A propolisz vagy méhszurok olyan gyantás, ragacsos anyag, amelyet a méhek a kaptár védelmére, a betolakodó baktériumok és egyéb kórokozók ellen gyűjtenek. Ragadós, sárgásbarna, kellemes illatú anyag, melyet a fák rügyeiről, fiatal ágairól, levélnyeleiről gyűjtenek be, átalakítják, azután a kaptárak tömítésére és fertőtlenítésére használják.
A külsőleg és belsőleg is alkalmazható propolisz gyógyhatását az emberiség több ezer éve ismeri. Sebgyógyító, gyulladáscsökkentő, antibiotikus összetevőket tartalmaz. A népi és a természetgyógyászat már évezredek óta használja, az ókori Egyiptomban balzsamozáshoz alkalmazták.
Arisztotelész „a fák könnyének” nevezte, s használta a gyógyászatban. A méhcsaládban számtalan egyed él együtt, mégis ritkák a járványok, mert a propolisz megvédi őket a káros mikroorganizmusoktól.
Bár a propolisz a történelem kezdete óta ismert, a modern orvostudomány évről évre újabb gyógyító hatását fedezi fel. Fogyasztani a legkülönbözőbb módon lehet, egyszerűen rágcsálva, tejhez hozzáadva (ez esetben nagyszerűen gyógyítja a köhögést) vagy akár alkoholos tinktúraként külsőleg és belsőleg alkalmazva.
Az alkoholos oldat belsőleg alkalmazva növeli a szervezet immunitását, csökkenti a gyulladásokat; antioxidánsként hat. Külsőleg alkalmazva a felhasználásának spektruma még szélesebb: fertőtleníti és gyógyítja a sebeket, regenerálja a bőrt, fájdalomcsillapító és emellett gombaölő hatású is.
Az orvosok különféle helyzetekben és betegségek kezelésére írják elő alkalmazását: mandulagyulladás, torokgyulladás, arcüreggyulladás, középfülgyulladás, légcsőhurut, hörgőhurut, tüdőgyulladás gyógyítására, vírusos megbetegedések kezelésére (ilyen például az influenza vagy a herpesz), a fogászati kezelésekkor, nőgyógyászati kezeléskor a méhnyakerózió ellen, sőt, még az emésztőrendszert érintő panaszok esetén is.
Leggyakrabban a 10%-os tinktúrát használják. Ez a csodás készítmény szinte minden gyógyszertárban megtalálható kedvező áron, és a 25 ml-es kiszerelés hosszú időre elég. Elkészíthető azonban házilag is.
Hogyan használjuk a propoliszos tinktúrát?
Heveny torokgyulladás és mandulagyulladás esetén hígítsuk fiziológiás oldattal 1:10 arányban, majd ezzel gargarizáljunk.
A fogászati betegségek esetén is a fentieknek megfelelő arányú folyadékkal öblögessünk.
Orrmelléküreg gyulladás és arcüreggyulladás kezelésére csepegtessük és mossuk ki orrunkat ugyancsak a fent említett arányú oldattal.
Középfülgyulladás esetén helyezzünk a gyulladt fülbe egy oldattal átitatott tampont. Ha kisgyermek esetén szeretnénk alkalmazni, hígítsuk meleg, előzőleg felforralt vízzel 1:1 arányban. Felnőttek esetén csepegtethetünk közvetlenül a fülbe is, ekkor 5%-os oldatot alkalmazzunk, és két cseppet cseppentsünk mindkét fülünkbe. Az eljárást a teljes felgyógyulásig folytassuk!
Légzőszervi betegségek esetén ajánlott a tinktúrás inhaláció alkalmazása. 5 ml fiziológiás oldathoz egy csepp tinktúrát cseppentsünk; ezzel az aránnyal számoljunk). Az ilyen arányban elkészített folyadékot tegyük az inhaláló készülékbe.
Általános, immunerősítő szerként 15-20 cseppet oldjunk fel egy kanálnyi tejben vagy vízben és fogyasszuk el étkezés előtt 30 perccel.
A gyomor és emésztőrendszeri panaszokra is megoldást nyújt, 15-20 cseppet oldjunk fel 1 dl meleg vízben és igyuk meg étkezés előtt 30 perccel.
A bőr megsérülése, sebek, herpeszes kiütések, a láb, illetve körmök gombás megbetegedése, a fejbőr korpásodása esetén a hígítatlan tinktúrát gézzel felitatva helyezzünk a kezelendő felületre, vagy krém formájában kenjük be vele az adott testrészt.
A propolisz megannyi hasznos, és az emberi test számára gyógyító hatása ellenére, alkalmazása előtt mindig konzultáljunk orvosunkkal!
A propolisz alkalmazása ellenjavallt olyan betegeknél, akik allergiásak a méhészeti termékekre. Gyerekek, terhes nők, autóvezetők részére alkoholos gyógyszer belsőleg történő alkalmazása szintén ellenjavallt, viszont külsőleg alkalmazható. 3 éves kor alatt nem ajánlott a méhszurkot tartalmazó szerek használata, mert nagy a valószínűsége, hogy allergiás reakciót vált ki.