2024. November 27. Virgil napja

A májusfa a természet újjászületésének (is) szimbóluma

0

A májusfa eredete valószínűleg a kereszténységet megelőző korokba nyúlik vissza, de később keresztény jelentést is kapott. A májusfát általában április 30-ról május 1-re virradóra állították fel a legények a kiszemelt lányok háza előtt. A fa magas, sudár fa vagy ág volt, amelyet virággal és szalagokkal díszítettek.

Egyes helyeken étellel és itallal is kiegészítették az ajándékot. A fa nagysága és fajtája az udvarlási szándék komolyságával volt kapcsolatban. Ha több udvarló is akadt egy háznál, előfordult, hogy reggelre több fa is díszelgett a lányos ház udvarában, ezeket azonban a riválistól való félsz miatt őrizni kellett. Illő volt, hogy a faállítókat megvendégeljék, borral kínálják.

A májusfa állítás hagyománya ma már ritkábban él, de néhány településen még megőrizték ezt a szép szokást. A májusfa nemcsak az udvarlás eszköze, hanem a tavasz és a termékenység ünneplése is. A májusfa állítás hagyományát érdemes tovább őrizni és ápolni, hiszen ez része a magyar népi kultúrának.

A május elsején állított májusfát pünkösdkor bontották. A fa kidöntését ünnepség, táncmulatság és ügyességi verseny kísérte. A pünkösdi ügyességi verseny keretében a legények felmásztak a májusfára, hogy megszerezzék a ráakasztott ételeket és italokat. A legügyesebb legény pünkösdi király is lehetett.
Forrás: a pünkösdinfo nyomán

Hozzászólások lezárva.