Több mint fél milliárd forint pályázati forrásból valósult meg a Hevesi Vicán-tó és környezetének fejlesztése, melynek átadására 2023. november 23-án került sor. Heves városának most avatott, valamint az elmúlt időszakban megvalósult idegenforgalmi fejlesztései hozzájárulnak ahhoz, hogy a település turisztikailag vonzó célponttá váljon, bekapcsolódva a vármegye gazdag idegenforgalmi kínálatába. A megjelenteket Sveiczer Sándor polgármester köszöntötte.
A város első embere elmondta, hogy a Viczán-tónak az 1990-es évekig jelentős szerepe volt a település életében. A felüdülést szolgálta, szívesen horgásztak benne, télen korcsolyáztak. Később eliszaposodott, benőtte a nád, jelen fejlesztéssel azonban új esély nyílt a terület életében, hogy megújult szerepet kapjon az itt élők mindennapjaiban.
„A TOP-2.1.2 projekt támogatásával megvalósult Vicán-tó ökoturisztikai beruházás a település egyéb ökológiai témájú fejlesztéseivel, illetőleg az egyéb turisztikai attrakciók kialakításával, országos szinten is egyedi, vonzó úti céllá teszik Heves városát. Az ökoturizmus, a természetvédelem, a fenntartható fejlődés érdekében folytatott környezettudatos életforma kialakítása és folytatása egyre inkább a társadalmi érdeklődés középpontjába kerül, a látogatói központ pedig – ezt elősegítve – egy olyan különleges ismeretszerzési lehetőséget biztosít, amely korábban nem volt jelen a település idegenforgalmi kínálatában” – tette hozzá Sveiczer Sándor.
A projekt során a tó jelenlegi állapotának revitalizációja a vízkormányzás és a tó biológiai állapotának javításával, a természeti értékek, értékes élőhelyek megőrzésével, a veszélyeztető tényezők mérséklésével, illetve megszüntetésével történt.
Megvalósult a tervben szereplő partrészek megközelíthetővé, látogathatóvá tétele, megtörtént a hulladék elszállítása, a tájidegen növények őshonos egyedekre történő cseréje, fásítás és a zöldfelület helyreállítása.
A helyi természetvédelmi oltalom alatt álló tó területén olyan állandó vizű mederrészek és vízterek létrehozását történt, ahol a jelenleginél értékesebb és összetettebb élőhelyek alakulhatnak ki. A fejlesztés során megtörtént a tó vízkormányzásának teljes körű felülvizsgálata és a vízutánpótlás több forrásból történő biztosítása. A kialakított műtárgyak a vízkormányzás mellett a vízvisszatartást is segítik, biztosítva a tó vizének egyenletesebb szinttartását, így egyenletesebb mélységét, az időszakos átöblíthetőségét, de a fölösleges vizek levezetésének megoldásával a túltöltés lehetőségének elkerülését is.
Az invazív fajok visszaszorításával és az őshonos fajok telepítésével, valamint a tó partszéleinek rendezésével az ott élő és átvonuló állatok nagy biztonsággal helyben találják meg szaporodó, fészkelő és élelemszerző területeiket úgy, hogy közben a kialakult összetett életformákat zavarás nélkül be lehet mutatni az érdeklődőknek a fejlesztés nyomán létesített megfigyelőpontok, épített lesek segítségével. Ezek összekapcsolásával interaktív elemeket is felvonultató tanösvény került kialakításra.
A fentiekkel párhuzamosan a látogatói infrastruktúra is megvalósult, padok, asztalok, közművesített fogadóépület kialakításával és abban interaktív programelemek elhelyezésével, melyek segítségével mind a szakmai, mind pedig az oktatási céllal ide látogatók megismerhetik a területen található flórát és faunát.
Az attraktív természeti környezet, valamint a hozzá kapcsolódó interaktív elemek használata hatékony edukációs lehetőségeket biztosít a látogatóknak. Az interaktív tartalmak elsősorban a fiatal közönség számára nyújtanak komfortzónán belüli információszerzési lehetőséget, közvetítve számukra a környezettudatos szemléletet.