Heves Város Önkormányzata, valamint konzorciumi partnerei, Boconád Községi Önkormányzat, Erdőtelek Községi Önkormányzat, Kisköre Városi Önkormányzat, a SORS-2002 Egészségügyi Szolgáltató Nonprofit Kft., Tarnaméra Községi Önkormányzat, Tenk Községi Önkormányzat és Zaránk Községi Önkormányzat támogatást nyert Humán kapacitások fejlesztése a Hevesi járásban címmel. A járási hatóterületű projekt szakmai munkája 2017. december 1-én kezdődött meg és 2023. július 31-én zárult le.
Az EFOP 3.9.2-16 pályázat sikeres elnyerése óriási térségbeli fejlesztésekre adott lehetőséget a Hevesi járásban. A pályázatnak köszönhetően összesen 434 976 239 Ft jutott a térségnek.
A projekt 4 szakterületet érintett. A települési önkormányzatok által fenntartott alapszintű humán közszolgáltatásokban dolgozó szakemberek képzését, továbbképzését, tapasztalatcseréjét a minőségi szolgáltatásokhoz való hozzáférés növelése érdekében, a gyermekek és tanulók – kiemelten a hátrányos helyzetűek – személyiség- és kompetenciafejlesztését, iskolai és munkaerőpiaci érvényesülését elősegítő iskolán kívüli programok megvalósítását. A program érintette a hátrányos helyzetű gyerekek, tanulók, hallgatók közneveléshez, illetve felsőoktatáshoz való hozzáférésének biztosítását, valamint komplex óvodai szolgáltatásfejlesztést, különös tekintettel a hátrányos helyzetű gyerekek óvodai neveléséhez való hozzáférésének biztosítását. A projekt közvetetten a humán közszolgáltatásokat igénybe vevő hevesi, boconádi, erdőtelki, kiskörei, tarnamérai, tenki, illetve zaránki lakosságot célozta meg.
A projekt a térségben jelen lévő területi egyenlőtlenségek csökkentéséhez járult hozzá, mégpedig a helyi közszolgálatban dolgozók, szakemberek képzésével, komplex óvodai szolgáltatás-fejlesztéssel.
A program során megvalósított célok közé sorolható a munkába járást segítő egyeztető fórum a helyi közösségi közlekedés vonatkozásában, Gazdálkodj Okosan! tábor, Zöld tábor, nyári tematikus napközis táborok, Színház az egész világ programsorozat, Családi Időutazás programok, Felvételi és idegen nyelvi előkészítők, Családi Ki Mit Tud? programok, Kirándul az Ovi! programok, az óvodapedagógusok továbbképzése valamint a nyelvi szakkörök megvalósítása.
A humán kapacitások fejlesztése során valósult meg tolerancia tréning, szakmaközi műhelymunka, Kulturális Kerekasztal működtetése, valamint idősgondozás és szociális alapellátás szakmai napok szervezése. A célok között szerepelt a hátrányos illetve halmozottan hátrányos helyzetű tanulók nyelvvizsgára történő felkészítése, informatikai és ECDL képzése. Tematikus napközis táborok kerültek megszervezésre a nyári időszakokban. Középfokú oktatási intézményben tanuló hátrányos illetve halmozottan hátrányos helyzetű tanulóknak lehetőség adódott ösztöndíj elnyerésére. A program keretében megvalósult egy szülői felkészítő programsorozat is – Mi kerül az iskolatáskába?- néven, nyelvi szakkörök és a korai iskolaelhagyást megelőző modellprogram kidolgozása és megvalósítása.
A projekt céljainak megvalósulásának jelentős gazdasági és társadalmi hatásai jelentkeztek. A településen dolgozó humán szakemberek száma és tudásszintje, képzettsége, kompetenciái nőttek. A program hatására javult a települések képzettségi helyzete. A program során biztosított volt a kiemelt hozzáférés a hátrányos helyzetű személyek számára, ezáltal az esélyegyenlőségi szempontok érvényesültek. A program során a szociális ellátó rendszerekhez történő hozzáférés növekedése volt tapasztalható, és a leszakadó települések elmaradása is csökkent.