2024. November 27. Virgil napja

Ismerjük meg a folyóban fürdés veszélyeit, hogy elkerülhető legyen a tragédia

0

A kánikulában sokan vágynak egy vízparti nyaralásra, de nem árt, ha tisztában vagyunk a fürdőzés veszélyeivel. A folyók sodrása és az örvények még a gyakorlott úszóknak is problémát jelenthetnek. Az alábbiakban a biztonságos strandolás szabályairól olvashatnak, hogy elkerülhető legyen a vízbe fulladás.

Hazánk “előkelő” helyet foglal el a vízi balesetek európai statisztikáiban. A nyár beköszöntével számos olyan hírt lehet hallani, hogy a vadvizekben, tavakban, folyókban elmerülnek, vízbe fulladnak a forróság elől menekülő, hűsölni vágyó emberek.

A tragédiák oka elsősorban az, hogy a fürdőzők közül többen nem tudnak úszni, vagy nem tartják be a szabályokat, és ott is megmártóznak, ahol az tiltott, de az is előfordul, hogy néhányan részegen mennek a folyókba, tavakba hűsölni.

A tragédiák elkerülése érdekében fogadjuk meg az alábbiakat:

Felhevült testtel hideg vízbe ugrani tilos

A vízi balesetek egy része gondatlanságból, felelőtlenségből következik be: például vízi biciklivel, gumimatraccal a tó vagy folyó közepébe besodródva, ismeretlen – sekély, hínáros, iszapos, örvényes, erős sodrású – vízbe fejest ugorva, esetleg alkoholos állapotban vagy felhevült testtel a hideg vízben szívgörcsöt kapva sokan haltak már meg. Aki nem tud úszni, semmiképpen ne menjen se vízi biciklivel, se gumimatraccal, se könnyű, műanyag- vagy gumicsónakkal a mély vízbe!

Veszélyes az is, ha ezeken elalszik a napozó, ugyanis hamar napszúrást kaphat. Ha pedig felhevült állapotban a matracról a vízbe esik, azonnal megállhat a szíve.

Felhevült testtel hideg vízbe ugrani ugyanilyen veszélyes: a hirtelen hideghatás reflexes légzésmegállást okozhat. A búvárreflex aktiválódása az arc és a homlok hirtelen hideghatása esetén életveszélyes szívritmuszavart vagy keringésleállást okozhat. Az úgynevezett Kratschmer-reflex a gége görcsös állapotát és a légzés megállását okozza.

Egy kiadós ebéd vagy vacsora után sem tanácsos vízbe menni, ugyanis a hideg víz hatásával együtt a tele gyomor nagy megterhelést jelent a szívnek. Ez szívritmuszavarokat és ennek következtében fulladásveszélyt okozhat.

További tanácsok a biztonságos strandoláshoz

  • Szív- és érrendszeri-, légző-, továbbá mozgásszervi betegségben szenvedők egyedül soha ne fürödjenek!
  • Fontos, hogy mindig lassan merüljünk vízbe, és a fürdés elején még mindenképp tartsuk a fejünket kint a vízből!
  • Hat éven aluli, valamint úszni nem tudó 12 éven aluli gyerek csak felnőtt felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben!
  • Akik nem tudnak úszni, célszerű a mentőmellény vagy a mentőgallér használata a folyókban, tavakban!

A folyóban fürdés veszélyei: sodrás és örvények

Többnyire két okból következhet be fulladás: az egyik az, hogy a fürdőző nem tud úszni, és képtelen a víz felszínére emelkedni, levegőhöz jutni. A másik pedig az, amikor a biztosan úszó fürdőző váratlan nehézségekkel szembesül, például, ha a folyó sodrása túl erős, vagy örvénylik. Ilyenkor az ember a víz felszíne alá kerül és hamar pánikba esik. Egy ideig akaratlagosan vissza tudja tartani a levegőt, megakadályozva a víz leszippantását a légutakba, ám az oxigénhiány egy bizonyos pont után reflexes levegővételt eredményez és a tüdőt víz árasztja el, amit a zihálás, kapkodás csak súlyosbít.

A fuldokló emellett vizet nyel és hányhat is. Ha a segítség nem érkezik időben, az oxigénhiány tovább fokozódik, majd károsodnak az idegsejtek. Késői mentés esetén maradandó agykárosodás vagy halál is bekövetkezhet.

Az átlagember körülbelül 30 másodpercig képes visszatartani a lélegzetét, gyermekeknél rövidebb, de még a kitűnő egészségnek örvendő, víz alatti vészhelyzetekre kiképzett személy is csak mintegy 2 percig bírja levegő nélkül. Ha egy személy víz belélegzése után elmerül és 4-6 percen belül nem élesztik újra agykárosodást szenved, vagy fulladásos halált hal.

A folyóátúszás veszélyei tehát még a gyakorlott úszóknak is kihívást jelenthet, hiszen a szabad vizekben fürdés veszélyei itt fokozottan érvényesülnek. Még, ha ismerősök is vagyunk az adott szakaszon, könnyen változik a környezet, így nem tudhatjuk előre, mit rejt a mély. Fokozottan ügyelni kell arra is, hogy a folyók sodrása és az örvények még a gyakorlott úszók számára is akár halálos veszélyt is jelenthetnek.

Szabad vizeink hirtelen mélyülnek, tehát egyes helyeken néhány lépést megtéve akár több méteres mélységgel találkozhatunk. A biztonságos strandoláskor mindenképp ajánlatos a kijelölt helyeket választani, mert baj esetén biztos, hogy van kihelyezett, szakszerű segítség. Ahol kint van az úszást, fürdést tiltó tábla, ott nem csak fürödni tilos, gumimatraccal, vízibiciklivel sem szabad behajtani, vagy ezekről felhevült testtel vízbe ugrani.

Tippek a biztonságos fürdőzéshez a folyókban

Nem árt tehát óvatosnak lenni, ha a folyóban szeretnénk lehűteni magunkat a kánikulában, mert a nyári fürdőzés veszélyei itt fokozottan érvényesülnek. Ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy teljesen le kellene mondania róla. Magyarországon számos olyan strand van, ahol a folyóban fürdés biztonságos.

A Tiszán talán a tiszafüredi szabadstrand az egyik legnépszerűbb, mivel lassan mélyülő, gyorsan felmelegedő vize ideális a kisgyermekes családok számára is. Ez azonban nem is klasszikus folyami strand, hiszen a folyó felduzzasztott részén, a Tisza-tó partján található. Magán a folyón is található azonban több biztonságos, homokkal borított strand, például Tiszakécskén vagy Csongrádnál a Körös-toroki Partfürdő.

A Dunában fürdés veszélyei is elkerülhetők, ha kijelölt strandot választunk. A folyó legnépszerűbb strandjai az egyébként is közkedvelt Dunakanyarban találhatók, például Dunabogdányban, Gödön vagy Szigetmonostornál a horányi strand. Mosonmagyaróvártól nem messze a zátonyi szabadstrandot érdemes kipróbálni vagy Halászi strandját. A budapestieknek sem kell azonban lemondani a Dunában fürdés élményéről: június 30-tól augusztus 20-ig van nyitva például az ingyenes Római-parti Plázs.

További hasznos információk a rendőrség oldalán találhatók a biztonságos fürdőzésről.

Hozzászólások lezárva.