2024. November 28. Stefánia napja

Leginkább rajtunk múlik, hogy ne keljen lába a kerékpárunknak

0

A Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztály Bűnmegelőzési Alosztály a hírlevelében arról ír, hogy bevásárláshoz, hétvégi túrára, munkahelyre történő közlekedésre, egyszerűen csak sportra, szabadidő eltöltésre fiatalok és idősek körében egyaránt népszerű a kerékpározás. Aki megszerette, aki megszokta, akinek megkönnyíti az életét, igen fájdalmas veszteséget jelent, ha ellopják a kerékpárját, függetlenül attól, hogy az milyen értéket képviselt. Sajnos, teljesen biztos megoldás nincs, de néhány szabály betartásával, jó eséllyel megelőzhető, hogy eltulajdonítsák a bringánkat.

A kerékpárja megóvása érdekében a tulajdonos teheti a legtöbbet, írja hírlevelében a Bűnmegelőzési Alosztály. Javaslataik szerint mindig lakatoljuk le a kerékpárunkat, akkor is, ha csak egy percre szaladunk be valahová és hagyjuk őrizetlenül.

A kerékpár lezárásához válasszunk erős, vastag láncú, vagy komolyabb U alakú lakatot, még ha azok drágábbak is. Figyeljünk arra is, mihez rögzítjük a kerékpárt: lehet erős a lakat, de ha egy könnyen elmozdítható tárgyhoz kötjük, akkor hiába. Keressünk forgalmas helyet, ahol sok a gyalogos és feltűnő lesz, ha valaki nem a hozzá való kulccsal próbálkozik megszabadítani a kerékpárt. Fontos feljegyezni a kerékpár egyedi azonosítóit, például a típusát, vázszámát. Érdemes egyéb egyedi azonosítót is kreálnunk, ami alapján ezer közül is felismerhető lesz a kerékpár: jellegzetes szín, minta, jelzés rögzítése a kerékpár különböző, jól látható és kevésbé jól látható részein. Ajánlatos erről fotót készíteni. Jó ötlet egy műanyag lapra felírni a tulajdonos nevét, telefonszámát és elrejteni a kormánycsőben vagy a nyeregcsőben. Ha a kerékpárt közös tárolóban tartjuk, egyezzünk meg a többi használóval, hogy az mindig legyen zárva. A közös tárolóban, az udvaron, garázsban tároláskor is célszerű a kerékpárt lezárnunk.

A Bűnmegelőzési Alosztály hangsúlyozza, ha minden óvintézkedésünk ellenére a kerékpárt mégis ellopnák, adjunk esélyt arra, hogy visszakaphassuk. Ennek akkor a legnagyobb a valószínűsége, ha a kerékpár rendelkezik egyedi azonosítókkal és ezeket a tulajdonos ismeri. Érdemes a kerékpárunkat regisztrálnunk egy biztonságos adatbázisba, amely a rendőrség számára is hozzáférhető: www.bikesafe.hu.

A Bűnmegelőzési Alosztály arra is felhívja a figyelmet, hogy tulajdonosként felelősséggel tartozik minden állampolgár a vagyona megőrzéséért és a bűncselekmények megelőzéséért azzal is, hogy nem válik partnerévé a tolvajoknak bűncselekményből származó dolog, például egy lopott kerékpár megvásárlásával.

Legyen gyanús, ha a megvételre kínált holmi ára szemmel láthatóan nincs arányban az áru valódi értékével. Aki lopásból, csalásból, rablásból, jogtalan elsajátításból vagy orgazdaságból származó dolgot vagyoni haszonszerzés végett megszerez, elrejt vagy elidegenítésében közreműködik, orgazdaságot követ el. Vagyis, aki lopásból származó kerékpárt vásárol, esetleg továbbad, maga is bűncselekményt követ el. Ne vásároljunk olyan terméket, aminek nem tisztázott az eredete, és az ára lényegesen olcsóbb, mint a tényleges értéke. A látszatra jó üzlet egyáltalán nem biztos, hogy megéri, hogy mi is elkövetővé váljunk, emeli ki a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztály Bűnmegelőzési Alosztály a hírlevelében.

Hozzászólások lezárva.