2025. February 21. Eleonóra napja

A Valentin-nap is lehet veszélyes, érdemes résen lenni!

0

A Valentin-nap közeledtével a Nemzeti Kibervédelmi Intézet fontosnak tartja ismét felhívni a figyelmet az interneten zajló romantikus csalásokra. Ebben a cikkben a legfontosabb tudnivalókról lesz szó.

Soha, semmilyen körülmények között se osszuk meg érzékeny személyes adatainkat az interneten, mert visszaélhetnek velük!

Óvakodjunk azoktól, akik az e-mail címeinkre, a belépési, – vagy banki adatainkra, illetve adott esetben egyéb személyes információinkra (pl. okmányadatok) kíváncsiak, hiszen ezek felhasználásával visszaélhetnek akár személyazonosságunkkal (pl. további hamis profilok létrehozása), árusíthatják azokat (pl. adathalász kampányokhoz használják fel e-mailjeinket), vagy hozzáférhetnek bankfiókunkhoz, ahonnan nem kívánatos tranzakciókat indíthatnak. Fontos továbbá, hogy akármennyire is azt gondoljuk új románcunkról, hogy megbízható és hiteles, soha ne osszunk meg olyan fényképeket vagy bizalmas történeteket, amelyek később zsarolásként felhasználhatóak ellenünk.

Manapság a legtöbb pénzügyi szolgáltatónál elérhető a kétfaktoros hitelesítés, amellyel extra védelmet nyújthatunk a bankszámlánk felett. Ezen védelmi rendszer engedélyezésével még az sem fér hozzá számlánkhoz, aki esetleg megszerezte a fiókunk jelszavát, mivel a második faktor (pl. authentikátor mobilalkalmazás, biometrikus azonosítás vagy SMS-ben érkező kód) nem áll rendelkezésükre, de a belépéshez szintúgy szükséges.

Legyünk szkeptikusak, ha a másik fél nem szeretne velünk személyesen találkozni, vagy minden alkalommal kifogást keres arra, hogy elmarasztalja a személyes randevúkat!

Néhány visszautasítás nem feltétlen jelenti azt, hogy csalóval van dolgunk, viszont amennyiben sorozatosan elutasításra kerülünk, érdemes megszakítani a kapcsolatot. Ha valakinek valódi ismerkedési szándékai vannak velünk kapcsolatban, az nem fog megriadni a személyes találkozóktól.

Ne hagyjuk magunkat befolyásolni, ha kedvesünk az érzelmeinkre próbál hatást gyakorolni!

Számtalan romantikus csaló vet be manipulatív eszközöket áldozataik megtévesztésére (pl. özvegynek állítja be magát, így megnyerve az áldozat szimpátiáját; ENSZ katonának vagy orvosnak adja ki magát, akinek egy szerette kórházba került), és arra késztetve őket, hogy pénzt küldjenek számukra. Ha úgy érezzük, hogy partnerünk sürget, esetleg az érzelmeinkre próbált hatást gyakorolni és pénzt kinyerni belőlünk, vegyük ezt intő jelnek: pl. egy külföldön állomásozó ENSZ békefenntartónak NEM a mi anyagi segítségünkre van szüksége ahhoz, hogy Magyarországra költözhessen.

Mit tegyünk, ha egy romantikus csaló áldozatává váltunk?

Tegyünk feljelentést a lakhelyünk szerinti illetékes rendőrkapitányságon! Amennyiben a csaló hozzáférést szerzett bankszámlánkhoz, esetleg a románc anyagi veszteséggel is járt, vegyük fel a kapcsolatot számlavezető bankunkkal, és tegyük meg a javasolt ellenintézkedéseket. Ha van rá mód, készítsünk minél több (képernyő)felvételt a beszélgetésről bizonyítékként és csatoljuk azokat is a bejelentésünk mellé.

Forrás: kiberpajzs.hu

Hozzászólások lezárva.