Ha unjuk már a hagyományos krumpli-rizs-tészta köretet, akkor mindenképpen próbáljuk ki az árpát, hiszen nem csupán változatosabbá teszi étkezésünket, de több jótékony hatása is van.
Enni hétköznapokon is kell, és ha nincs időnk sok időt a konyhában tölteni, hajlamosak vagyunk a jól bevált receptek szerint készíteni ételeinket. Ha azonban szeretnénk sokszínűbbé tenni étkezésünket, elég akár egy új köret bevezetése is. Az új ízek abban is segíthetnek, hogy ne váljanak egyhangúvá az étkezéseink. Egyszerű megoldást jelenthet a menü felfrissítésére, ha új körettel bővítjük a palettát, ez pedig nem más, mint az árpa.
Még ha sokszor nem is vagyunk vele tisztában, valószínűleg fogyasztottunk már árpa hozzáadásával készült élelmiszert. A maláta, ami többek között a sör és a whisky egyik legfontosabb alapanyaga, az árpa csíráztatásával és szárításával készül. A csírázás folyamán keletkező enzim a gabonában lévő keményítőt cukrokká alakítja, amiből az erjesztőgombák segítségével készül az alkohol. A malátát megtalálhatjuk még sütőipari termékek adalékaként, feldolgozott élelmiszerekben édesítőként és színezőként is.
Ha az árpát összevetjük egy másik kedvelt köretünkkel, a rizzsel, másfajta előnyöket sorolhatunk fel. A barna rizs gazdag E-vitaminban és folsavban, de az árpában sokkal magasabb a rosttartalom és több benne a kalcium. A legjobb a teljes változat, az árpagyöngy ugyanis a feldolgozás során sokat veszít értékéből, mert a korpát és a csírát is eltávolítják belőle.
Sajnos, gluténérzékenyek nem fogyaszthatják, mivel – a búzához hasonlóan – glutént is tartalmaz.
A teljes kiőrlésű gabonák közül az árpa közel 17 százalék rosttartalmával az egyik legjobb rostforrás. Az oldható rostok egyik fajtája a béta-glükán, és az árpában rengeteget találunk ebből az egészséges anyagból.
A béta-glükán több területen is segíti szervezetünket:
- lelassítani az emésztést, és hosszabb ideig biztosít jóllakottságot,
- inzulinrezisztencia csökkentésében, mert szabályozza a vércukorszintet,
- az elhízás kockázatát csökkenti,
- erősíti az immunrendszert, így segítőnk a rák elleni küzdelemben.
Az árpa fitokemikáliákat is tartalmaz. Ezek azok a növényekben található kémiai vegyületek, melyek segítenek megelőzni az olyan betegségeket, mint a szívbetegség és a rák. A kutatók úgy gondolják, hogy az árpában található fitokémiai anyagok, a fitoszterolok felelősek a teljes kiőrlésű gabonák koleszterinszint-csökkentő képességéért. Ezek megtalálhatók más teljes kiőrlésű gabonákban is (az árpában kevesebb van, mint néhány más fajtában). Emellett a nagy mennyiségű oldható rosttartalom is segíti ezt a hatást.
A teljes kiőrlésű gabonák közül az árpa az egyik legjobb forrása a tokolnak nevezett fitokemikáliának, amely antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, és bár több kutatásra van szükség, kimutatták, hogy potenciálisan csökkenti a szélütés kockázatát.
Az árpában található polifenolok nélkülözhetetlen mikrotápanyagok a növényi alapú élelmiszerekben. A polifenolok egyikét, amiből az árpában igen sok van, lignánnak nevezik. Ez egy olyan fitokemikália, amelynek antioxidáns, daganatellenes, vírusellenes és antibakteriális hatása van. Segíthetik a szívet, így az árpa fogyasztása a magas lignántartalma miatt védelmet nyújthat a szívkoszorúér-betegség ellen.
Az árpában ezen kívül számos egyéb tápanyag található, amelyek segítenek megőrizni egészségünket. Jó forrása egyes B-vitaminoknak, és ásványi anyagokban is gazdag.
- B3-vitamin (niacin): szervezetünk arra használja, hogy az ételt energiává alakítsa. A niacin kulcsfontosságú az ideg-, a keringési és az emésztőrendszer megfelelő működéséhez és bőrünk egészsége szempontjából is. Olyan enzimeket aktivál, amelyek a szénhidrátok, zsírok és fehérjék anyagcseréjéhez szükségesek.
- B6-vitamin: segíti agyunkat és immunrendszerünket, nélkülözhetetlen a fehérjék, valamint a szénhidrátok és a zsírok megemésztéséhez, az egészséges izomműködéshez, a vérképzéshez.
- mangán: esszenciális tápanyag, tehát nagyon kis mennyiségben van szükség rá a szervezetben, ennek ellenére nagyon fontos, mert befolyásolja a szénhidrát- és a fehérje-anyagcserét, valamint az enzimműködést.
- szelén: fontos a pajzsmirigy egészségéhez.
- foszfor: többek között az egészséges csontokhoz és fogakhoz fontos.
- vas: fontos a vér oxigén-, és szén-dioxid-szállításában, valamint a vérképzésben.
Tipp az elkészítéséhez:
Gersli ízlés szerinti zöldségekkel
Áztassuk be a gerslit hideg vízbe, majd 2-3 óra múlva szűrjük le és főzzük meg sós vízben. A megfőtt gerslit ismét szűrjük le. Közben egy fej hagymát dinszteljünk meg olívaolajon, kicsit pirítsuk meg rajta a gombát – ha azzal is szeretnénk gazdagítani – majd szórjuk meg petrezselyemzölddel és keverjük össze az előzőleg roppanósra párolt zöldségekkel. Fűszerezzük sóval és őrölt borssal.