2024. November 27. Virgil napja

A PUSZTA MÚLTJA – Új könyv Dél-Heves régészetéről és természeti örökségéről

0

Rég nem látott nagy érdeklődés fogadta “A puszta múltja. A táj és az ember kapcsolata a dél-hevesi régióban” című kötet bemutatóját május 30-án a Hevesi Helytörténeti Gyűjteményben. Az ünnepi alkalom kezdetén szinte megelevenedett a hevesi róna világa Nagy Jenő hevesi költő Gémeskút árnyában című verse által, mely Kovács Sándor előadásában hangzott el.

A frissen elkészült könyv a NOTITIA Honismereti, Hagyományőrző és Turisztikai Alapítvány kiadásában jelent meg a Nemzeti Kulturális Alapprogram, Heves Város Önkormányzata, a Hevesi Kulturális Központ, az egri Dobó István Vármúzeum, valamint Farkas István és Farkas Istvánné támogatásával.
A kiadó NOTITIA Alapítvány kurátora, Gy. Gömöri Ilona elmondta, hogy céljuk Heves város kulturális intézményeivel együttműködve segíteni a helytörténeti tudományos ismeretterjesztést. A 2020-ban alakult civil szervezet eddig két kötetet jelentetett meg Üdvözlet Hevesről, valamint Hevesi Betlehem címekkel. A most kiadott könyv a helyi értékek népszerűsítésének fontos állomását jelenti.

A köszöntő után Tóth László a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság tájegységvezetője vázolta azt az újszerű és eredményes munkakapcsolatot, melynek során kollégáival együtt részt vettek 2019-ben a múzeumi kiállítás létrehozásában, a hozzá kapcsolódó előadások tartásában és tanulmányok írásában is.

Szelesné Ács Csilla, a Heves Vármegyei Kormányhivatal régészeti referense méltatásában kiemelte, hogy a kiadvány hiánypótló, hiszen mintegy húsz éve nem jelent meg régészeti témájú könyv a térségről, valamint felhívta a figyelmet arra, hogy múltunk fennmaradt kincseit kötelességünk megőrizni.

Ezután Farkas Csilla, az egri Dobó István Vármúzeum régésze, mint a kiállítás kurátora és a kötet szerzője, szerkesztője mutatta be a kiadványt és a létrehozásához fűződő munkafolyamatot.
A kiadvány már címében is jelzi, hogy tartalmának alapját a Puszta múltja. A táj és az ember, újabb régészeti kutatások a dél-hevesi térségben című, 2019-ben elkészült kiállítás jelenti, valamint hozzá kapcsolódóan a Helytörténeti Gyűjteményben rendezett előadások. A térséget kutató szakemberek először előadás formájában ismertették új kutatási eredményeiket, majd tanulmány formájában is megírták, mely most olvashatóvá vált.

Az ünnepi könyvbemutató szakmai és baráti beszélgetéssel, dedikálással zárult.

A kiadvány tartalma

A könyv Sveiczer Sándor, Heves város polgármesterének köszöntőjével és Szelesné Ács Csilla régészeti referens bevezető gondolataival kezdődik. A szakmai fejezetek öt témakört ölelnek fel: természeti örökség, régészettudomány, műtárgyvédelem, múzeumtörténet, tárgykatalógus.

A természeti örökség fejezetben a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Hevesi Füves Puszták Tájvédelmi Körzet szakemberei, Borbáth Péter, Schmotzer András és Ferenc Attila tanulmányai a hevesi sík természetrajzát és természetvédelmének jellemzőit ismertetik. Jakab Tibor írásából elénk tárul, milyen a puszta a természetfotós szemével.

A régészettudomány fejezetében Farkas Csilla a 31-es út melletti régészeti feltárást és a dél-hevesi térség ember alkotta halmainak és föld védműveinek kutatását ismerteti. Hrabák Zita régész (Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézet) tanulmányában bemutatja, mit árulnak el a szkítákról a Heves térségében talált leletek. Pásztor Eszter régész (Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Régészeti Intézet) a Heves környékén és Átányban előkerült szarmata temetkezéseket ismerteti. Tóth Zoltán Henrik történész-geológus a hevesi malomkövekről, Erdei T. Lilla etnográfus a kora újkori viselet fémfonalas csipkéiről ír a Dormánd határában előkerült lelet kapcsán.

A műtárgyvédelem is helyet kap a kötetben, Szabó Csabáné az egri Dobó István Vármúzeum restaurátora végigkíséri, milyen munkafolyamatra van szükség ahhoz, hogy egy régészeti tárgyból kiállítási tárgy váljon.

Heves Helytörténeti Gyűjteménye több értékes régészeti leletanyagot megőrzött a kutatók számára. A Gyűjtemény fennállásának ötven évét (1969-2019) a gyűjteményvezető muzeológus, Gy. Gömöri Ilona foglalta össze.

A kötetet katalógus zárja, mely régészeti korszakonként mutatja be a kiállítás tárgyait Szinok Gábor színes fotóival. A grafikai munkálatokat – egyben a kiállítás technikai megvalósítását – Csintalan András, a Dobó István Vármúzeum nyugalmazott kiállításrendezője végezte.
A tudományos igényességgel, ugyanakkor olvasmányos formában közreadott tanulmányok a térség új szempontú megismerének élményét ígérik az olvasók számára.

A kiadvány hozzáférhető, megvásárolható a Hevesi Helytörténeti Gyűjteményben.

Gy. Gömöri Ilona

Fotó: Hevesi Hírportál/Jakab Tibor

Hozzászólások lezárva.