Bár a rendőrség már többször felhívta a lakosság figyelmét a banki, vagy online csalásokra, mégis vannak olyan esetek, amikor jóhiszemű egyének szélhámosok áldozataivá válnak. Egyre többen intézik vásárlásaikat, pénzügyeiket online, a kényelmes ügyintézés azonban veszélyeket rejthet magában.
A napokban két online csalás miatt érkezett bejelentés a rendőrségre. Egy egri férfi az egyik internetes oldalon akart routert vásárolni. Egy rövid üzenetváltást követően elutalt 7.500 forintot az eladónak, aki ezután elérhetetlenné vált, illetve a vásárolt termék sem érkezett meg.
Egy hevesaranyosi nő szintén online akart megvásárolni egy márkás kabátot. Utánvétellel rendelte meg a terméket, azonban csak azután nyitotta ki a csomagot, hogy azt kifizette a futárnál. Sajnálatára a csomagban nem a hirdetett kabátot találta.
Csalás áldozatává vált egy szűcsi férfi. Az ismeretlen tettes banki alkalmazottnak adta ki magát, majd a sértett bankkártya adatait megszerezve 1.500.000 forintot utalt el a számlájáról. Hasonló módon járt egy besenyőtelki lakos is, akinek szintén a bankkártya adatait használták fel a csalók és több mint 80 ezer forinttal károsították meg.
Fontos, hogy mindenki megismerje az elkövetők módszerét, és ne dőljön be a csalóknak, ezért a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság munkatársai ismételten óvatosságra intik önöket:
- Az online piacterek, aukciós oldalak, internetes szolgáltatók nem vállalnak felelősséget a közzétett ajánlatok tartalmáért, ezt fontos észben tartani!
- Soha ne adja ki ismeretleneknek, se telefonon, se e-mailen, se üzenetben a bankkártyája adatait, a háromjegyű biztonsági CVC kódot, PIN kódját, illetve netbankja belépési adatait!
- Online történő bankkártyás fizetésnél , más oldalon (pl. kereskedő oldalán) ne adja meg azokat! Kétség esetén pedig még az adatok megadását megelőzően vegyék fel a kapcsolatot a pénzintézettel.
- Nem megbízható forrásból származó linkre kattintva vagy ismeretlen webhelyeken online banki tranzakciókat ne indítson!
Ha valaki mégis online csalás áldozatává válik, akkor tegyen bejelentést az illetékes rendőrkapitányságon, vagy telefonon, a 112-es segélyhívószámon.