Március 15-e nem csupán a pesti forradalom, de Petőfi Sándor napja is. A XIX. század egyik legismertebb költője a márciusi ifjak vezéreként az események egyik főszereplőjévé vált. Az emlékére készült domborművet avatták fel városunkban a forradalom és szabadságharc tiszteletére megrendezett programsorozaton. Borbás Tibor Munkácsy- és Magyar Művészetért-díjas szobrászművész és fia, Borbás Márton szobrászművész alkotását Szabó Zsolt országgyűlési képviselő és Sveiczer Sándor polgármester adták át.
A műalkotás létrejötte a Hevesi Kulturális Központ, Nemzeti Kulturális Alaphoz benyújtott “Petőfi 200” sikeres pályázatának, és Heves Város Önkormányzata támogatásának köszönhető.
Szabó Zsolt köszöntőjében kiemelte, hogy annak idején városunk szülötte, Kő Pál szobrászművész is említette, hogy milyen jó is lenne Hevesen egy Petőfi szobor. Ez a gyönyörű emlékmű arra ösztönöz bennünket, hogy valahányszor elsétálunk előtte a Főtéren, mindig emlékezzünk azokra a nemzeti hősökre, akik az életüket adták az 1848-49-es szabadságharcért.
„Petőfi rövid élete során olyan maradandót alkotott, ami majd’ 200 év múltával is nagyon szép érzéseket idéz elő, mind a mai napig ösztönzi nemzetünk összetartását, nemzetünk öntudatát. Ezek a versek örökké megmaradnak. És ne feledjük, Petőfi az életét adta azért a szabadságért, amiről költeményeket alkotott.
Büszkék vagyunk arra, hogy nemzeti költőnk egy ilyen gyönyörű domborművet kap. A hevesiek nevében is köszönjük szépen az alkotást, és bízunk benne, hogy még sok ilyen szép mű erősíti bennünk a nemzeti öntudatot. Valahányszor elsétálunk itt, gondoljunk arra, hogy ez a műalkotás nem is magunkért szól, hanem a gyerekeinkért, és nem is az a fontos, hogy mi mit tettünk ezért, hanem hogy a gyermekeink emlékezzenek, és sokáig tanulják még a költő verseit.
Gratulálok Heves városának, hiszen ezzel az értékkel megint magasabb szintre került” – hangzott el az országgyűlési képviselő méltatásában.
Halassy Csilla szobrászművész három kortárs alkotóról beszélt:
„Kő Pál Mester mindig is szívügyének tartotta, hogy városának szellemi értékei gyarapodjanak. Iskolákba, közintézményekbe kért el, és hozott neves művészektől számos alkotást, a várossal közösen kért fel tanítványokat névadó szobrok elkészítésére. Ahogy ő fogalmazott, Heves városának nagy esélye van szobor nagyhatalommá válni. Míg élt, ezen dolgozott. Ő fogalmazta meg azt is, hogy városunkból még alapvetően hiányzik Petőfi és Kossuth szobra, és ha már itt állunk, hadd említsem meg azt is, hogy a katolikus templomunk tere elé már kezdte kigondolni a gyönyörű stációkat.
Kő Pál Mester barátja és kollégája Borbás Tibor Munkácsy- és Magyar Művészetért-díjas szobrászművész tragikus korai halálának ellenére teljes életművet hagyott reánk. Monumentális köztéri munkákat, kisplasztikákat és érmeket egyaránt készített, a magyar irodalom szinte valamennyi jeles alkotóját megmintázta. Ezen remek munkák sorából került ide Hevesre, a Helytörténeti Múzeum falára, Petőfi Sándor domborműve.
Borbás Tibor fia, Borbás Márton, belenőtt a szobrászat világába. Hozott magával jócskán tehetséget, de kivételes szerencséjével is jól sáfárkodott, úgy tudta elsajátítani a szobrászat mesterségbeli tudását, mint több száz éven keresztül minden művész, egy nagymester mellett élte mindennapjait, jelesül édesapja mellett. Mindent megtanult, felnőtt apja mellé, közös munkáikon, már nem lehetett megkülönböztetni a négy kéz lenyomatát. Mára mester lett belőle is.”
Halassy Csilla a múltat összefűzve a jelennel segített az ünneplőkkel megértetni a kivételes pillanatot.
„A Petőfi 200 emlékév során a Hevesi Kulturális Központ pályázatot nyert, hogy emléket állítsunk a költőnek. Borbás Márton szobrászművész, Borbás Tibor fia, tisztelegve édesapja és Kő Pál barátsága előtt, felajánlotta édesapja művét, kiegészítve azt, monumentálisabbá téve, megtervezve az impozáns környezethez. Személy szerint úgy érzem, mintha mindig is itt lett volna ez a dombormű, természetesen illeszkedik a Helytörténeti Gyűjtemény épületéhez, Heves főteréhez, még szebbé, még ragyogóbbá téve a park ezen részét, ugyanakkor méltó helyszíne lehet jeles napunk ünnepléséhez.
…Nem véletlenül öntjük ércbe múltunk nagy elődeit. A szobrász azért dolgozik, hogy felmutassa, felragyogtassa e nagy emberek szellemiségét. Ezek az alkotások tisztelt jelenlévők, igazodási és viszonyítási pontok. Nem utolsó sorban, gyönyörű szobrok. Kérem fogadják szeretettel, Borbás Tibor és Márton műalkotását, melynek létrejöttéhez hozzásegített a Nemzeti Kulturális Alap Petőfi 200 Ideiglenes Kollégiuma, a Hevesi Kulturális Központ, Heves Önkormányzata, Rajcsók Attila szobrász bronzöntödéje, Tóth Emil kőfaragó csapata.”
A programon közreműködött: Nagyné Gulyás Katalin igazgató asszony, valamint a Hevesi Zeneművészeti Tagintézmény növendékei
Fényképezte: Hevesi Hírportál/Balogh Margó, Besenyei Dávid