Néhány kutyatulajdonos számára az évváltás igazi kihívás. A hangos és színes rakéták még a higgadtabb kutyákat is felzaklathatják.
De miért is fél olyan sok kutya szilveszterkor? Hogy megérthessük a reakcióikat, érdemes közelebbről megvizsgálni a kutyák érzékszerveit. A kutyák ugyanis nem csak a fényt érzékelik jobban az embereknél, hanem a szaglásuk és a látásuk is sokkal kifinomultabb. A szilveszterkor előforduló rengeteg inger pedig néhányuknál akár pánikhoz is vezethet.
Kifinomult hallás
Összehasonlításképpen: az emberi fül 20 és 20 000 Hertz közötti hangokat képes meghallani, a kutyák 15 és 50 000 közöttieket. A kutyák tehát olyan hangokat is érzékelnek, melyeket mi emberek egyáltalán nem. Vagyis a tűzijáték nem hangosabb a kutyák számára, csak ők több zajt érzékelnek. Ezenkívül érdemes azt is tudni, hogy a kutyák sohasem képesek teljesen ,,kikapcsolni” a hallásukat. Még ha egészen mélyen alszanak, a legkisebb zajra is felébrednek és azonnal felélénkülnek.
Egy kutyának tehát két dolgot is el kell viselnie szilveszterkor. Először is a robbanások zajait lehetséges veszélyként érzékeli. Másodsorban pedig sokkal intenzívebben élik meg a zajok hangerejét és frekvenciáját, mint az emberek – ezekből akár egy induló rakétára is lehet asszociálni.
Érzékeny szaglás
Az embereknek 5 és 20 millió közötti szaglósejtjük van, a kutyáknak pedig hihetetlenül sok, 125 és 220 millió közötti. A tűzijátékkal összefüggésben sokan csak a zajokra és a fényekre gondolnak. A kutyák számára azonban, akik főleg a szagok alapján tájékozódnak, a tűzijátékkal járó szag egy további stresszfaktort jelent.
Figyelem: A kutya tűzijátékra való reakciója feltétlenül ugyanolyan nem minden évben. Lehet, hogy idáig mindig nyugodtan viselte a dolgot, de idősebb korában hirtelen mégis megijed majd.
Hogyan ismerhetjük fel, hogy a kutyánk megijedt Szilveszterkor?
Míg néhány négylábú egyszerűen csak visszavonul vagy védelmet keresve gazdijához bújik, mások igazi pánikba esnek. A kutyák félelmének tipikus jelei:
- fokozott lihegés
- fülhegyezés
- kitágult pupillák, tágra nyílt szemek
- nyugtalanság
- étvágytalanság
- remegés
- összekuporodás
- behúzott farok
- szélesre nyitott száj
Legkésőbb mikor ezeket a tüneteket érzékeljük, feltétlenül be kell avatkoznunk és segíteni kell az állatnak. De hogyan lehet egy zaklatott kutyát megnyugtatni?
Azonnali intézkedések a tűzijátéktól való félelem ellen
Amint fellövik az első tűzijátékokat, próbáljuk meg az alábbi tippekkel és tanácsokkal megnyugtatni, s minimalizálni számára a bizonytalanságot.
Mindig tartsuk pórázon a kutyánkat szilveszterkor
A kutyáknak szilveszterkor is szükségük van mozgásra. Hogy a sétálás azonban mégis a lehető legkevésbé legyen stresszes, legjobb, ha napközben, nyugodt környéken sétáltatunk. A tűzijátékozás tipikus óráiban menjünk például az erdőbe és kerüljük el a nagyvárost. Fontos továbbá, hogy ezeken a napokon a kutyánk mindig pórázon legyen. Végtére is bárhol meglepheti egy hangos szilveszteri durranás, annak a veszélyét pedig, hogy kedvence ijedtében elszalad, nem talál haza, vagy éppen egy forgalmas útra téved, nem szabad alábecsülni.
A kutyával együtt bemenni a házba
Ahogy egyre sötétedik, a szilveszteri zajok is egyre intenzívebbek lesznek. Legkésőbb ekkor itt az ideje, hogy visszavonuljunk a kutyával a lakásba. Mellette kell maradnunk és nem szabad egyedül hagyni ebben a felzaklatott állapotban. A különösen félős kutyáknak nem elég ugyanis, ha egyedül visszahúzódhatnak a szoba nyugalmába. Ebben a helyzetben szükségük van kétlábú társukra, aki biztonságot nyújt nekik.
Ajtókat, ablakokat és redőnyöket becsukni
A tűzijátékok hangos durranása sajnos a ház vastag falain is átjut. Mindazonáltal, ha bezárjuk az ajtókat, ablakokat és redőnyöket, az csillapíthatja kicsit. Sok kutyát már ez is megnyugtathat. A fénylő villámcsapások is nyugtalaníthatják a kutyákat, tehát ha redőnyünk nincs is, legalább a függönyöket húzzuk be.
Televíziót vagy rádiót bekapcsolni
A csukott ablakok mellett azt is megpróbálhatjuk, hogy a kutya által megszokott zajokkal nyomjuk el a tűzijáték hangját. A televízió, a mosógép és a mosogatógép zaja szintén nyugtatóan hathat kutyánkra. Eltúlozni azért azonban nem érdemes, hiszen az is kellemetlen lehet kedvencünknek.
Elterelni a kutya figyelmét szagokkal vagy különleges jutalomfalatokkal
A nem annyira zaklatott kutyák, illetve az első szilveszterüket átélő kedvencek gyakran már különleges szagok vagy finom falatok hatására is megnyugszanak. A cél, hogy eltereljük a kutya figyelmét a hallásáról, a szagló- és ízérzékelő szerveire. Elhinthetünk például érdekes szagnyomokat a lakásban, melyeket a kutyánk megszimatolhat. A kutyák örülhetnek a különleges jutalomfalatoknak is, melyek miatt rövid időre elfelejtik a tűzijáték robaját.
Nyugalmat és higgadtságot sugározni
Az összes fent említett ötlet kapcsán a legfontosabb: Maradjunk mindig nyugodtak és higgadtak. Kommunikáljuk kutyánk felé, hogy minden rendben van, és mutassuk meg neki, hogy a kinti zajok teljesen normálisak. Ha kutyánk reakciója miatt mi is idegesek leszünk, minden próbálkozása hiábavaló.
Tévedés azt gondolni, hogy a vigasztalással felerősíthetjük kutyánk félelmét. A pozitív érzelmek nem tudják megerősíteni a negatív érzelmeket. Pont ellentétesen: ahogy az emberek szervezete, a kutyáké is azonnal oxytocin nevű boldogsághormont bocsát ki, amint szeretetet kap. Így csökken a stresszhormonok szintje, és a kutya megnyugszik.
Sose vonjuk tehát meg kutyánktól a figyelmet, melyet ezekben a szorongásos szituációkban vár tőlünk – különben sérülhet a köztünk lévő bizalom. Hogy mi is a vigasztalás legjobb formája, annak kutyagazdiként mi vagyunk a szakértői. Mi tudhatjuk ugyanis legjobban, mit kedvel kutyánk és mit nem.
Adhatunk nyugtatót a kutyánknak szilveszterkor?
Egyetlen kutyának sem szabad félelemtől vagy pániktól szenvednie! A tűzijátéktól való félelemhez hozzáadódik a félelemtől való félelem, s ez egy ördögi kör. A pánik pedig évről évre csak rosszabb lesz.Egy kevésbé félős kutyánál elegendőek lehetnek a fent említett tippek. Kiegészítésképpen próbálkozhat étrendkiegészítő néven elérhető készítményekkel. Ezek természetes módon nyugtatják a kutyát. A szilveszteri félelem ellen azonban egyértelműen egy magasabb dózis szükséges, mint normál esetben. Más hasonlóan nyugtató készítmények például a macskagyökért és a zöld teát tartalmazó étrendkiegészítők. Ezekben van még triptofán is, mely a szerotonin boldogsághormon előzetes formája.
Feromonok a félelem ellen
Az elektromos illatosítók, sprayk és nyakörvek, melyek mesterséges feromonokat bocsátanak ki, szintén jó megoldást nyújthatnak. Ezek az anyakutya egyik vivőanyagában is kimutathatóak, melyeket a kiskutyák megnyugtatására bocsájt ki. Vannak olyan tabletták, melyek ezt az anyagot tartalmazzák, s rövid ideig, kúraszerűen alkalmazhatóak. Mivel minden kutya egészségi állapota és viselkedése más, kérjük kérje ki állatorvosa véleményét az étrendkiegészítőkről és azok megfelelő adagolásáról. A Bach-virágterápia és a homeopátiás szerek alkalmazása szintén jó ötlet lehet.