A téli időszámítás Magyarországon minden évben október utolsó vasárnapján kezdődik, ilyenkor hajnalban egy órával tekerjük visszafelé a mutatókat. Többféle véleményt lehet hallani az óraátállításról, hiszen sok embert megvisel az az egy óra, amit évente egyszer vagy pluszba kapunk, vagy elvesznek tőlünk. Az óraátállításhoz azonban most még mindenkinek alkalmazkodni kell, és el is érkezett az az éjszaka, amikor – szerencsére – egy órával többet alhatunk.
2023-ban az őszi óraátállítás, a téli időszámítás kezdete október 29-e, ekkor kell hajnali 3 órakor 2 órára visszaállítani az órákat.
Szakértők szerint az emberek bioritmusát felboríthatja az évi kétszeri állítgatás. Az őszi óraátállítás azt eredményezi, hogy kevesebb ideig élvezhetjük a nappali fényt, ezáltal az emberek kevesebb időt tudnak a szabadban tölteni. Egyes elemzések szerint a kevesebb nappali fény és a hirtelen sötétedés az őszi óraátállítás után növelheti a közúti közlekedési balesetek kockázatát. Ezzel azzal is összefüggésben lehet, hogy sokak számára az óraátállítás akár egy-két hétig tartó kellemetlen közérzettel, fejfájással, figyelmetlenséggel, csökkent koncentrálóképességgel jár, mivel az ember belső, biológiai óráját nem lehet egy pillanat alatt átállítani.
Az óraátállítás – különösen az őszi visszaállítás – zavarhatja az emberek alvási ciklusát. Ez alvásproblémákat, fáradtságot és egyéb egészségügyi problémákat okozhat. A szezonális depresszióban szenvedőknek kedvezőtlen, hogy a reggelek újra sötétek.
Az óraátállításnak emellett adminisztratív és logisztikai nehézségei vannak, például a közlekedési menetrendeket tekintve: a MÁV jelenlegi gyakorlata szerint az őszi óraátállításkor a hajnali 2 órakor közlekedő néhány vonat 1 órát vesztegel.
Számos országban, beleértve az Európai Unió tagállamait is, évek óta napirenden van az óraátállítás jövője. Az Európai Parlament 2019-ben szavazott arra, hogy 2021-től megszűnik az óraátállítás az EU-ban, de a döntés végső megvalósítása az egyes tagállamok kezében van, és sok országban még mindig folynak erről a tárgyalások.
Magyarországon a közvélemény és az érintett szakemberek körében is egyre nő az igény a változásra. A téli és nyári időszámítás kérdése minden évben felmerül, és az emberek egy része szeretné, ha a kormány megszüntetné az óraátállítást.