza értékeivel, ez pedig komoly felelősség mindannyiunk számára. Ennek szellemében az elmúlt években, 8 intézmény tetőszerkezetére került megújuló energiaforrás, minimalizálva ezzel az intézmények energetikai működtetése során keletkező káros-anyag – kibocsátást.
Fotók: HatvanOnline/Faragó Zoltán