Az ünnepi programsorozat részeként “1956 Hevesen” címmel tartott eladást Gy. Gömöri Ilona muzeológus a Helytörténeti Gyűjteményben. A program résztvevői megtekintették a “Büszkeségpont. 1956, Heves” című kiállítást, valamint a történelmi eseményhez kapcsolódó egyedi relikviákkal is megismerkedhettek.
“A büszkeségpont kifejezés arra utal, hogy ez a hely azért vált az emlékezés helyszínévé, mert Heves 1956-os eseményei itt, az épületben és környezetében történtek, a kiállításon pedig emléktábla örökíti meg annak a 18 hevesi forradalmárnak a nevét, akik aránytalanul súlyos büntetést szenvedtek el 56-os tevékenységük miatt” – tájékoztatott Gyimesiné Gömöri Ilona az előadás kapcsán, majd vázolta, miért tűzte ki célul, hogy személyes, megélt történetekkel igyekszik megeleveníteni a kort.
A muzeológus az “oral history”, a szóban elbeszélt történelem kutatási módszerét alkalmazva interjúkat készített a szemtanúkkal, melyek jól reprezentálják a helyi társadalom rétegeit. Ezekre az interjúkra és a levéltári írott forrásokra építve mutatta be a helyi forradalmi eseményeket, a forradalmárok tevékenységét, az elszenvedett megtorlást. “Guba Dezső és társai” perében a történések súlyához képest megdöbbentően kemény ítéletek születtek, melyek a résztvevők származásának vagy “terhelt előéletének” tudhatók be.
Az érdeklődők egyedi 1956-os relikviákat is megismerhettek: többek között Maczky Béla nemzetőrparancsnok viharkabátját, börtönben készült festményeit, rajzát, Nagy Sándor tanár faragott miniszobrait, Guba Lajos katona zászlaját, Guba Dezső, a Községi munkástanács elnökének börtönben írt leveleit.
Aki nem tudott részt venni az eseményen, de érdekli, hogy mi történt azokban a napokban településünkön, és hogyan állt Guba Dezső az események élére, Gyimesiné Gömöri Ilona – az érintett visszaemlékezései alapján készült – „Vállalnom kell!” – Guba Dezső a hevesi 1956-os forradalmi események élén c. írásában olvashatja el.
Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor