A Bükkben élő nagyvad gyakorlatilag beköltözött hazánkba. Az Aggteleki Nemzeti Park területén, Boldva település határában a Sajó-folyó mellett is láttak barnamedvét – osztotta meg az információt az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága a közösségi médiában.
Az igazgatóság azt is kiemelte, hogy a folyót határoló partszakasz jellemző útvonala a Magyarország területére időnként beérkező kóborló medvéknek. A nemzeti park igazgatósága arról tájékoztatta a sajtót, hogy arról a medvéről csak a bejelentés alapján tudnak.
– A saját szemünkkel sem az állatot, sem a nyomát nem láttuk. Fotó, vagy videó sem készült róla, sőt a bejelentő állítólag csak buszból látta. Úgyhogy az észlelés hitelessége viszonylag gyenge lábakon áll. Az esetnek nincs utóélete, azóta nem érkezett róla hír, hogy bárki találkozott volna a barnamedvével. Nyomkövető nincs az állaton, mert akkor előre jelezték volna számunkra szlovák munkatársaink, hogy számítsunk az érkezésére. Ugyanis a legtöbb barnamedve Szlovákiából érkezik északi térségünkbe. Különösen a fiatal hím állatok akár országnyi távolságokat képesek bebarangolni, azért, hogy párt, vagy az élőhelyükön megnövekedett populáció miatt gazdagabb vadászterületet keressenek maguknak – mondták.
A Sajót határoló partszakasz jellemző útvonala a Magyarország területére időnként beérkező kóborló medvéknek.
Az a barnamedve, amit mi figyeltünk meg vadkamerákkal, már hosszabb ideje a Bükkben tartózkodik. Nem tudjuk, hogy ugyanaz a példány-e, mint, amit a Sajó mentén láttak – nyilatkozta Cserkész Tamás, a Bükki Emlőstani Kutatócsoport Egyesület elnöke. A szakembereknek az a véleménye, hogy a korábbi, bükki kamerafelvételükön egy hím medve látható, amely akár több tíz kilométerre is elkóborolhatott, tehát az egyezést elvileg nem lehet kizárni.
A huzamosabb ideje a Bükkben tartózkodó, gyakorlatilag ott élő példányt, többször is megfigyelték már kameráikkal és a nyomait vadászok is látták. Mivel egyelőre a Bükkben nem tudnak medveszaporulatról, ezért a kirándulóknak nem kell tartaniuk a kéretlen találkozásoktól – magyarázta Cserkész Tamás, hangsúlyozva, hogy a barnamedvéknek sokkal jobb a hallásuk, mint az embereknek és igyekeznek elkerülni a kirándulók társaságát.
A hírről a Tények.hu videója ITT megtekinthető,