2024. November 27. Virgil napja

Így tarthatjuk fenn immunrendszerünk egészségét

0

Minden embernek háromféle immunitása van: a veleszületett, az adaptív és a passzív immunrendszer. Mindannyian természetes immunrendszerrel jövünk a világra, amit azonban sok minden gyengíthet, ilyen többek között a dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás, az inaktivitás és a rossz, egészségtelen táplálkozás. Az immunrendszer egészségének fenntartása különösen fontos az őszi és téli időszakban, ehhez adunk egy pár ötletet.

Sok jele és tünete lehet, ha az immunrendszerünk legyengült, az egyik ilyen, ha sokat stresszelünk, idegeskedünk. Az is a gyenge immunrendszer jele, ha gyakran megfázunk, ha sokat fáj a hasunk, ha nehezen gyógyulnak a sebeink, gyakran vannak fertőzéseink, illetve állandóan fáradtnak érezzük magunkat.

Számos táplálék létezik az immunrendszer megerősítésére. Ebbe a kategóriába tartoznak a bogyós gyümölcsök, a halolaj, a zöld leveles zöldségek, a fűszerek, a diófélék, a magvak, a citrusfélék és az élénk színű zöldségek.

A hagymafélékben, főleg a fokhagymában található vegyületek kiváló vírusölő hatással rendelkeznek. Nyersen érdemes fogyasztani a kívánt hatás elérése érdekében, a vörös- vagy lilahagymát akár óránként is, de ha jobban kedveljük a póréhagyma enyhe ízét, nyugodtan választhatjuk azt is. Keverjük nyersen a leveshez, vagy szórjuk meg vele a salátánkat.

A különböző fűszerek, mint például a kurkuma, a fahéj, a szegfűszeg vagy a porított gyömbér, tele vannak antioxidánsokkal, amelyeknek köszönhetően felerősítik a szervezet védekezőképességét. Emellett serkentik a vérkeringést, és gyorsítják a gyógyító-méregtelenítő folyamatokat. Reszeljünk le egy almát, és szórjuk meg kedvünk szerint fűszerekkel!

A béta-karotinban gazdag ételek, így például a sárgarépa is hatékonyan védenek a légúti fertőzések ellen, ha pedig már megtörtént a baj, segítik a mielőbbi gyógyulást. Emellett méregtelenítő hatással is bírnak. Ropogtassunk répát naponta többször, vagy süssük meg hasábonként a kedvenc fűszereinkkel és egy pici olívaolajjal, alufóliazsákba csomagolva.

A tökmag kiváló cinkforrás, ami egy elengedhetetlen nyomelem az immunrendszer, illetve a sejtjeink regenerálódásához. Még az enyhébb cinkhiány is gyengíti a védekezőképességet, úgyhogy figyeljünk a megfelelő mértékű bevitelre! Jó cinkforrás még a tojás, a csicseriborsó, illetve a vörös húsfélék.

A zöldpaprika rengeteg C-vitamint tartalmaz, sokkal többet, mint a citrusfélék vagy a kivi. A csípős változatok pedig segítenek a nyák feloldásában, enyhítik a torokfájást, és enyhe izzasztó hatással is rendelkeznek. Megfázás esetén igazi telitalálat, ha bírjuk az erősebb ízeket.

A mandulában nagy mennyiségben található antioxidáns hatású E-vitamin, ami hatékonyan véd a légúti fertőzésekkel szemben, illetve vírusölő hatással is bír. Rágcsáljunk mindennap egy maréknyi mandulát, vagy szórjuk a salátánkba, esetleg fogyasszuk mandulatej formájában, ha beteg vagyunk.

Az almaecet segíti a májat a méreganyagok lebontásában, a teljes test méregtelenítésében, illetve enyhíti a torokfájás tüneteit. Magas vitamin- és ásványianyag-tartalommal rendelkezik, ha pedig vízzel hígítva gargalizálunk vele, a torokról is segít levinni a gyulladást.

A rendszeres teázás is javasolható, ha az immunrendszerünk védelme és erősítése a cél. Az egyik legjobb választás ilyen szempontból a zöld tea, ami tele van olyan antioxidánsokkal, amelyek küzdenek a szabad gyökökkel, illetve erősebbé teszik az immunsejteket.

Az erjesztett és savanyított táplálékok gazdag forrásai a probiotikumoknak, melyek nemcsak az emésztőrendszernek tesznek jót, hanem aktívan részt vesznek az immunrendszer és a pajzsmirigy szabályozásában.

Lássuk, milyen dolgok támogathatják még az immunrendszerünket!

Tanulmányok arról számoltak be, hogy azoknak a középkorú és idősebb személyeknek a legjobb az immunrendszeri egészségük, akik néha időszakos böjtöt tartanak.

Csodálatos gyógyhatásai vannak a zenének. Boldogabbá varázsol, jót tesz a mentális egészségnek, és mostanra az is bebizonyosodott, hogy az immunrendszeri egészséget is védi. A zenehallgatás a fájdalmat is csökkenti. Tanulmányok pedig azt írták le, hogy a zene hatékonyan enyhíti a műtét utáni fájdalmat is. Azoknak, akik rendszeresen hallgatnak zenét, sokkal jobban működnek azok az immunsejtjeik, amelyek a betegségekkel és a fertőzésekkel küzdenek meg.

A rendszeres szexuális élet fokozza az immunglobulinok termelődését, ugyanis a szexuális együttlétet követően megemelkedik azoknak az antitesteknek a száma, amelyek a baktériumokkal és a vírusokkal harcolnak eredményesen.

A természetben töltött idő – például az erdei séta – csökkenti a stressz-szintet. Az erdőterápia az immunrendszert is erősíti, ezért javasolt rendszeresen felkeresni egy közeli erdőt, hogy minél egészségesebbek maradjunk.

A szaunának is csodálatos gyógyhatásai vannak. Azoknak, akik hetente legalább két alkalommal szaunáznak, jóval kevesebb az esélyük a téli betegségekre, például az influenzára vagy a megfázásra.

Forrás: gyogyszernelkul.hu, femina.hu

 

Hozzászólások lezárva.