A január második hetében lebonyolított gyakorlatnak két célja volt: az egyik a beavatkozók felkészítése, a másik pedig a lakosság figyelemének felhívása volt a jégen tartózkodás veszélyeire, közölte a katasztrófavédelem.
A gyakorlatot megelőzően a tűzoltók megtekinthették a jégtörő hajókat, a szakemberek pedig megismertették velük az alkalmazásuk lehetőségeit és módszereit.
A feladat itt is az volt, hogy egy jégen rekedt embert kimentsék a tűzoltók a partra. A gyakorlaton a hevesi katasztrófavédelmi őrs hivatásos tűzoltói és a tiszanánai önkormányzati tűzoltók vettek részt, akik létrával és mentőkötéllel végezték a mentést.
Mielőtt jégre lépünk, érdemes néhány szabállyal tisztában lenni:
- A hirtelen hőmérsékletváltozások, illetve a tartósan enyhe időjárás nagymértékben megváltoztathatja a jégtakaró tulajdonságait, ezáltal az veszélyessé, kiismerhetetlenné válhat.
- Ha gyanús ropogást, recsegést hall, azonnal feküdjön minél nagyobb testfelülettel a jégre és próbáljon meg a legközelebbi biztos pontot hason csúszva elérni.
- Beszakadás esetén a felesleges mozdulatokat kerülje, ezáltal megőrizve a ruházatban lévő szigetelő légréteget.
- Igyekezzen a lábával az ellenkező irányban lévő jég szélét elérni és a part felé előrelökni magát, illetve segítséget kérni.
- Ha reális esély van a bajbajutott mentésére, akkor úgy tudnak segíteni rajta, hogy hason csúszva megközelítik, illetve a mentést végzőt érdemes kötelekkel biztosítani. Ha más eszköz nincs, egy hosszú, de erős ágat, ruhadarabot nyújtsunk a jégbeszakadtnak: ha többen vannak, egymás lábát fogva – mint egy hason fekvő lánc – segíthetnek.
- Ha partot ér azonnal menjen meleg helyre, szárítkozzon meg, testét törölje szárazra, igyon forró, meleg italt. Kávé, alkohol fogyasztása tilos!
- Ne kezdjen felelőtlenül mások mentésébe, mert csak tetézheti a bajt. Életét kockáztatja, illetve további beszakadások keletkezhetnek. Hívjon mielőbb segítséget!
|