Hölgyeknél sajnos nagyon gyakori betegség a hólyaghurut, mivel a húgycső csak néhány cm hosszú és a kórokozók nagyon gyorsan a húgyhólyagba kerülnek.
A visszatérő hólyaghurutoknak gyakran okozója lehet, hogy a betegség kialakulásától való félelemben a kórokozók eltávolítása érdekében a tisztálkodásnál nem csak a szeméremtájat, hanem a hüvelyt is szappannal mossák, illetve naponta 4-5 alkalommal is mosakszanak a betegségtől félők. Ezzel a helytelen módszerrel lemossák a kórokozók ellen védelmet nyújtó normál hüvelyflórát és a szeméremtáj normál flóráját, mellyel elősegítik a fertőzés gyakoribbá válását.
Változó kor környékén jelentkezhet a külső nemi szervek és a hüvely szárazsága, mely a kórokozók számára ugyancsak kedvező, mert védelem nélkül a húgycsőbe, majd a hólyagba jutnak.
Mindkét esetben tanácsos nőgyógyász szakorvossal konzultálni.
Gyakori jelenség az is, hogy akinek sokszor van hólyaghurutja, az nem mer megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztani, tartva a kellemetlen alhasi fájdalomtól, vizelési ingertől. Ezzel csak azt éri el, hogy a pangó vizeletben a kórokozók még inkább elszaporodnak. Nagyon fontos a napi 2,0- 2,5 liter folyadék bevitele, vizelési inger jelentkezésekor pedig el kell menni pisilni, nem szabad azt tartogatni.
Számos gyógynövény készítmény is segít a megelőzésben és az enyhe hólyaghurutok gyógyításában. Ilyenek a tőzegáfonya, medveszőlő levél, cickafarkfű, borsmentalevél és több kombinált gyógytea készítmény.
Amennyiben ezeknek a szereknek a használata nem eredményez tünetmentességet, mindenképp fel kell keresni a háziorvost!
Szabó János dr.