2024. November 27. Virgil napja

Emlékezzünk együtt az 1956-os forradalom hőseire! – Ünnepi programok Hevesen

0

Ünnepi műsorral, szentmisével,  irodalmi és történelmi előadással, valamint koszorúzással emlékezik meg Heves Város Önkormányzata az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. évfordulójáról.

A 2023. október 22-én és 23-án megrendezésre kerülő programokon felidézzük az 56-os forradalom és szabadságharc eseményeit, és tiszteleghetünk hőseink előtt.

A városi ünnepi rendezvény 23-án 9 órakor szentmisével kezdődik a Belvárosi Római Katolikus Templomban, 10 órakor emlékműsorral és koszorúzással folytatódik a Helytörténeti Gyűjtemény épületénél, majd a Városháza előtt lévő 56-os emlékhelynél zárul.

A megjelenteket köszönti, és ünnepi beszédet mond Sveiczer Sándor, Heves város polgármestere.

2023. október 22.
15:30: 1956 Hevesen – Gy. Gömöri Ilona előadása
(Helytörténeti Gyűjtemény)
17:00 Ünnepi koncert, orgona-ének hangverseny
(Belvárosi Római Katolikus Templom)
2023. október 23.
09.00 Ünnepi Szentmise
(Belvárosi Római Katolikus Templom)
10.00 Emlékműsor, koszorúzás és ünnepi beszéd a Helytörténeti Gyűjtemény épületénél, Guba Dezső és a hevesi ’56-os forradalmárok emléktábláinál
KÖZREMŰKÖDIK: Pető István előadóművész és a Körömvirág Együttes
Ünnepi beszédet mond: Sveiczer Sándor, Heves város polgármestere
(Rossz idő esetén a Művelődési Központban kerül bemutatásra az emlékműsor 10 órától)
10:45 Koszorúzás a Városháza előtt lévő ’56-os emlékműnél
Emlékezzünk együtt!

A A hatvanhét évvel ezelőtti küzdelem hazánk népének a sztálinista terror elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. A budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, és a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be Csepelen november 11-én.

Az október 23-i budapesti tömegtüntetés a kommunista pártvezetés ellenséges reakciója és a fegyvertelen tömegre leadott véres sortűz következtében még aznap éjjel fegyveres felkeléssé nőtt. Ez a kormány bukásához, a szovjet csapatok visszavonulásához, majd a többpártrendszer visszaállításához és az ország demokratikus átalakulásának megkezdéséhez vezetett. November első napjaiban az új kormány megkezdte a tárgyalásokat a Szovjetunióval a szovjet csapatok teljes kivonásáról, a Varsói Szerződésből való kilépésről és az ország semlegességéről. A szovjet politikai vezetés azonban a kezdeti hajlandóság után meggondolta magát, és miután számíthatott arra, hogy a nyugati nagyhatalmak nem nyújtanak a magyar kormánynak segítséget, november 4-én a szovjet csapatok hadüzenet nélküli háborút indítottak Magyarország ellen. Az aránytalan túlerővel szemben egyedül maradt ország több napon át folytatott hősi forradalma így végül elbukott.

Emlékezzünk együtt a magyar történelem meghatározó napjaira, a hősökre, a bebörtönzöttekre, a brutális megtorlás áldozataira, és a szétszakított családokra!

Hozzászólások lezárva.