2024. October 14. Helén napja

Növekszik a szabadtéri tüzek által érintett terület nagysága vármegyénkben!

0

A melegben megnő a szabadtéri tüzek kockázata, jelenleg Heves vármegyében tűzgyújtási tilalom van érvényben. A tűzgyújtási tilalom idején tilos tüzet gyújtani erdőkben és fásításokban, valamint azok 200 méteres körzetében, ideértve a tűzrakó helyeket, a vasút és közút menti fásításokat, továbbá tilos a parlag- és gazégetés is – írta a Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.

Vármegyénk tűzoltói öt szabadtéri tűzesetnél avatkoztak be hétfőn. A legnagyobb tűzzel érintett terület Kömlő határában csaknem másfél hektárt tett ki. 

Idén Heves vármegye tűzoltói 262 szabadtéri tűzesethez vonultak, a lángok megfékezéséhez 297 tűzoltó gépjárműre volt szükség.  A leégett területek nagysága már 86 és fél focipálya területre terjed ki. 

A meleg, csapadékmentes időszakban ott sem tanácsos elégetni a kerti zöldhulladékot, ahol ezt az önkormányzat egyébként engedélyezi. Tűzvédelmi és környezetvédelmi szempontból javasolt a növényi hulladék komposztálása, vagy elszállíttatása.

A tilalommal nem érintett belterületen lehet sütni, főzni, bográcsozni, de ajánlatos elektromos vagy gáz eszközt használni, mert a nyitott tűzterű szén, esetleg fatüzelésnél az égő, parázsló részek többszáz méterre is képesek elrepülni, majd meggyújtani az ottani száraz növényzetet, ezzel veszélyeztetve a növény- és állatvilágot, illetve az emberi életet és anyagi javakat.

A sütéskor, főzéskor meggyújtott tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül és minden esetben gondoskodjunk megfelelő mennyiségű oltóanyagról. Mindig legyen nálunk a tűz oltására alkalmas kézi szerszám és csak akkora tüzet gyújtsunk, amekkorát folyamatosan felügyeletünk alatt tudunk tartani, illetve el tudunk oltani. Tájékozódjunk a várható időjárásról, mert a szél kedvez a tűz gyors továbbterjedésének. A bográcsozók, grillezők egyetlen percre se hagyják felügyelet nélkül a tüzet!

A szabadtéri tüzek gyakori kiváltó oka az eldobott, még parázsló cigarettacsikk. A tüzek megelőzése és a természet védelme érdekében a csikkeket soha nem dobjuk el, inkább gyűjtsük össze és biztonságosan szabaduljuk meg azoktól.

Forrás: Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Hozzászólások lezárva.