A tavaszias februárban ideje, hogy szemlét tartsunk kiskertjeinkben. A fák, bokrok szakszerű metszésével már most is sokat tehetünk a virágos környezetért, a bőségesebb termésért.
Elérkezett a tél utolsó hónapja, mely a legideálisabb a rózsák metszéséhez. Itt az ideje, hogy levágjuk a kiszáradt, elhalt vagy beteg részeket a tövekről, hiszen a ritkítás csodákat tesz ezzel a virággal. A túl ágas-bogas rózsabokorba nem jut be elegendő fény és levegő, a kellően ritkított bokor viszont könnyebben ellenáll a betegségeknek.
A rózsabokrok tövébe tegyünk szerves talajtakarót, mert az elnyomja a gyomokat és segít a növénynek megtartani a nedvességet. A szerves takaróból lebomló szerves anyagok ráadásul szuper tápanyagot jelentenek a rózsának és a környező talajnak. Ettől a tápanyagbombától szépen és gyorsan fog majd nőni.
Nézzük meg alaposabban gyümölcsfáinkat is! A jól termő, egészséges gyümölcsfák titka, ha még most, a termő időszak beköszönte előtt metszük meg őket. A rendszeresen metszett gyümölcsfák jobban fejlődnek és nagyobb a termőképességük.
A csonthéjas gyümölcsöt termő fák gyakori betegségei lehetnek a gombák által okozott elváltozások. Metszés előtt vizsgáljuk meg, hogy nem támadta-e meg esetleg valamilyen betegség őket – most még időben el lehet csípni a beteg részeket, nehogy elterjedjenek és károsítsák a fa többi részét is.
A kerti tennivalók februárban nem érnek véget a rózsák és gyümölcsfák metszésével. A lombhullató fák még pihennek a tavasz beköszönte előtt, mielőtt elkezdik az új bimbókat és leveleket hozni. Ez a nyugalmi időszak a legjobb arra, hogy eltávolítsuk a sérült és beteg ágakat, segítve az egészséges növekedést. Amikor már jönnek az új levelek, késő nekiállni metszeni.
Ne feledkezzünk meg a tápanyag utánpótlásról sem, érdemes érett, laza komposzttal táplálni a talajt!