2024. November 27. Virgil napja

5 tipp a biztonságos online vásárláshoz

0

Az online vásárlás során a vásárló teljes mértékben az online térben, jellemzően az eladó által üzemeltetett internetes áruházban, másnéven webshopban vásárol. Ez időtakarékos, kényelmes és gyakran már sokkal olcsóbb módja a termékek beszerzésének, mintha bejárnánk valamelyik plázát vagy szupermarketet. A növekvő online tranzakciók száma miatt a lehetséges kockázatok mértéke is emelkedett. Mire érdemes figyelnünk, ha el szeretnénk kerülni ezeket? A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság most fontos információkat közölt a témában, ezek az alábbiakban olvashatóak.

Az első és legfontosabb, hogy mielőtt a rendelés gombra kattintunk, járjuk körbe alaposan az adott kereskedő felületét, és tájékozódjunk más vásárlók tapasztalatairól – ezt megtehetjük az adott weboldalon az ügyfélértékelések között vagy akár egy egyszerű Google-kereséssel is.

Legyünk óvatosak a legalacsonyabb árakat ígérő, ismeretlen feladóval vagy a közösségi médiából érkező ajánlatokkal, hirdetésekkel szemben is. Ezekre a linkekre kattintva ugyanis könnyen hiteles weboldalnak álcázott, de valójában adathalász webhelyen találhatjuk magunkat.

Könnyen alkalmazható tippek a csaló webshopok felismeréséhez

  • Vizsgáljuk meg a terméket kínáló weboldalt. Ellenőrizzük a webshop üzemeltetőjét, nézzük meg az általános szerződési feltételeket, illetve, hogy reklamáció, probléma esetén milyen lehetőségeink vannak elérni a kereskedőt.
  • Legyen gyanús, ha valaminek túl kedvező ára van, és inkább szánjunk pár extra percet arra, hogy megbizonyosodjunk az ajánlat valóságtartalmáról.
  • Előre utalás helyett lehetőség szerint válasszuk az utánvételes vásárlást.
  • A frissen regisztrált, „előéletmentes” eladó gyanús lehet. Mindig ellenőrizzük, hogy vannak-e felhasználói értékelések és vélemények.
  • Nézzük meg mindig a webhely URL-jét. Ha https:// helyett csak http://-vel írják, máris gyanakodjunk, az „s” ugyanis a biztonságot jelenti. Amennyiben a böngészőnk címsorában egy biztonságos webhelyen (https) egy lakatot is látunk, az jó jel. Ahol viszont nincs lakat, ott se nevet, se jelszót, se bankkártyaadatot ne adjunk meg!

Ha megbizonyosodtunk róla, hogy a kiszemelt webshop biztonságos, még mindig van pár lépés, melyekkel tovább növelhetjük az online vásárlásunk biztonságát.

Óvakodjunk a gyanúsan olcsó termékektől!

Vannak jó tapasztalataink egy bizonyos webáruházzal kapcsolatban? Ismerünk olyan embereket, akik elégedettek egy bizonyos webáruházzal? Akkor maradjunk lojálisak az adott internetes áruházhoz. Legyünk mindig kritikusak és egy kicsit gyanakvóak az ismeretlen felületekkel kapcsolatban. Ha egy ajánlat túl jónak tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg gond van vele. Óvakodjunk a „hihetetlen áron” kínált termékektől, és azoktól a webhelyektől, ahol a terméket a legalacsonyabb áron kínálják. Előfordulhat, hogy az áru nincs is raktáron, és a csalóknak csak az a szándékuk, hogy a vásárló adatait megszerezzék.

Minden webhelyhez más-más jelszót rendeljünk!

Amellett, hogy nagy figyelmet fordítunk arra, hogy milyen webhelyeket látogatunk meg, azzal is tehetünk a biztonságért, ha erős jelszót használunk. Fontos, hogy minden webhelyhez más-más jelszót rendeljünk, hogy ha az egyik fiókunk rossz kezekbe is kerül, a többit biztonságban tudhassuk!

Ne mentsünk el szenzitív adatokat a böngészőben!

Ugyan nagyon kényelmes, amikor kedvenc böngészőnk automatikusan kitölti a webhelyekhez tartozó felhasználóneveket és jelszavakat, azonban biztonságosnak már nem igazán nevezhető. Ma már bármilyen utaláshoz – vagy akár csak a belépéshez is – telefonon érkező jelszó vagy ujjlenyomat megadása szükséges és a tranzakció a netbankból történik.

Használjunk megbízható vezeték nélküli hálózatot!

Legyünk elővigyázatosak akkor is, amikor ingyenes nyilvános – jelszó nélküli – wifihez csatlakozunk. Egyre gyakrabban fordul elő ugyanis, hogy a pályaudvaron, üzletekben, repülőtereken, nyilvánosan elérhető wifi-hálózathoz csatlakoznak a kiberbűnözők, és a közös internetkapcsolat segítségével törik fel a gyanútlan netezők okoseszközeit.

Forrás: nmhh.hu

Hozzászólások lezárva.