A 30 éves Hevesi Művésztelepről szóló könyv bemutatásával és a művésztelep alkotóinak munkáiból nyílt kiállítással várták a szervezők az érdeklődőket a magyar kultúra napján a Művelődési Központban. Az albumsorozat harmadik kötete, nemcsak a Hevesi Művésztelep 30 évét mutatja be, de méltó ajándékot is kíván adni a 75 éves Mesternek, a hevesi művésztelep vezetőjének: Kő Pál Kossuth- és Munkácsy-díjas szobrászművésznek.
A rendezvényen Kő Pál a Nemzet Művésze, városunk díszpolgára és Halassy Csilla szobrászművészek köszöntötték a megjelenteket. Az alkotók kiállítását Sallai Géza szobrászművész nyitotta meg, aki jelképesen át is vette Kő Pál tanítványait.
A Mester, közel 40 éves oktatói munka után döntött úgy, hogy mostantól azokra a komoly munkákra fordítja minden idejét, amit még szeretne elvégezni.
Erdészné Turcsányi Katalin – a kiadvány szerkesztője – a kötet megjelenésének előzményeit és célját ismertette. A magyar kultúra zenei ágát a Zeneiskola pedagógusainak kamaraegyüttese képviselte.
„Pont 30 éve annak, amikor hetedmagammal összekapaszkodtam kedves növendékeimmel, vettünk egy nagy levegőt, és addig bent tartottuk, amíg Hevesen meg nem ígérték: jöhetünk, szívesen fogadnak itt a királydinnyés homokban – írja Kő Pál Magyar Örökség Díjas szobrászművész, a Hevesi Művésztelep egyik alapítója a könyv előszavában.
Tihanyban korábban már működött egy – Somogyi József Mester által megálmodott – telep, de ott kissé háttérbe szorult a munka, így kellett egy olyan környezet, melyben a növendékek kellően el tudnak mélyülni az alkotásban; egy olyan hely, ahol csendben és nyugalomban dolgozhatnak. Ez a hely lett Heves, a Hevesi Művésztelep. Itt, az elmúlt három évtizedben tanítványok sokasága élvezhette a kisvárosi nyugalmat, és tölthetett el alkotással, pihenéssel és sok-sok élménnyel gazdag nyarat a középiskola ősparkjának árnyat adó fái alatt.
„…nemcsak idehozták az energiáikat, hanem az itteni atmoszférát magukba szíva vitték saját világukba, saját alkotói miliőjükbe a Hevesen tanultakat, tapasztaltakat; az érzéseket, gondolatokat, színeket, hangulatokat”- írja jegyzetében a szerkesztő.
Ezeket az élményeket és alkotásokat őrzi a kiadvány, egy múltidéző sétára invitálva bennünket az alapítók, valamint tanítványok visszaemlékezéseinek a segítségével, és azoknak a műveknek a bemutatásával, melyek egy része immár Heves köztereit és intézményeit díszíti.
A művésztelep Kerek László, az Eötvös József Középiskola egykori igazgatója szerint szellemi és kulturális értéke városunknak. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a több mint 60 műremek (szobor, dombormű, festmény, érme, vázlat és makett), melyek itt, városunkban formálódtak az alkotók keze által. Szimbolikus jelentéssel bír a középiskola parkjában felállított „madaras fa”, ahol a fa magát a művésztelepet, mint szellemi, művészeti bázist jelenti, a rajta lévő – távozó, vagy érkező – szárnyasok pedig az alkotó művészeket jelképezik.
Kerek László, aki sokat tett a művésztelep fennmaradásáért, régi fotók segítségével emlékezett a megalakulásról, az ott folyó munkáról, az értékteremtésről, hiszen – mint mondta – az itt végzett egy, két, vagy akár több éves munka tevékenyen hozzájárult az alkotó fiatalok művésszé válásához. Az értékteremtés mellett értékközvetítő szerepet is betöltött a művésztelep, mely a Hevesi Képzőművészeti Alapítvány és a Művésztelep Baráti Körének tevékenységén keresztül nyilvánult meg. Sok érdeklődőt vonzanak a fiatal művészek munkáit bemutató kiállítások, nyomot hagyva a város kulturális életében.
A könyvbemutató és a kiállítás megtekintését követően terített asztalnál folyt a beszélgetés, és minden jelenlévő megkapta a nap emlékeként a Heves – egy járás… albumsorozat harmadik kötetét, mely nemcsak a Hevesi Művésztelep 30 évét szeretné bemutatni, de méltó ajándékot is kíván adni a 75 éves Mesternek, aki ezt vallotta:
„Én úgy vélem, tiszteletben tartom a palánta munkáját, és csak körbejárkálom, rajzolok, beszélek, magyarázom és hagyom, majd jöjjön rá magától, hol a hiba. A művésztelep ezért jó hely és állapot, mert nagyon alá lehet merülni a munkába. Persze gyerkőce válogatja, no meg az idő. Legyen jó idő, legyen jó a társaság és mi megteremtjük a hiányzó világot.”
A színvonalas kulturális program a Csillagbojtár Kft. szervezésében valósult meg. A 30 éves Hevesi Művésztelep történetét feldolgozó kötet megjelenését és a művésztelep alkotóinak munkáiból nyílt kiállítás megrendezését a Nemzeti Kulturális Alap, kétmillió forinttal támogatta.
Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor