A Perseidák minden bizonnyal a legnépszerűbb meteorraj mind közül. Bár a csillaghullás egy széles intervallumban, július közepétől augusztus végéig észlelhető, a Perseidák meteorraj augusztus közepén éri el maximumát, ekkor a leglátványosabb. Ezekben a napokban tartja meg a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság a Hullócsillagok éjszkája című többnapos rendezvényét – írta a ilovetiszato.hu.
A meteorraj első megfigyelése csaknem kétezer évvel ezelőttre tehető. Minden évben a Föld áthalad a Swift-Tuttle üstökös keringési pályáján. A Perseus csillagkép felől érkező Perseidák hullócsillagai ennek az üstökösnek a Föld légkörébe lépő és ott felizzó, elégő törmelékei.
Az üstökösök időről időre a belső Naprendszer felé haladnak. Minél közelebb érnek a Naphoz, felszínük annál jobban felmelegszik, maguk mögött hagyva törmelékeiket, amit a Föld a gravitációs ereje miatt a légkörébe vonz. Amint beérnek a légkör felső részébe, felizzanak, ezért olyan fényesek a meteorok.
A meteorraj maximuma általában augusztus 11, 12 vagy 13-ára esik. Idén augusztus 10-13 között ismét megfigyelhetjük „Szent Lőrinc könnyeit” a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság által megrendezésre kerülő Hullócsillagok éjszakája hagyományos rendezvény keretein belül.
A minden évben bekövetkező meteorzápor maximuma idején akár 70-100 db hullócsillagot is megfigyelhetünk óránként, ráadásul idén a fogyó Hold fénye sem fogja zavarni a páratlan látványt. A fényszennyezés-mentes hortobágyi égbolt olyan csodái mellett, mint a Tejút, a sziporkázó csillagok és a távcsővel megfigyelhető halvány mély-ég objektumok, láthatjuk a Szaturnuszt, majd később a Jupitert is.
A hullócsillagok megfigyelése kiváló esti programlehetőség. A Hortobágyi Nemzeti Parkban hullócsillag megfigyelő túrákat szerveznek augusztus 12-én (szombat) és 13-án (vasárnap) az alábbi helyszíneken: Hortobágyi Vadaspark, Mátai Ménes, Hortobágy-Halastó, Szálkahalmi tanösvény, Pusztai Állatpark.
A programok kora délután kezdődnek, így az idelátogatókat 14:00 és 23:00 óra között várják színes programjaikkal. Amatőr és képzett csillagászok lézermutató és csillagászati távcsövek segítségével mutatják be az égbolt látható csillagait, egyéb égi jelenségeit.
Bővebb információ ITT.