2024. November 26. Virág napja

EFOP-1.5.3-16-2017-00108 ZÁRÓ SAJTÓKÖZLEMÉNY – Lezárult a Humán szolgáltatások fejlesztése projekt a Hevesi járásban

0

Heves Város Önkormányzata, valamint konzorciumi partnerei, Boconád Községi Önkormányzat, Erdőtelek Községi Önkormányzat, Kisköre Városi Önkormányzat, Tarnaméra Községi Önkormányzat, Tenk Községi Önkormányzat és Zaránk Községi Önkormányzat támogatást nyert Humán szolgáltatások fejlesztése a Hevesi járásban címmel. A járási hatóterületű projekt szakmai munkája 2018. január 1-én kezdődött meg és 2023. július 31-én zárult le.

Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program EFOP -1.5.3-16 kódszámú pályázata, a Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben, melyet sikeresen nyert el Heves Város Önkormányzata. A támogatott projekt révén a Hevesi járás 489 930 695 Ft összeghez jutott.

A projekt szükségességét semmi nem magyarázza jobban, mint az a tény, hogy a Hevesi járás társadalmi és gazdasági mutatói jelentősen elmaradtak az országos és a megyei szinttől is. A térségben jellemző a képzett munkaerő elvándorlása, így a minőségi szolgáltatásokhoz való hozzáférés lehetősége romlott. Továbbá jellemző, hogy a hátrányos helyzetű lakosság jelentős munkaerő piaci hátrányokkal küzdött. Fontos volt, hogy a területi különbségek megfékezéséhez a térség lakosságmegtartó képességét növelni próbáljuk. A projekt legfőbb célja volt az esélyegyenlőségi célcsoportok helyzetének javítása, támogatása. A projektben több település is részt vett: Heves, Kisköre, Boconád, Erdőtelek, Tarnaméra, Tenk valamint Zaránk. Kiemelt célcsoportok, a hátrányos helyzetű aktív korú lakosság, a fiatalkorú lakosság, a helyi közszolgálatban dolgozók és a potenciális alkalmazottak bevonásával sikerült megvalósítani a társadalmi felzárkózást a projektbe bevont településeken.

A program során lehetőség nyílt a humán közszolgáltatások szakember-ellátottságnak fejlesztését ösztönző programok megvalósítására. Ennek köszönhetően csökkent a szakemberhiány a megvalósítási időszak során. A helyi közszolgáltatásban dolgozó köznevelési feladatokat ellátó dolgozók, óvodai, bölcsődei dolgozók, idősek otthonában dolgozók, családsegítő és gyermekjóléti ellátásban dolgozók, védőnők vagy könyvtárban, múzeumokban dolgozók fejlesztését szolgáló tréningek valósultak meg.

Lehetőség adódott szociális gondozó és ápoló képzés megvalósítására, helyben szervezett képzésekkel. A program során a járásban általános iskolai és középiskolai osztályok bevonásával jött létre az „Áldozattá válás megelőzése” programsorozat, amely a család- és gyermekjóléti szolgálatok prevenciós szerepének megerősítése érdekében kiemelt fontosságú volt, informált az internetbiztonságról, fizikai-lelki terrorról és az iskolai erőszakról.

A programban szerepeltek a hátrányos helyzetű csoporthoz tartozó aktív korú emberek foglalkoztathatóságának javítását támogató életvezetési tréningek, álláskeresési tanácsadás, a munkavállalóvá vált hátrányos helyzetű személyek mentorálása a munkában és azon kívül, fiatalok közösségépítése. A programban lehetőség adódott a járás településeinek életminőséget javító szolgáltatásokra. Ide tartoznak az egyéni és kiscsoportos logopédiai foglalkozások, pszichológiai tanácsadások, sikeres vállalkozóvá válást támogató tréningek megvalósítása, játszóház, személyiségfejlesztő nyári napközis táborok, fejlesztő lovas foglalkozások.

A programtól elvárt eredmény volt a településeken dolgozó humán szakemberek száma és tudás szintje, képzettségi szintjének növekedése; az alacsony képzettségi szintű illetve a megváltozott munkaképességű személyek tartós foglalkoztatási arányának növekedése; valamint az egészségtudatosság és a hosszú távú foglalkoztatási mutatók javulása.

Hozzászólások lezárva.