2024. November 27. Virgil napja

Helytörténeti csapatversenyen emlékeztek a hevesi diákok 1848-ra (albummal)

0

1848 forradalma alkalmából március 14-én a Helytörténeti Gyűjtemény csapatversenyre várta a város diákjait. A rendezvény célja az volt, hogy a tanulók játékosan és önállóan fedezzék fel Heves 1848-as tudnivalóit és emlékeit, képet kapjanak a mezőváros forradalmi eseményeiről.

A jó hangulatú rendezvény hét állomáson, mintegy “hétpróbaként” zajlott a város főterén, a Múzeumban és a Művelődési Központban.

A megnyitóra nyolc csapat sorakozott fel. A 32 résztvevő a próbatételek során a kreativitásra és a megfigyelőkészségre támaszkodhatott. Heves 1842-es és mai térképének összehasonlításával azonosították, mely mai utcáknak felelnek meg a korabeli Radics, Nagy, Németsor, Fehérváriné, Jász, Tenki, stb. utcák. Megkeresték, melyik főtéri szobor állt már az 1848-as események idején is. Bizonyíthatták, mennyire ismerik Németh Albert nemzetőr őrnagyot és a család pusztacsászi kastélyát. Kerestek elrejtett tárgyakat, többek között sarkantyút a  régi városháza előtt, pénzt az oroszlán szájában, levelet a templomküszöb alatt, kulcsot a turulmadár szárnya alatt. Közben az is kiderült, melyik korabeli épületnek mi volt a funkciója. Szövegek és térkép alapján felvázolták, hol vezetett át Petőfi Sándor útja a “hevesi rónán” 1846-ban és 1847-ben.

A vetélkedő egyik állomásán a gyöngykokárda-készítés technikájának megfigyelése volt a cél. Ehhez Kiss Ágota gyöngyékszer-készítő népi iparművésztől vásároltunk 40 db gyöngykokárdát. A feladat megoldása során először minták alapján kellett meghatározniuk a
gyöngyfűzés, gyöngyhímzés, gyöngyhorgolás, gyöngyszövés technikájának különbségeit, valamint választ adni arra, milyen módon készülhettek 1848-ban a gyöngykokárdák. A gyöngyhímzés azonosításához a Szendrey Júlia által Petőfi Sándornak a “Talpra, magyar!”
versért készített gyöngyhímzéses bőr pénztárca fotóját használtuk.

Kiss Ágota népi iparművész kokárdáin jól felismerhető volt készítésének menete. A feladat az volt a versenyzők számára, hogy a megkapott kokárdák alapján milliméter-papírra rögzítsék a kokárda mintázatát, melyen a készítés technikája egyértelművé válik. A versenyfeladat megoldását a pontosság alapján értékeltük. A feladat kedvet és inspirációt adott a résztvevőknek saját gyöngykokárda készítéséhez a megfigyelt minta alapján.

A “hétpróbát” minden csapat sikeresen teljesítette. Kiválóan szerepeltek a Körzeti Általános Iskola és a Hevesi József Tagiskola, a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola csapatai. A verseny győztese az Eötvös József Református Oktatási Központ EJROKOSOK elnevezésű csapata lett. Tagjai Bence Barbara, Balogh Norbert, Együd László, Gerencsér Richárd (7-8. osztály).

Az elismerő okleveket Sveiczer Sándor,  Heves város polgármestere adta át a résztvevők számára.

A verseny után különjáratú autóbusz szállította a csapatokat a pusztacsászi ‘48-as emlékhelyekhez. Az megszerzett ismereteket rögzítve felidézték, miért Pusztacsászhoz kötődnek  Heves ‘48-49-es eseményei és miért van külön megemlékező hely a temetőn belül és kívül. Megkeresték Németh Albert nemzetőr őrnagy és Petheő János honvédszázados síremlékét. A nemzetőrök obeliszkjénél elhangzott, hogyan vettek részt a hevesiek a délvidéki harcokban és a honvédseregben.

A program zárásaként közös fotó készült, a győztes csapat kezében egy korabeli lovassági zászló másolatával.

A rendezvény lebonyolítását a Városi Könyvtár és a Művelődési Központ tagintézmények munkatársai, valamint az EJROK önkéntesei segítették.

Fotók: Kóczián Judit, Gyóni Katalin

Gy. Gömöri Ilona
Helytörténeti Gyűjtemény
tagintézmény-vezető

 

 

 

 

 

Hozzászólások lezárva.