Testvériskolai kapcsolatának 25. évfordulóját ünnepelte az Eötvös József Református Oktatási Központ és a gyergyószentmiklósi Batthyány Ignác Technikai Kollégium egy jótékonysági kulturális gálaest keretében. A két intézmény pedagógusai, tanulói és a Tündérkert ovisai zenével, tánccal és színpadi előadással készültek erre az alkalomra, mellyel a határon túli református iskolák megsegítésére gyűjtöttek.
A rendezvényt az EJROK igazgatója, Együd László nyitotta meg. Köszöntőjében arról szólt, hogy az iskoláknak küldetése van a város társadalmi életben. Meg kell jelenniük, és megmutatni magukat, mint a város egy meghatározó intézményét, ahol nem csupán oktatás, hanem kulturális és szellemi nevelés is folyik. Elmondta, hogy a központ fenntartója, a Tiszáninneni Református Egyházkerület, minden év decemberét Kárpát-medencei adománygyűjtésre fordítja, és a befolyt összeget – még ugyanannyit hozzátéve – Erdélyben, a Felvidéken és a Vajdaságban működő református intézmények megsegítésére ajánlja fel. A támogatott intézmények tavaly egyenként közel 5 millió forintot kaptak saját céljaik megvalósítására.
Együd László beszélt a rendezvény másik indítékáról, a testvériskolai kapcsolat 25 éves történetéről. 1990-ben az erdélyi származású, de lányai révén a hevesi gimnáziumhoz is kötődő Brassay Sándor szorgalmazta a két intézmény közti együttműködést, ami azóta is töretlen. Ezt a megállapítást erősítette meg Farkas Zoltán, a Batthyány igazgatója, aki szívesen emlékszik vissza az elmúlt negyedszázadra. Nem felejti el, hogy a hevesiek akkor nyújtottak baráti jobbot nekik, amikor az még nem volt jellemző. Annak is nagyon örül, hogy bár több vezetője volt a hevesi intézménynek ezen időszak alatt, a kapcsolat soha nem névleges, hanem mindig szívből jövő és gyümölcsöző. Ezt igazolja, hogy sok hevesi diák jutott már el Gyergyószentmiklósra, és ők is többször voltak az EJROK vendégei az évek folyamán. Farkas Zoltán megemlékezése végén egy emléklapot nyújtott át Együd Lászlónak, és külön megköszönte Tóth Gyula tanár úr és Bányai Ilona tanárnő munkáját, amit ennek a kapcsolatnak a fenntartásáért végeztek.
A köszöntők után a szép számban megjelent közönségnek diákok és ovisok bizonyították, milyen tehetséges színészek, zenészek, énekesek vagy táncosok. Hallhattunk – többek között – gyönyörűen elénekelt mai és örökzöld slágert, James Bond filmzenét gitáron, citerazenekart és fúvósokat, tapsoltunk a legkisebbek aranyos és kacagtató előadásának és elszomorodtunk Domokos Anna történetén. A pedagógusok sem maradtak ki a fellépők sorából. A gála második felében az átányi tanári zenekar szórakoztatott műsorával, középiskolás diákok szavaltak, és zárásként a gyergyószentmiklósi diákok néptánc előadása teremtett fergeteges hangulatot.
Emlékezetes és sokszínű kulturális élmény várta mindazokat, akiket ezen az estén a szórakozás igénye mellett a segíteni akarás is ösztönzött. Köszönet nekik, hogy adományukkal támogatták ezt a nemes hagyományt, köszönet a két szervező tanárnak, Bardiné Bohács Anikónak és Kisné Kertész Gabriellának, akik összeállították a műsort, és minden közreműködőnek, akik a jó szándékot egy feledhetetlen programmal jutalmazták meg.
Fotó: Lénárt Zsolt, Burovincz Sándor, Jakab Tibor