Kiberzsúron mutatta be a rendőrség Egerben, mivel próbálkoznak mostanában a netes csalók és hogyan előzhetjük meg, hogy áldozatokká váljunk az interneten. A napokban is több milliót emeltek le Heves vármegyeiek számlájáról csalók. A Heves Vármegyei Rendőr-Főkapitányság bűnmegelőzési alosztályától azt tudhatták meg a résztvevők, hogy mivel és hogyan próbálják a csalók megszerezni az adatainkat, azokkal pedig a pénzünket is.
Soltész Bálint sajtószóvivője elmondta, azért is nagyon fontos a bűnmegelőzés munkája, mert a csalók rendkívül naprakészek, évről évre, hónapról hónapra új módszerekkel próbálkoznak. Ha valaminek már széles körben híre ment, váltanak. Mostanában nem csak a netes vásárlókat, az eladókat is célba vették. Ál fizetési felszólítások után most ál-csomagküldőszolgálat linkjével, QR kóddal csalják ki a bankkártyaadatokat.
– Az első és legfontosabb, hogy soha, semmilyen körülmények között ne adjuk meg a bankkártya adatokat ismeretleneknek, ismeretlen helyeken. S lejárati dátumot és CVC kódot csakis általunk ismert fizetési oldalon írjuk be. Azt hihetnénk, hogy ez csak az időseket veszélyezteti, de nem. Huszonéves, már az internet korába született polgárokat is képesek átverni a netes csalók. Mindig ellenőrizzük az oldalt, amin adatokat akarunk megadni, azok sokszor a megszólalásig hasonlítanak egy létező szervezetére, de a címsor árulkodó, ahogy a helytelen magyar szöveg is. Ha egy oldalra vezető linket kapunk, akkor kattintsunk bele a menübe, az impresszumba, ezek többnyire kidolgozatlanok és árulkodóak. Ha csomagszámot kapunk, akkor keressünk rá a valódi csomagküldő szolgálatra, hívjuk fel az ügyfélszolgálatot és a csomagszámmal kérjünk tájékoztatást. Ha interneten fizetünk és nem akarunk utánvéttel rendelni, akkor egy köztes fizetési megoldást is alkalmazhatunk, ilyen a Revolut vagy a Paypal – így nem férnek hozzá az összes pénzünkhöz – magyarázta.
A bűnmegelőzési alosztály kidolgozott egy programot is, amit a jelenlévők kipróbálhattak. Soltész Bálint elmondta, még azoknak is okozott némi töprengést a felület, akik tudták, mire számíthatnak. Ezzel a teszttel a rendőrség kitelepülésein találkozhatnak a következő hetekben is. A szóvivő beszámolt arról is, hogy szerdán két eset is történt a vármegyében, melyek során milliókkal károsítottak meg egy férfit és egy nőt. Egy nőt azzal hívott fel egy, az OTP bank munkatársaként bemutatkozott személy, hogy a CIB Banknál vezetett fiókjánál furcsa pénzmozgást érzékeltek, ezért utalja át a számláján lévő összeget a hívó által megadott számlaszámra. Még az ellentmondás ellenére is bedőlt a nő a csalónak, 2 és fél millió forintja tűnt el. A csalók igyekeznek stresszhelyzetet teremteni, sietségre ösztönözni a kiszemelt áldozatot, azért fontos, hogy maradjanak nyugodtak és körültekintőek.
Egy 73 éves gyöngyösi férfit is megkárosítottak. A csaló szintén banki ügyintézőnek adta ki magát, szintén jogosulatlan tranzakciós kísérletre hivatkozva kérte a sértettet, hogy egyeztessék az adatokat. Az idős férfi megadta, amit kért. Szintén 2,5 millió forint a kára.