2024. November 27. Virgil napja

Diákok felemelő műsora, koszorúzás, emlékmű avatás – Ilyen volt az ünneplés Hevesen (Fotóalbummal)

0

Ünnepi programsorozattal emlékeztünk az 1848-49-es szabadságharc évfordulójára Hevesen. Heves Város Önkormányzata a Városháza előtti emlékműsorra és koszorúzásra, majd a Helytörténeti Múzeum falán elhelyezett dombormű avatására, a Pusztacsászi Emlékhelyek megkoszorúzására, s végül ünnepi szentmisére hívta és várta településünk polgárait. Szabó Zsolt, térségünk országgyűlési képviselője, ünnepi beszéddel nyitotta az emlékprogramot, majd a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola 6. osztályos tanulóinak műsorát tekintette meg a jelenlévő közönség. 

Ma, 176 év után is elmondhatjuk, a ’48-as hősök áldozata nem volt hiábavaló. Halálukkal is igazolták, ami mindig igaz a történelemben: a fegyver és az erőszak rövid időre elállhatja a szabadság útját, de csak elállhatja, győzni soha nem győzhet! Az ifjúság megmutatta erejét, történelmi léptékkel nézve is elvitathatatlanok érdemeik és eredményeik – hangzott el a Hevesi Kulturális Központ vezetőjének programot nyitó köszöntőjében.

A forradalom főbb eseményei ugyan elkerülték Hevest, mégis vannak emlékei a városnak ezen időből, hiszen Mészáros Lázár hadügyminiszter a térségben Heves városban gyűjtötte össze a Délvidékre induló nemzetőröket. Heves 1848-as emlékei nagyban Pusztacsászhoz kötődnek, itt volt két nemesi család kastélya, ahol sebesülteket ápoltak, az eltűnt katonákat itt temették el. Az emlékeket őrzik, mint ahogy a magyar kultúra sajátosságait is. A március 15-ei a pesti forradalom, s Petőfi napja is. Petőfi Sándor a márciusi ifjak vezéreként az események egyik főszereplőjévé vált, emlékére készítettek domborművet Hevesen.

– Korábban már Kő Pál művész úr is említette, hogy  jó lenne Hevesen egy Petőfi szobor. S most elkészült egy gyönyörű emlékmű, ami a nemzeti hősökre emlékeztet bennünket, akik 1848-49-ben az életüket adták a szabadságharcért – fogalmazott Szabó Zsolt országgyűlési képviselő.

Sveiczer Sándor, Heves polgármestere jelezte, a Petőfi 200 keretében immár Heves városban is van Petőfi Sándor szobor.

A Városháza előtt Szabó Zsolt, térségünk országgyűlési képviselője mondta el ünnepi gondolatait, majd a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola 6. osztályos tanulóinak emlékműsora következett Ungváriné Alexi Andrea és Abrihné Karinczki Csilla pedagógusok felkészítésében.

Szabó Zsolt megemlékezését a magyar történelem egyik legsikeresebb miniszterelnöke, Bethlen István gondolataival indította, aki a következőket mondta az 1848-as forradalom emlékéről:

„…az a szabadság, az a függetlenség, az az integritás, amelyet mások ajándékából élvez egy nemzet, az tarthat ideig-óráig, de az a függetlenség, amelyet vérrel vívott ki egy nemzet, az tartós lesz és az, ha elveszett is, mindig visszaszerezhető. Ennek a magyar földnek minden arasznyi része, a magyar nemzet szuverenitásának minden attribútuma nem mások ajándékából tulajdona a magyar nemzetnek, ennek az országnak minden talpalatnyi földjét vérrel és vassal vívtuk ki és tartottuk meg egy világ túlerejével szemben.”

Országgyűlési képviselőnk beszélt továbbá a Hevesen 1848 áprilisában már működő nemzetőrségről, melyet Németh Albert és Soldos Sándor vezetett és hamarosan 200 tagja lett.

„Innen, Heves mezővárosából indult dr. Darányi János nemzetőr is, aki a ’48-as honvédsereg főorvosa lett. Darányi ide járt elemi iskolába, Pesten tanult az akkori orvosin, 1845-ben avatták doktorrá. Hevesen is gyógyított, majd Egerbe költözött, onnan csatlakozott a honvédekhez.

Sok fontos helyszínen megfordult 1848-49-ben. Darányit Kossuth még 1848 novemberében nevezte ki a 49. zászlóalj főorvosává századosi ranggal.  Harcolt Jellasics ellen, volt ’49 tavaszán Debrecenben, a harcok vége pedig a körbezárt, de soha fegyverrel el nem foglalt Komáromban érte. Neki tényleg Klapka György volt a fővezére, ahol kedves dalunkban énekeljük!  1889-ben hunyt el Aradon, ahol szobrot is emeltek tiszteletére.

Aki vigyázó szemét ma Párizsra veti, láthatja, hogy a francia elnök már arra szólít fel, hogy egész Európa vonuljon háborúba Ukrajnába. Mi viszont a 12 ponthoz ragaszkodva azt mondjuk: Magyar katonáinkat ne vigyék külföldre!

Nagy a tét, mert Magyarországon is vannak olyan erők immár hosszú évek óta, amelyek külföldi zsoldban állnak. Ne engedjünk nekik, június 9-én mondjunk egy hangos nemet a háborúpártiakra, az európai választáson is álljunk ki a magyar érdek mellett” – szólított fel Szabó Zsolt, kiemelve azt a döntést, amit majd a helyi vezetőkről hoznak a választópolgárok.

Hevest illetően szólt a város sikerkrónikájáról:

“Ami Hevest illeti, az elmúlt években Önök együtt írták a város sikerkrónikáját. Valódi reformkor zajlott Heves térségében az elmúlt bő évtizedben. Utak és kerékpárutak épültek, turisztikai fejlesztések, sportberuházások valósultak meg, megújultak iskolák és óvodák, felépült az uszoda. Felsorolni is nehéz, mi mindent értünk el együtt az elmúlt esztendőkben!

Amellett, hogy gratulálok Önöknek mindehhez, el kell, hogy mondjam azt is, amit már sokszor megtanultunk a történelmünkből. Ahogy 1849 és 2002 után sok nehéz év következett, úgy egy rossz 2024-es döntéssel is minden veszélybe kerülhet itt Hevesen, amit együtt megálmodtunk.

A jó hír az, hogy most Önök döntenek, míg 1849-ben a birodalmak nem adták meg ezt az esélyt a magyaroknak. Most Önök határozhatnak arról, hogy elhagyják-e a járt utat a járatlanért.”

A képviselő köszöntője és a diákok felemelő perceket okozó műsora után a jelenlévők az 1848-as emlékmű talapzatánál helyezték el az emlékezés virágait. A koszorúzáson a Hevesi Mazsorett Együttes tagjai is közreműködtek.

A rendezvény következő állomása a Helytörténeti Gyűjtemény volt, melynek falát mostantól egy Petőfi dombormű ékesíti. Méltatását Szabó Zsolt képviselőtől hallhatták az ünneplők.

Halassy Csilla szobrászművész avató beszéde után a térség országgyűlési képviselője és Heves polgármestere leplezték le, s adták át ünnepélyesen az alkotást a városlakók számára.

A Pusztacsászi Emlékhelyeknél folytatódó programon a Dal a hazáról című éneket adta elő a Hevesi Nyugdíjasok Egyesületének Őszikék énekkara.

A kopjafánál és az obeliszknél elhelyezett emlékezés virága nem csupán a márciusi ifjak, de a hevesi nemzetőrök előtti tiszteletet is kifejezi, akikről Halassy Csilla emlékezett meg.

A március 15-i rendezvénysorozaton közreműködött Szabó Zsolt országgyűlési képviselő, Sveiczer Sándor polgármester, Balogh Margó intézményvezető, Halassy Csilla szobrász, Kovács Sándor magyartanár, Nagyné Gulyás Katalin igazgató asszony, valamint a Zeneművészeti Tagintézmény növendékei: Balázs Boglárka, Fehér Lili, Gál Rita, Mikó Martina, a Hevesi Mazsorett Együttes tagjai, a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola tanulói, Ungváriné Alexy Andrea és Abriháné Karniczki Csilla felkészítőpedagógusok, valamint a Hevesi Nyugdíjasok Egyesületének Őszikék Énekkara.

Fotó: Hevesi Hírportál/Balogh Margó, Besenyei Dániel

 

Hozzászólások lezárva.