Születése 111. évfordulóján dr. Venczel Józsefre emlékeztünk az anyaország egyetlen városában, ahol mementó és közterület őrzi a nevét. A közíró az 1935-ben alapított Hitel egyik alapító szerkesztője volt. Heves Város Önkormányzata, a Venczel József Társaság, a Hitel Múzeum-Galéria Alapítvány, a Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesület, valamint a Hevesi Kulturális Központ szervezésében megvalósuló emlékprogram fővédnöke Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes volt, védnöke Szabó Zsolt, országgyűlési képviselő. A november 9-i eseményen koszorúzással és tudományos tanácskozással rótták le tiszteletüket a megjelentek Erdély jeles társadalomtudósa előtt. A Venczel József Nemzetstratégiai Díjat 2024-ben Mihályi Molnár László szlovákiai magyar tanár, költő, publicista vehette át.
A programot megtisztelte jelenlétével Sveiczer Sándor Heves város polgármestere, Nagy István címzetes kanonok, Mészáros Ildikó nagytiszteletű lelkész, dr. Telegdy Balázs egyetemi docens, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának kancellárja, Dr. Hegedűs György, Heves város egykori polgármestere, Dr. Székely András Bertalan, a Venczel József Társaság ügyvezetője, Boga Tamás László, a Venczel József Társaság alapító tagja, valamint Venczel József családtagjai és a Venczel József Társaság tagjai.
Dr. Semjén Zsolt hivatali kötelezettsége miatt nem tudott személyesen megjelenni, így levélben üdvözölte az ünneplőket.
„Venczel József öröksége olyan maradandó értékeket foglal magában, mint a magyar közösségek összetartozásának erősítése, közös hagyományaink megőrzése, ami legfőképpen a kultúra és a szellemi gazdagodás szolgálatában teljesedett ki. Életművét felidézni, példáját tovább adni a következő generációk számára olyan kötelességünk, mellyel erősítjük nemzeti önazonosságunkat, egybeszólítva a külhoni magyar közösségek tagjait.
Köszönet illeti Heves városát, valamint a Venczel József Társaság tagjait, akik fáradhatatlan munkájukkal és elkötelezettségükkel hozzájárulnak e nemes célok beteljesítéséhez, nem engedve, hogy névadójuk szellemi hagyatékán a feledés legyen úrrá” – írta a miniszterelnök-helyettes.
A november 9-én megrendezett egész napos program a Venczel József emlékparkban kezdődött. Sveiczer Sándor Heves mostani, és Dr. Hegedűs György városunk egykori polgármesterének köszöntője után az önkormányzatot, oktatási intézményeket és civil szervezeteket képviselő emlékezők megkoszorúzták a parkban felállított kopjafát, melyet először 1993 novemberében adtak át városunk közösségének.
Sveiczer Sándor köszöntőjében felidézte az emlékmű történetét, kiemelve, hogy a Venczel park néven emlegetett 2,5 hektár nagyságú terület 1993 után, az idő múlásával kicsit feledésbe merült. 2015-ben viszont úgy döntött az akkori testület, hogy ebből a birkalegelőnek használt parkból egy igazi Heves városi közparkot szeretnénk kiépíteni.
“A tervek elkészültek, közbeszerzés után munkakezdésre került sor és akkor szembesültünk az akkori emlékműnek a kicsit elhanyagolt és hányatott sorsával. Akkor az a döntés született, hogy a kőalap elbontásra kerül, a táblák pedig a rossz állapotú kopjafával bekerülnének a múzeumba. Amikor már a megvalósítási szakaszban voltunk, Kisgyőr polgármesterének vezetésével igazi fafaragók érkeztek Heves városába. Ekkor vetődött fel a régi kopjafáknak az újrafaragása, amit a mesterek örömmel vállaltak.
Ezek elkészültek, és a két darab kopjafa a raktárban várta türelmesen az idejét. Ez az idő most eljött. A régi-új kopjafákat itt láthatják, mert amikor Dr. Hegedűs György polgármester úr megkeresett a mai rendezvénnyel kapcsolatban, akkor az jutott eszünkbe, hogy ez lenne az apropója annak, hogy újra tudnánk avatni a Venczel József emlékművet.
Az új helyszínen újra láthatjuk Venczel József emlékművét, ezzel is fejet hajtva az életműve előtt, egyben újra a hevesi központba beemelni Venczel József nevét” – zárta köszöntőjét a város első embere.
A délutáni program kiállításmegnyitóval és a Venczel József 111 emlékkonferenciával folytatódott, melyet dr. Székely András Bertalan, a Venczel József Társaság ügyvezetője nyitott meg.
A Venczel József által szerkesztett Hitel c. folyóirat történetét bemutató kiállítást a leányfalusi Hitel Múzeum-Galériát létrehozó és vezető dr. Szász István Tas orvos-író nyitotta volna meg, de ő ezen a napon vette át a Bethlen Gábor Alapítvány elismerését, a Teleki Pál emlékérmet, ezért ő sem tudott személyesen jelen lenni. Az egész novemberben nyitvatartó tartalmas dokumentációs kiállítás megnyitásához írt gondolatait Venczel József unokája, Soós Csaba villamosmérnök közvetítette.
Dr. Telegdy Balázs egyetemi docens Venczel József társadalomtudományi jelentőségéről tartott előadást, majd Venczel József családtagja, Boga Tamás László nyugalmazott geográfus mutatta be dr. Venczel Józsefné dr. Boga Évát és családját.
A jeles professzor szellemi hagyatékát bemutató emlékkönyvről dr. Székely András Bertalan művelődésszociológus, nemzetiségkutató tartott tájékoztatást, majd az alapítók átadták a Venczel József Nemzetstratégiai Díjat annak a személynek, akit az eddigi életműve alapján arra érdemesnek találtak. Az elismerést 2024-ben Mihályi Molnár László szlovákiai magyar tanár, költő, publicista vehette át.
Az emlékműsorban közreműködtek a Zeneművészeti Tagintézmény pedagógusai és növendékei, valamint Kovács Sándor magyartanár.
Venczel József Csíkszeredán született 1913. november 4-én, és Kolozsváron hunyt el 1972. március 16-án. Szociológus, egyetemi tanár, közíró, a két világháború közötti erdélyi magyar társadalomkutatás és nemzetpolitika meghatározó személyisége volt. A korabeli Erdély jelentős tudományos és művelődési intézményeinek, kiadványainak létrehozása, működtetése fűződik nevéhez. A Márton Áron püspök elleni koncepciós perben elítélték, 12 év utáni szabadulásától korai haláláig csak rövid ideig végezhetett ismét a kolozsvári egyetemen társadalomkutatói munkát.
Élete tudományosan és morálisan máig érvényes példa és erőforrás a népben, nemzetben, határokon átnyúló közösségünkért tenni akaró székelyek, magyarok számára.