Városunk adott otthont a XI. Nemzetközi Szőtteskonferenciának, valamint a XXIII. Országos Szőttespályázatnak, melyre 34 alkotó 85 pályaművel nevezett.
Huszonharmadik alkalommal került kiírásra az Országos Szőttespályázat, amelyet a Hagyományok Háza együttműködő partnereivel – Heves Város Önkormányzatával és a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezettel – együtt hirdetett meg. A kiállításmegnyitó és a pályázat díjátadójának lebonyolításában közreműködő szervezőként a Hevesi Kulturális Központ Művelődési Központ Tagintézménye is részt vett.
A díjátadó gálát – több neves népi iparművész és alkotó mellett – megtisztelte jelenlétével Szabó Zsolt, térségünk országgyűlési képviselője, Varga Szimeon országgyűlési képviselő, a Hungarikum Bizottság tagja, Landgráf Katalin, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, az országos pályázat zsűrijének elnöke, Benedek Krisztina, a Hagyományok Háza szakcsoport vezetője, Sveiczer Sándor, Heves polgármestere, és Báder Miklósné főszervező, a Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány kuratóriumi elnöke.
57 éve annak, hogy a Népi Iparművészeti Tanács – a Tolna Megyei Tanáccsal egyetértésben – Szekszárdon meglapította az Országos Szőttespályázatot azzal a céllal, hogy a szakma rangos alkotói bemutassák legújabb tárgyaikat, igazolják a szakágban igényként megfogalmazott művészeti fejlődésüket. A rendszerváltást követő szövetkezeti átalakulások és felszámolások miatt Heves Város és a
Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet a Népi Iparművészeti Tanáccsal együttműködve vállalta a szőttes országos pályázat gondozását, amelyek mellé 1992-től Dr. Hofer Tamás akkori Néprajzi Múzeum Igazgató és felesége, Dr. Flórián Mária néprajzkutató támogatásával megszervezte a Nemzetközi Szőtteskonferenciát is.
2023-ban olyan esztétikailag, formailag és funkcionális szempontból is kimagasló színvonalú lakástextíliákkal, közösségi terekbe készülő textíliákkal, öltözetekkel és kiegészítőkkel, illetve mindezek szövött alapanyagaival lehetett pályázni, amelyek a Kárpát-medencei népi szőtteshagyományt tekintik forrásnak.
A pályázat kiírói “Vászonszőttesek”, “Gyapjúszőttesek” és “Szövött anyagú viseletek” kategóriákban várták az alkotásokat.
A zsűri tizenhárom alkotást Hagyományos Mesterremek minősítéssel, nyolcat Hagyományos Míves Termék minősítéssel, nyolcat Modern Mesterremek minősítéssel, huszonhatot Modern Míves Termék minősítéssel, és kettőt ajándéktárgy minősítéssel látott el, huszonegy pályázati anyagot pedig elutasított.
Landgráf Katalin zsűrielnök megnyitója és Benedek Krisztina, a Hagyományok Háza népi iparművészeti szakcsoport vezetőjének köszöntője után a különdíjak kerültek átadásra.
A hagyományos népi kézművesség iránt mindenkor kiemelt figyelmet tanúsító Szabó Zsolt országgyűlési képviselő köszöntötte az alkotókat, a díjazottakat, és a XI. Nemzetközi Szőtteskonferenciára érkezett vendégeket, majd átadta különdíját, Pataki Miklósné, valamint Vermes Lajosné, a Népművészet Mesterei részére.
Példaszerű csoportmunka, egyszerű csíkritmusok és változatos kötésmódok alkalmazásáért különdíjban részesült a MINTAMÓKUS Alkotóközösség az „Ozsonna pakk” palóc ihletésű tárgyegyütteséért.
Nyüstös mintás székely rokolya méterárú anyagáért, többszínű változatáért különdíjban részesült Debreczeni János, a Népművészet Mestere.
A sárközi szőttes újszerű feldolgozásáért és példaszerű kivitelezésért a Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány különdíját kapta Komjáthy Tamásné iparművész.
A palóc szőtteshagyományok megőrzését és fejlesztését igazoló tárgyegyütteséért a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet különdíját kapta Kiss Miklósné népi tárgyalkotó iparművész.
A Hagyományos alapanyagok és díszítőelemek újszerű alkalmazásáért Heves város különdíját kapta Vermes Lajosné népi tárgyalkotó iparművész.
Kötésmód és az anyag korszerű használatáért, fürdőszoba szettjéért FOLKTREND díjban részesült Dénes Ágnes, a Mintamókus Szövőműhely vezetője.
A pályázatban meghirdetett díjakat a következő alkotók vehették át:
VÁSZONSZŐTTES kategóriában a zsűri III. díját az egyszerű palóc csíkritmusok játékos alkalmazásáért, a szépen megkomponált tárgyegyütteséért Kiss Kinga mátraderecskei szövő kapta.
Barackmagos kollekciójáért, rendkívül egyszerű kompozícióban tervezett étkezési garnitúrájáért, különleges kenderfonalak használatáért II. díjban részesült Takács Kornél.
Fehér garnitúrájáért, különleges szövéstechnikák együttes alkalmazásáért, a hagyományos paraszti és polgári ízlésvilág megjelenítéséért I. díjban részesült Vermes Lajosné népi tárgyalkotó iparművész.
Palóc szőttesgarnitúráért, a „hevesi” szövéstechnika és stílus magasfokú alkalmazásáért I. díjban részesült Pataki Miklósné a Népművészet Mestere.
A vászonszövés Nagydíját Erdélyi Istvánné népi tárgyalkotó iparművész kapta.
GYAPJÚSZÖVÉSBEN a III. díjat Szuhankó Ruzsena kapta. II. díjat a zsűri nem adott ki.
Az I. díjat a bukovinai festékes újragondolásáért, melyet a növényi festés bravúros alkalmazásával valósított meg, Fekete Judit kapta.
A gyapjú szőttesben a Nagydíjat Gyöngy Hajnal Margit, a kilim szoknya és kötényruha készítője vehette át.
SZÖVÖTT ANYAGÚ VISELETEK kategóriájában a III. díjat Soós Bianka népi tárgyalkotó iparművész kapta, a szedettes technika különleges alkalmazásáért, az egyszerű szabásvonalú, jól megkomponált tárgy-együtteséért.
II. díjat vehetett át dr. Sárospataki Miklós a moldvai lepelszoknya műtárgymásolat-szintű megvalósításáért, a szín és minta jó megválasztásáért.
I. díjat kapott Antal Imola a moldvai csángó szőttes-hagyományok magas szintű megvalósításáért.
Modern öltözetű azsúros fehér ruhájáért, a népi fehér ruhák hangulatát idéző modern formájú alkotásáért I. díjban részesült Pataki Miklósné, a Népművészet Mestere.
A Nagydíjat a székely viseletek különböző területei, falvai öltözeteinek magas szintű rekonstrukciójáért Komárné Papp Margit kapta.
A pályázatra 34 alkotótól összesen 85 tárgy, tárgyegyüttes érkezett, amelyből 64 alkotást elfogadott és zsűriszámmal látott el a Hagyományok Háza szakági minősítő testülete. A zsűri munkáját Landgráf Katalin iparművész, a Magyar művészeti Akadémia tagja vezette. A zsűri tagjai voltak Lachner Mónika néprajzkutató, Lőrincz Etel iparművész, a Népművészet Mestere, Molnár -Madarász Melinda iparművész, ruhatervező és Pintér Piroska szövő oktató.
A rendezvényen közreműködtek a VIGANÓ Alapfokú Művészeti Iskola díjnyertes szólótáncosai.
A pályázat díjnyertes tárgyait online katalógusból, valamint – a 2023. november 2-ig nyitva tartott – a Hevesi Kulturális Központ Művelődési Központ Tagintézményének aulájában bemutatott kiállításon ismerhetik meg az érdeklődők.
TÁMOGATÓK: Heves Város Önkormányzata, Hevesi Kulturális Központ, Csillagvirág Népművészeti Egyesület, Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány, Agrárminisztérium
Fényképezte: Hevesi Hírportál/Szécsi Dániel