A Népművészeti Egyesületek Szövetsége és az Alkotóházak Országos Egyesülete közösen csatlakozott az európai felhíváshoz, tagjaik körében kezdeményezték a nyitott műhely programot azzal a céllal, hogy a népi kézművesség iránt érdeklődők még inkább megismerjék az alkotási folyamatot, élő kapcsolat jöjjön létre a tárgyalkotókkal. Az európai program keretében Magyarországon negyedik alkalommal rendezték meg a Népi Kézműves Alkotóházak és a Műhelygalériák IV. Országos Hétvégéjét 2017. március 31-április 2-ig, melynek szervezői a Népi Kézműves Alkotóházak Országos Egyesülete, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége és a Hagyományok Háza, mottója pedig: „A kézművesség összekovácsol!”
A kezdeményezéshez kapcsolódó alkotóházak, műhelygalériák, nyitott műhelyek feladata, hogy ezen a hétvégén olyan egyedi programokkal jelentkezzenek, amelyekben a helyi, területi kézművesség hagyományai és értékei jelennek meg. Mindezzel szeretnék ráirányítani a figyelmet az alkotóházak és műhelyek létére, tevékenységére, hogy megmutassák, milyen fontos kulturális értékeket hordoznak az ott dolgozó mesterek, alkotó közösségek, a megörökölt tudás képviselői és megújítói. Ezen a három napon gyerekek, felnőttek ismerkedhetnek meg a népi kézművesség különböző területeivel.
A hétvégi eseményhez – melynek során bárki számára lehetővé válik az alkotás folyamatának nyomon követése, a műhelyek atmoszférájának, és főként az alkotóknak a megismerése – a pénteki napon csatlakozott a hevesi Radics Udvar, a mátraderecskei népművészeti ház és a recski tájház.
Báder Miklósné, a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet elnöke a Hevesi Hírportálnak elmondta: Azzal a céllal hívták és várták a gyerekeket erre a programra, hogy maradandó élményt nyújtsanak számukra a népi kézművességből. A legkisebbek ismerkedtek a múltból örökölt tárgyakkal és azok előállítását szolgáló eszközökkel, a nagyobbak a szövést és hímzést próbálhatták ki, és – készülve az ünnepekre – húsvéti ajándéktárgyakat készítettek.
„Számunkra is örömet jelent, hogy közel 400 gyermek és felnőtt egyetlen napon újra találkozhatott, a munkafolyamatok révén pedig megismerhette a gyűjtött tárgyak mai feldolgozását. A Hevesi József Általános iskola néhány diákja ennek a programnak a keretében fejezte be azokat az alkotásokat, melyek az Országos Ifjúsági Népi Kézműves Pályázatra készültek. Mesterek és tanítványok több éve együtt dolgoznak azért, hogy bebizonyítsák: a fiatalok fogékonyak a hagyományos értékek befogadására” – emelte ki Báder Miklósné.
A Pataki Miklósné által vezetett Nyitott Műhely városunkban 9 órakor vette kezdetét és egészen 16 óráig nyújtott tartalmas elfoglaltságot a hevesi gyermekeknek.
Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor és beküldött fotók