Mindannyiunk rémálma, hogy egyszer arra érünk haza, hogy betörő járt az otthonunkban, értékes és kedves emlékeket őrző tárgyaink pedig eltűntek. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, velünk ez nem történhet meg, pedig bármelyikünk válhat bűncselekmény áldozatává. Értékeink megóvása érdekében a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztálya az alábbi tanácsokkal lát el bennünket.
Biztonság 6 lépésben:
- A védelem tervezése
Tapasztalatunk, hogy a lakásbetörések döntő többségét a nyílászárók, ajtók, ablakok erőszakos kinyitásával követik el. Javasoljuk a lakások, lakóházak nyílászáróinak alapos szemrevételét, biztonságuk
felmérését.
- A környezet vizsgálata
Elsősorban azt kell megvizsgálni, van-e olyan tárgy az ablakok közelében, ami jó létra lehet egy betörő számára. A láthatóság érdekében hasonlóképpen fontos a jó világítás, lehetőség szerint alkalmazzunk mozgásérzékelő lámpákat!
- A bejárat és a nyílászárók védelme
A bejárat a betörés szempontjából a lakás legkritikusabb pontja. A lakótelepi lakásoknál jóformán
ez az egyetlen behatolási lehetőség, de még a családi házaknál is az ajtó felfeszítés a legelterjedtebb módszer.
- Elektronikai védelem, riasztók alkalmazása
Míg a hívatlan látogató azon szorgoskodik, hogy bejusson lakásunkba, fontos, hogy a külvilág tudomására hozzuk, valaki jogtalanul be akar hatolni az otthonunkba. Felszerelhetünk helyi szirénákat, zajkeltőket, ebben az esetben hívjuk fel a szomszédok figyelmét a hang-, illetve fényjelzés jelentésére. Másik megoldás az úgynevezett távriasztás.
- Az otthon tárolt értékek biztonsága
Ha nem muszáj, ne tároljunk otthon nagy mennyiségű készpénzt, nagy értékű, nem mindennap használatos ékszereket, kötvényeket, stb. Bízzuk ezt bankra vagy alkalmazzunk az értékek őrzésére
széfet. Szintén nagyon fontos, hogy ismerjük az értékeinket, készítsünk róluk értékleltárt, fényképet!
- Néhány alapvető magatartási szabály
A lakást, a kaput, azokat a nyílászárókat, amelyekre nincs rálátásunk, de könnyen behatolhatnak rajta (teraszajtó, függőfolyosóra nyíló ablak, ajtó) akkor is tartsuk zárva, amikor otthon tartózkodunk!
Lakótársainkkal gondoskodjunk a helyiségek megfelelő zárásáról (lépcsőházak, közös tárolók, pincék)!
Végzettségünket, címeinket, családi állapotunkat ne tüntessük fel a névtáblánkon, elég a vezetéknév!
Idegeneket ne engedjünk be a lakásba! Ha idegenek érkeznek váratlanul, értesítsük szomszédainkat,
hozzátartozóimkat, kérjünk segítséget a Rendőrségtől (112)
Ha hosszabb távollétre készülünk, feltétlenül értesítsük azokat a személyeket, akikben megbízhatunk, és távollétünkről lehetőleg ne tájékoztassuk a nagyvilágot az interneten keresztül!
A lakást és értékeit javasoljuk biztosítás kötésével is védeni.
Hogy elkerüljük a nem várt lakásbetörést, érdemes számba venni a lehetséges biztonsági megoldásokat, és eldönteni, mekkora költséget tudunk szánni vagyonunk biztonságára, mennyi az elfogadható és a megfelelő biztonság.