2024. November 27. Virgil napja

Hevesi kötődésű karmester vezényel ma este a Müpában

0

A hevesi származású, 34 esztendős Farkas Róbert vezényli ma este a Nemzeti Filharmonikus Zenekart, a Művészetek Palotájában. A Zeneakadémia ének-zenetanár-karvezetés diplomája, valamint karmesterképzőben elkezdett tanulmányai után 2006-ban egy ösztöndíjnak köszönhetően a berlini Universität der Künste-n folytatta képzését és 2012-ben végzett Lutz Köhler osztályában. Az ifjú művész szülei jelenleg is Heves városában élnek.

Kocsis Zoltán zeneszerző álma volt, hogy Busoni különleges zongoraversenye megszólaljon a Nemzeti Filharmonikusokkal. A különc zeneszerző művét Kun Woo Paik játssza, a zongoraversenyt és a Brahms-szimfóniát Farkas Róbert vezényli.

tgz7780-555x555Farkas Róbert 1982-ben született Ózdon. Zenei tanulmányait 8 évesen kezdte Hevesen, majd a miskolci illetve budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában szolfézs-zeneelmélet és zongora szakon végzett. A Zeneakadémia ének-zenetanár-karvezetés diplomája, valamint karmesterképzőben elkezdett tanulmányai után 2006-ban egy ösztöndíjnak köszönhetően a berlini Universität der Künste-n folytatta képzését és 2012-ben végzett Lutz Köhler osztályában. Az egyetem utolsó évében a Lovro von Matacic karmester versenyen 3. helyezést ért el és megkapta a Horvát Zeneszerzők Társaságának különdíját valamint a Horvát Rádió- és Televízió zenekarának díját.

Az egyetem után a Staatsoper Unter den Linden Berlin korrepetítora és zenei asszisztense volt olyan produkciókban, mint Sosztakovics: Moszka, Cserjomuski, Hindemith-Brecht: Lehrstück valamint John Cage: Europeras 3&4. Késöbb a Theater und Orchester Heidelberg zenei asszisztense és korrepetítoraként Wolfgang Rihm: Dionysos címü operájának 2. német bemutatóját előkészítésén és betanításán dolgozott. A nagy sikerű debütálásnak köszönhetően az operaház korrepetitora és karmestere volt három éven keresztül. Erdeklődése a modern zene iránt olyan produkciókhoz vezette, mint például a táncoperaként bemutatott Philipp Glass Echnaton cimü operája vagy Christian Jost: Rumor cimü müve. Ezen kívül részt vett ősbemutatók előkészületein, ahol a zeneszerzők személyes asszisztenseként működött közre. Nevéhez fűződik Peter Maxwell Davis: The Turn oft he Tide cimü művének németországi bemutatása. 2016-ban dolgozott David Robertsonnal és az Echo Klassik gálakoncert betanító karmestereként Pablo Heras Casadoval is. 2013-ban Berlinben kapcsolatba került Fischer Ivánnal, akivel azóta a Konzerthausorchesternél, 2015 óta pedig a Budapest Fesztiválzenekarnál dolgoznak együtt és asszisztensként segíti a zenekarok koncertjeinek illetve turnéinak előkészületeit.

Farkas Róbert a fent említett zenekarok mellett olyan együttesekkel dolgozott együtt, mint például a Berliner Symphoniker, a Luzern Festivalstrings, a Philharmonisches Kammerorchester Wernigerode, Collegium Musicum Pommersfelden Iifjúsági Zenekar vagy a Szombathelyi Szimfonikus Zenekar. Jelenleg Berlinben él és dolgozik.

Farkas Róbert, 2011-ben harmadik lett a Zágrábban megrendezett ötödik Lovro von Matacic nemzetközi karmesterversenyen. A versenyre több mint 40 országból 160-an jelentkeztek. A testület elnöke Berislav Klobucar, tagjai Niksa Bereza, Leopold Hager, Jorma Panula, Thomas Sanderling és a Nemzeti Filharmonikusok főigazgatója, Kovács Géza volt. A verseny első díját Alekszej Bogorad, a moszkvai Bolsoj Színház klarinétművésze, karmestere, második díját pedig Kah Chu Wong, a Szingapúri Kínai Szimfonikus Zenekar asszisztens karmestere nyerte el. A fiatal magyar karmester emellett elnyerte a Horvát Zeneszerzők Szövetségének különdíját és a verseny állandó zenekara, a Horvát Rádió Szimfonikus Zenekarának titkos szavazással odaítélt különdíját is. 

Heves Város Önkormányzata gratulál a helyi kötődésű Farkas Róbert karmesternek a hazai és nemzetközi szinten is kimagasló művészeti tevékenységhez. 

Forrás: filharmonikusok.hu

Kép forrása: MÜPA – MÜPA Művészetek Palotája

Hozzászólások lezárva.