Az influenzára jellemző tünetekkel jelentkezők száma Hevesen még viszonylag kevés, de egyre emelkedő tendenciát mutat. 20%-kal emelkedett a felső légúti fertőzésben megbetegedettek száma – tájékoztatta a Hevesi Hírportált dr. Szabó János, a II. sz. körzet háziorvosa.
A múlt héten több mint 16 ezren keresték fel orvosukat influenzaszerű tünetekkel, a legnagyobb arányban Pest megyében, de igen magas számban Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben is. A vizsgált laboratóriumi minták nagyjából felében mutatták ki a vírust, többségében az A variánst.
Városunkban még nincs influenzajárvány, de az utóbbi hetekben emelkedett a vírusos megbetegedések száma. Jellemzően gyomor-és bélrendszeri problémákkal, hányással, hasmenéssel, illetve felső légúti fertőzéssel, torokfájással és köhögéssel keresik fel a páciensek a háziorvosi rendelőket.
Az influenzára jellemző tünetekkel – többek között magas láz, izomfájdalom – jelentkezők száma Hevesen még viszonylag kevés, de egyre emelkedő tendenciát mutat. A héten 20%-kal magasabb volt a felső légúti fertőzésben megbetegedettek száma, főleg a fiatal felnőtt korosztály körében – tájékoztatta a Hevesi Hírportált dr. Szabó János, a II. sz. körzet háziorvosa.
– Az ünnepek előtt és még most is nagyon sokan szenvednek a hányást és hasmenést okozó vírusoktól. Hogyan védekezhetünk ellenük?
Lényeges a normál bélflóra, ami a védekező rendszerünk egyik fontos eleme. Ha az egyensúly zavart szenved, és működése felborul, az egyébként is jelen lévő kórokozó baktériumok és vírusok szaporodásnak indulhatnak. Probiotikumok szedése segít az egyensúly helyreállításában, gyorsítja a betegségek lefolyását, és jobban kivédi azokat. Ügyeljünk az alapos kézmosásra, figyeljünk arra, hogy mit eszünk, és mindenképpen maradjunk otthon, ha észleljük magunkon a tüneteket, mert azok megjelenése után még napokig – akár 3-5 nap – is megfertőzhetjük a környezetünkben lévőket.
– Sokan élnek az influenza elleni védőoltás beadatásának a lehetőségével. Honnan tudható, hogy egy-egy évben melyik törzs ellen kell a vakcinát kifejleszteni?
A 2016-2017. évi influenza szezonban háromkomponensű, inaktivált influenza elleni oltóanyagok kerültek forgalomba. Az ajánlott influenza törzsek az alapján kerülnek a vakcinába, hogy az előző szezonban melyik influenzavírus variánst mutatták ki leggyakrabban. Ezt egy nemzetközi bizottság határozza meg, segítségül hívva az influenza figyelőszolgálatoktól kapott mintákat és jelentéseket. Az egyes szezonokra ajánlott influenza oltóanyag összetétele így eltérhet egymástól. Az oltóanyag kombinált, az A,B és H1N1 törzsek ellen is védelmet nyújt. Ha mégis másfajta törzs fertőz meg, akkor is sokkal enyhébb lefolyású lesz a betegség.
– A környező megyéket már elérte a járvány, hamarosan nálunk is várható. Milyen általános tanács adható az évente rendszeresen felbukkanó influenza szezonra?
A védekezést már ősszel megkezdhetjük. Októbertől egészen áprilisig javasolt napi 2000 egység D3-vitamin bevitele, emellett gondoskodjunk a megfelelő C-vitamin pótlásról is, amit leginkább természetes forrásból – citrom, savanyú káposzta – vegyünk magunkhoz. Ha bírja a gyomrunk, együnk sok vöröshagymát, fokhagymás pirítóst. A hideg téli estéken jól hatású két deci forralt vörös bor, ha pedig mindezek ellenére mégis köhögünk, vagy fáj a torkunk, csipkebogyó-, illetve mézes hársfa teával kúráljuk magunkat.