2024. November 27. Virgil napja

A hosszú élet egyik titka: éljünk úgy, mint a kék zónában lakó emberek

0

Nem véletlenül aratott hatalmas sikert a Netflix új dokumentumsorozata, az Éljünk 100 évig: A kék zónák titkai. Az embereket ugyanis már régóta foglalkoztatja, hogy mi a hosszú élet titka, mit kell tennünk ahhoz, hogy a lehető legtovább és legegészségesebben éljünk. De mi is az a kék zóna, miben más az ott lakók élete?

A kék zónák olyan, demográfiai szempontból rendkívüli földrajzi területek, ahol különösen magas az idős – akár száz évet is megélő – és ezzel együtt jó egészségnek örvendő emberek aránya. Ezek a következők: Szardínia (Olaszország), Okinava (Japán), Ikaria (Görögország, Nicoya-fennsík (Costa Rica), Loma Linda (USA). A Netflix dokumentumsorozatában pontosan ezeket a helyszíneket járja be Buettner, hogy rájöjjön, vajon mi a titkuk ezeknek az embereknek.

Az itt élők tízszer nagyobb valószínűséggel fújnak el 100 gyertyát a születésnapi tortájukon, mint a világ bármely más részén élő emberek, a szakértők szerint pedig egyértelműen az étrend az egyik fő tényező, aminek ez a jelenség köszönhető. Bár a különböző “kék zónás” emberek által követett étrendek között vannak különbségek, néhány közös vonás valószínűleg hozzájárul a hosszú élethez. A közös táplálkozási szokásaik közé például a következők tartoznak:

  • Figyelnek arra, hogyan érzik magukat, és addig esznek, amíg körülbelül 80 százalékban jóllaknak.
  • Étrendjük 95-100 százalékban növényi alapú, emellett sok babot és diófélét tartalmaz a gyümölcsök és zöldségek mellett.
  • Olyan étrendet követnek, amely körülbelül 65 százalékban szénhidrátokból, 20 százalékban zsírokból és 15 százalékban fehérjékből áll.

“Ezek a kulcsfontosságú építőkövek a szervezetünkben… A növényi alapú ételekkel minden olyan alapanyagot megadunk a szervezetünknek, amelyre az optimális működéshez szüksége van” – mondja Dr. Samantha Cassetty, New York-i dietetikus, a Sugar Shock című könyv társszerzője.

Egyes kutatások szerint azok az emberek, akik a kék zónákban élőkéhez hasonló étrendet alkalmaznak, hasonló előnyökre tehetnek szert. Íme 6 tudományosan alátámasztott módja annak, hogy a kék zónák étrendje valóban javíthat az egészségünkön:

A kék zónában élők általában sok növényi eredetű élelmiszert fogyasztanak, amelyek polifenolok néven ismert vegyületeket tartalmaznak, ezeket pedig számos egészségügyi előnnyel hoztak összefüggésbe. Az egyik ilyen előny lehet a megnövekedett élettartam, amely a kutatók szerint az életkort megrövidítő, korral járó betegségek kialakulásának lelassulása miatt következhet be.

A növényi alapú ételek hangsúlyozása fogyáshoz vezethet. Igazán laktatóak, mert több rostot tartalmaznak, és nemcsak teltségérzetet adnak, de egy tanulmány szerint anélkül is átjutnak az emésztőrendszeren, hogy teljesen felszívódnának, ami hozzájárul a fogyáshoz. A kék zónák 80 százalékos szabálya, vagyis az, hogy addig eszünk, amíg már nem vagyunk éhesek, és nem addig, amíg jóllakunk, szintén támogathatja a fogyást. Azok, akik jobban odafigyeltek arra, hogy mit esznek, kevesebbet sóvárogtak és nem ették túl magukat annyira, egyértelműen fogytak.

A helyes táplálkozás kulcsfontosságú a szív és a szív- és érrendszer egészségéhez, és a több növényi alapú és kevesebb állati eredetű élelmiszer kiválasztása segíthet ebben. A kék zónákban élők gyakran nassolnak dióféléket, és a kutatások szerint ez csökkentheti a szívroham kockázatát. Egy másik tanulmány szerint a rostban gazdagabb étrend csökkenti a magas vérnyomás és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.

A kék zónák étrendje hasonlít a mediterrán étrendhez, ami csökkentheti a mellrák kockázatát. A teljes kiőrlésű gabonafélékre való összpontosítás a hasnyálmirigyrák, a magas rosttartalmú étrend pedig a petefészekrák kockázatát mérsékli.

Krónikus betegségek szempontjából a rostok segítenek a vércukorszint szabályozásában, a növények és a teljes kiőrlésű élelmiszerek magas rosttartalma csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A rostok harcolnak a sejtgyulladás ellen is, amely számos krónikus betegségben, köztük a szív- és érrendszeri betegségekben, a 2-es típusú cukorbetegségben, a metabolikus szindrómában és a depresszióban játszik szerepet.

Egyéb tanácsok, amit megfogadva közelebb kerülünk a bűvös 100-hoz:

A család a legfontosabb! Egy másik közös szál a kék zónákban a család iránti elkötelezettség – a gyermekek saját otthonukban laknak és gondoskodnak az idős szülőkről, a családok segítenek a fiatal pároknak a gyermeknevelésben stb. A házastárssal és a gyerekekkel együtt töltött idő szintén fontos szerepet játszik.
Jó példát mutató baráti társaság. Ez alapvetően az egészséges életmódot támogató közösség és barátság megtalálását jelenti. Mivel saját egészségünk nagy részét a környezetünk diktálja, logikus, hogy ha a baráti társaságunk szeret túrázni és egészséges ételeket főzni, akkor valószínűleg mi is.

Hozzászólások lezárva.