A Magyar Rendőrség hivatalos honlapja, a police.hu, hasznos tanácsokkal szolgál a kétkerekű elektromos közlekedési eszközzel kapcsolatosan.
Az elektromos meghajtással rendelkező kerékpárok, rollerek egyre nagyobb számban jelennek meg a közlekedésben. Néhány szabályt azonban nem árt tisztázni a járművekkel kapcsolatban.
A közlekedésrendészeti intézkedések során a rendőrség folyamatosan végzi a passzív biztonsági eszközök használatának ellenőrzését. A biztonsági öv a gyermekbiztonsági rendszerek és a bukósisak használata azon kívül, hogy kötelező, valóban megóvhat komolyabb sérüléstől egy közlekedési baleset során.
“A hagyományos kerékpárok mellett az előírásoknak jelenleg az olyan elektromos kerékpárfajta felel meg, melynél csak akkor működik az elektromos rásegítés, amikor pedálozik a vezető. A kerékpár nem rendelkezhet gázkarral, mint a motor, hanem egy szenzor „figyeli” a fordulatot vagy a nyomatékot, és ennek megfelelően segíti a haladást. A rásegítés max. 25 km/h sebességgel működhet, és pedálozás befejezése után azonnal meg kell szűnnie.
Fontos tudni, hogy kerékpárként olyan, legalább kétkerekű jármű használható, amelyet emberi erővel hajtanak, és ezt legfeljebb 300W teljesítményű motor segíti.
Ennek megfelelően azon elektromos vagy robbanómotoros kerékpár, amely motorjának a teljesítménye nagyobb, mint 300W, illetőleg amely eszközt emberi erővel történő hajtás nélkül, kizárólag csak motor hajtja, az a jármű már segédmotoros kerékpárnak minősül. Ebben az esetben már nem számít, hogy a beépített motor teljesítménye 300 W alatt vagy fölött van, mert a jármű anélkül, hogy a vezető hajtaná, képes önállóan elindulni, felgyorsulni, tartani a sebességét, és így már nem kerékpárnak minősül. Annak vezetéséhez már vezetői engedély, bukósisak és felelősségbiztosítás szükséges, illetve a vezető utast sem szállíthat” – irja a police.hu!
A KRESZ ide vonatkozó pontja: az 1/1975. (II. 5.) KPM–BM együttes rendelet 1. SZÁMÚ FÜGGELÉK, II. A közúti járművekkel kapcsolatos fogalmak fejezetének r/1 bekezdését a 289/2009. (XII. 18.) Korm. rendelet 28. § (2) bekezdése így módosította:
Kerékpár: olyan, legalább kétkerekű jármű, amelyet emberi erő hajt, és ezt legfeljebb 300 W teljesítményű motor segíti. A kerékpáron a kerékpárt nem hajtó személy is szállítható erre alkalmas ülésen. A kerékpáron utánfutó vontatására alkalmas berendezés helyezhető el.
A rendőrség kéri, hogy aki ilyen jármű vásárlását tervezi, megfelelően tájékozódjon a leírtakkal kapcsolatban, hiszen a jármű vezetőjét a jogszabály nem ismerete nem mentesíti a felelősségre vonástól. Az ilyen járművekkel történő közlekedés során, a bukósisakon kívül ajánlott, a megfelelő védőfelszerelések viselése is.
A KRESZ szabályai szerint a járművezető felelőssége, ha nem a jogszabályi előírásoknak megfelelő járművel vesz részt a közúti forgalomban!
…hogy mindenki hazaérjen!
FORRÁS: police.hu