Bolyai János a leghíresebb magyar matematikusok egyike. Korszakalkotó tudományos műve, az Appendix, ami mindössze néhány oldal, mégis alapjaiban rendítette meg Eukleidész több mint ezeréves geometriáját. A neves tudós emlékére hirdette meg a Bolyai János Matematikai Társulat App&X pályázatát, melyen az EJROK háromfős csapata is döntőbe került, és most a közönségszavazatokért küzd.
Bolyai 1820 és 1823 között dolgozta ki és írta meg korszakalkotó felfedezését, amelyet abszolút, illetve hiperbolikus geometriának neveztek neves kortársai. Ő maga így jellemezte felfedezését egy apjának küldött levelében: „semmiből egy ujj más világot teremtettem”, és ebben a mondatban szemernyi túlzás sincs!
A Bolyai János Matematikai Társulat célja, hogy ennek a zseninek a munkáját népszerűsítse és méltóképpen elismerje, hiszen életében erre nem kerülhetett sor. Csak jóval a halála után volt képes megérteni a világ, hogy milyen korszakalkotó, amit megfogalmazott!
A felfedezés 200 éves évfordulója alkalmából az UNESCO 2023-at Bolyai emlékévnek nyilvánította, a társulat pedig egy pályázatot írt ki a tanév elején szöveg, kép és video műfajokban, három korosztály számára.
A pályázatnak tükröznie kellett Bolyai munkásságát oly módon, hogy a következő fogalmak közül legalább kettővel kapcsolatosnak kellett lennie, mert ezek jól kifejezik Bolyai elméletét: végtelen, távolság, találkozás, világok, tér, párhuzamosok, appendix
Különösen nagy motivációval bírt, hogy a pályázatot Szilágyi Áron olimpiai és világbajnok magyar vívó, egy igazi példakép népszerűsítette, aki egyben a zsűri tagja is.
És hogy hogyan került az EJROK háromfős csapata a pályázat döntőjébe?
A középiskola 6. osztályából három tanuló, Deák Vivien, Farkas Dóra és Pataki Eszter, valamint matematika tanáruk, Lukács Györgyné úgy döntött, hogy neveznek erre az érdekes versenyre.
Bolyai munkája nem csak matematikusokat, tudósokat, de sok művészt is inspirált. Számtalan alkotás készült elmélete és gondolatai nyomán. Ezeket a munkákat megismerve nyert ötletet a kis csapat, majd következett a megvalósítás. A munka folyamatait dokumentálták, köztük az elkészült “hiperbolikus takarót” is. A fényképekből készítettek egy montázst, ezzel neveztek a versenyre, és 238 pályázó közül bekerültek a legjobb 27 közé, ami már önmagában is nagy öröm és elismerés.
Most azonban még várja őket egy utolsó megmérettetés, amiben a közönség segítségére van szükség. Támogassuk őket IDE kattintva.
(A szavazáshoz e-mail cím szükséges, az arra küldött kód segítségével választhatjuk ki a KÉP kategóriából a Hiperbolikus takaró c. pályamunkát.)