Páratlan lélekjelenlétről tett tanúbizonyságot Jázmin, a 8 éves kislány, aki felhívta a 112-es egységes európai segélyhívó számot, amikor az édesanyja rosszul lett. Az eset 2023 február 7-én történt. Jázmin épp az iskolába indult, amikor észrevette, hogy édesanyja nem érzi jól magát. Az anya elmondása szerint nem akarta a kislányt megijeszteni, ezért igyekezett titokban tartani, hogy rosszul van, de már beszélni is alig tudott.
Nagyon nehéz egy ilyen helyzetben nyugodtan, összeszedetten beszélni, Jázmin mégis higgadtan elmondta, hogy hívják, azt, hogy pontosan hol lakik, mi történt, milyen tünetei vannak az anyukájának. A kislány nem ijedt meg, pedig hallhatóan nagyon rosszul volt az anyukája. Nagyon feszült pillanatok voltak, a szombathelyi Hívásfogadó Központ hívásfogadó operátora és az Országos Mentőszolgálat mentésirányítója végig a kislánnyal maradt a vonalban. Szerencsére a segítség időben érkezett, és sikerült az édesanyát gyorsan ellátni, kórházba szállítani.
Mivel Jázmin megmentette az édesanyját, amikor felhívta a 112-t, ezért meghívtuk őt a RIK Teve utcai objektumába és elmondtuk a kislánynak azt, hogy mennyire büszkék vagyunk rá – áll az ORFK RFI Ügyeleti Főosztály 112-es hírlevelében. Április 21-én, a kislány az öccsével, Norberttel, és édesanyjával együtt egy rendőrautóval érkezett a Teve utcába. A vendégek látogatást tettek a BRFK Tevékenység-irányítási Központjában is, ahol a gyerekek kipróbálhatták, hogy milyen a tevékenységirányító székében ülni.
Az élményekkel teli látogatást követően Jázmin boldogan vette át dr. Kuczik János Zoltán r. vezérőrnagy, rendészeti országos rendőrfőkapitány-helyettes úr ajándékait – egy Harry Potter társasjátékot és hasznos balesetmegelőzési tárgyakat –, aki ezzel köszönte meg a kis hős talpraesett helytállását.
Fontosabb tudnivalók a 112-es segélyhívóról
A 112-es segélyhívó szám minden nyilvános, vezetékes és mobiltelefonról ingyenesen hívható. A legtöbb mobiltelefonon a 112-es szám a billentyűzár feloldása nélkül is hívható. Abban az esetben is lehet 112-es hívást kezdeményezni, ha nincs hálózat a mobiltelefonon.
Hol fogadják a 112-es segélyhívást?
Hazánkban Miskolcon és Szombathelyen alakították ki a hívásfogadó központokat, ahol a hívásfogadó operátorok fogadják és szükség esetén onnan továbbítják a bejelentéseket az illetékes, intézkedő készenléti szervek részére.
Segélyhíváskor mit kell mindenképpen elmondani?
A 112-es segélyhívószám felhívását követően a hívásfogadó központ operátora jelentkezik, aki az alábbi alapinformációkat fogja megkérdezni (a körülmények és a lehetőségek függvényében amennyire lehet nyugodtan, tagoltan és érthetően kell válaszolni):
- a bejelentő neve, telefonszáma;
- az esemény helyszíne;
- mi történt, kinek van szüksége segítségre;
- az esemény kapcsán felmerül-e valakinél közvetlen életveszély;
- esetleges sérültek száma, a sérülés(ek) foka;
- az esemény folyamatban van-e vagy már lezajlott.
Mi történik, ha valaki indokolatlanul felhívja a 112-es segélyhívószámot?
A segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő használata és a valótlan bejelentés is szabálysértésnek minősül és pénzbírság megfizetését vonhatja maga után. Az indokolatlan hívások túlterhelhetik a rendszert, veszélybe sodorva azoknak az életét, akik valóban a rendőrség, mentőszolgálat vagy a katasztrófavédelem segítségére szorulnak.