A kommunizmus áldozatainak emléknapja arra emlékeztet bennünket, hogy a kommunista rendszerek milyen súlyos emberi áldozatokkal jártak.
Az első kommunista rendszer a Szovjetunió volt, amelyet Lenin vezetett. Az országban 1917-ben történt forradalom után a bolsevikok átvették a hatalmat, és elkezdték kiépíteni a kommunista rendszert. Az állam irányította az összes gazdasági tevékenységet, és a politikai hatalmat is egy szűk elit tartotta kezében. A Szovjetunióban a kommunisták a hatalom megszerzése után elkezdték fokozatosan felszámolni az ellenzéki pártokat és elhallgattatni a szabad sajtót.
A kommunizmus számos más országban is megjelent a 20. században, mindenhol ugyanazokat a mintákat követték: a diktatórikus vezetők szigorúan ellenőrizték az élet minden területét, és a rendszer ellen fellépőket brutális módszerekkel üldözték.
Az emberi jogok megsértése a kommunista rendszerek alapja volt. A szabadságot, a véleménynyilvánítás és a vallásgyakorlás szabadságát gyakran korlátozták. A munkatáborokban és börtönökben több millió embert tartottak fogva kényszermunkára vagy egyszerűen csak azért, mert nem értettek egyet a kommunista ideológiával.
Az elnyomó rendszer öröksége ma is érezhető. A korábbi kommunista országokban még mindig léteznek olyan problémák, amelyeket ez az időszak okozott. Azonban nem csak ezekben az országokban van szükség arra, hogy ne felejtsük el a kommunizmus áldozatait. Az egész világon mindenhol fontos arra emlékezni, hogy soha többé ne engedjük, hogy ilyen brutális és emberellenes rendszerek felépüljenek.
Heves Város Önkormányzata mécsesgyújtással tiszteleg a kommunizmus áldozatainak emléke előtt. A Hevesi Helytörténei Gyűjteménynél található emléktábláknál a szervezők tisztelettel várják a városlakókat 2023. február 24-én 17:30 órától. Emlékbeszédet mond Sveiczer Sándor, Heves város polgármestere. Emlékezzünk közösen az áldozatokra!