2025. February 24. Mátyás napja

Sok galibát okozott az a fránya legyező

0

Telt ház előtt, óriási sikerrel mutatta be a Blaha Színkör Carlo Goldoni „A legyező” c. komédiáját. A nagy olasz drámaíró egyik ritkán játszott, de jelentős műve – mely a társadalmi normák és emberi kapcsolatok humoros, mégis elgondolkodtató ábrázolása – a blahások feldolgozásában elsőként a hevesi művelődési központ színpadán került a publikum elé. A szűnni nem akaró taps jól mutatta, hogy volt értelme a szereptanulásnak és a sokszor éjszakába nyúló próbáknak.

A történet egy Milánó melletti falucskában, Casenuovoban játszódik, mely során egy jelentéktelen dolog bolygatja fel az ott élők mindennapjait. A bonyodalmat az okozza, hogy mindenki a maga szemszögéből látja a valóságot, ami nem kis zűrzavart okoz a településen. Persze, ahogyan azt már a komédiák esetében megszokhattuk, végül minden jóra fordul…addig viszont jókat kacaghatunk a humoros helyzeteken.

Erdészné Turcsányi Katalin rendező, a Blaha Színkör vezetője az előadás előtt beszélt a darab „születéséről”, a próbafolyamatról és a több mint egy évtizede működő művészeti közösségről.

„Felemelő érzés ismét itt állni, és egyben felelősségteljes feladat is. Mögöttem egy kitűnő társulat, előttem pedig a hőn szeretett fantasztikus hevesi közönségünk.

A Blaha Színkör amatőr társulatként 13 éve folyamatosan működik, évről évre újabb bemutatókat tartunk. Egy hosszú, ám felszabadult és kreatív próbafolyamat után vagyunk. Jó sokat dolgoztunk a darabon. Nyilván nem színészek vagyunk, de nagyon igyekszünk a magunk képessége szerint a legjobbat nyújtani. És már régen volt egész estés, klasszikus színházi darabunk!

Egy darab színrevitelekor számunkra mindig a legfontosabb a közönségünk. Hihetetlen erőt és alkotókedvet ad a folyamatos érdeklődésük, a biztatásuk, a szeretetük, az elismerésük, a tapsuk! A legnagyobb értékmérőnk a hevesi bemutató, a hevesi közönség, akik rendre eljönnek még a minősítő versenyeinkre Adácsra is, és ott is hihetetlen energiákat sugároznak felénk a színpadra.

Köszönjük azt, hogy ennyien itt vannak! Számunkra ez azt jelenti, hogy önöknek fontosak vagyunk, önöknek fontos a színjátszás ügye Hevesen, fontos a város színházi kultúrája.”

A darabban a Blaha Színkör régi játszói mellett több szereplő is debütált: ilyen volt a kissé szabadszájú Frederico Del’Cedro báró szerepében Blikhard József és Candida Bella Bellissima szerepében Dravucz Edina. Casenuovo legjobb fogadósa, Coronato di Dante, azaz Lólé Mihály ismét a színkör tagjaként szórakoztatta a nagyérdeműt.

A jóságos és igazságos nemes özvegyasszonyt, Gertruda de Luca-t Magdáné Balázs Edit, Gróf Alessandro Di Roccamarina Del’ Belvedere-t Kovács Sándor, Susanna de Angeli asszonyt pedig Boldogh Andrea személyesítette meg.

Caseunovo tisztességes foltozósuszterét, Crespino de Grande mestert Tóth Krisztián, a kedves, szókimondó, bolondos Giannina Ferrara-t Magyar Zsanett, a legszebb hangú utcazenészt, Evaristo Calabrinit pedig Koncsos Gergely alakította, aki egyben a Blaha Színkör zenei vezetője és a rendező munkatársa. Első előadását izgulta végig a színfalak mögött Mihics Márta súgó is.

A kis olasz falucska története most tovább terjed, de március 29-én a hevesi közönség újra együtt izgulhat Caseunovo lakóival, vajon előkerül-e az a fránya legyező?!

 

Hozzászólások lezárva.