2024. November 27. Virgil napja

Így élvezhető allergiásan is a tavasz

0

Hamarosan itt van az allergiások életét megkeserítő szezon, a pollennaptár szerint ugyanis a legtöbb allergiát okozó növény áprilisban és májusban virágzik. Az érintetteknek érdemes felkészülniük az elkövetkező időszakra, hogy egy kicsit legalább ők is élvezhessék a beköszöntő jó időt.

A nyír, a kőris, a mogyoró, a tölgy és az éger a tavasz hírnökei, de pollenjeik rengeteg embernek okoznak kellemetlen tüneteket. Léteznek azonban praktikák, amelyeket bevetve csökkenthetjük a panaszok kialakulásának esélyét. Az alábbi tanácsok a segítségünkre lehetnek.

Takarítsunk!

A tavaszi nagytakarítás minden háztartásban, de főleg az allergiásoknál szükséges. Bár az ágyneműt és a törölközőket évközben is mindenki gyakran mossa, rendszeresen takarítunk is, de nem biztos, hogy minden olyan helyre eljutunk, amely gondot okozhat. Szánjunk rá időt, és menjünk végig tavasszal minden zugon, mossunk függönyt is! A por jelenléte súlyosbíthatja a szénanáthás tüneteket. Szellőztetni pedig mindig eső után érdemes, ilyenkor kevesebb a pollen a levegőben.

Fontos a kézmosás és a gyakori hajmosás!

A polleneket a kezünkön, hajunkon, a ruhánkon bevisszük a lakásba is. Sokan nem tudják megállni, hogy ne nyúljanak az arcukhoz, szemükhöz, orrukhoz, főleg, ha tüsszögnek, köhögnek, viszket a szemük. A kezünk ilyenkor hordozóként működhet, a tünetek pedig még súlyosabbak lehetnek, ezért gyakran mossunk kezet. Hajat mosni is naponta érdemes erős tünetek esetén.

Ne hanyagoljuk a vitaminszedést!

Sokan csak télen szednek vitamint, gondolván, hogy tavasztól a friss zöldségek, gyümölcsök fogyasztása elegendő a szervezetnek. Sok vitamin viselkedik azonban antihisztaminként, ezért segíthetnek az allergia tüneteinek mérséklésében. Ilyen például a C-vitamin, az E-vitamin és a D-vitamin is. Utóbbi csökkenti az allergiás tünetekért felelős fehérje mennyiségét a szervezetben, és növeli a toleranciát segítő fehérjék termelődését.

Keressük fel időben az orvosunkat!

Ha a tavalyi évben volt legalább két olyan hét, amikor allergiás tünetektől szenvedtünk, akkor mindenképpen kérjünk allergiavizsgálatot. A bőrpróbát még a tünetek megjelenése előtt érdemes elvégeztetni, forduljunk mielőbb allergológushoz!

Segíthet a rendszeres sport!

Talán hihetetlennek hangzik, mert egyes allergiások levegőt sem kapnak, de a rendszeres testmozgás jót tesz. 25-40 perces, közepesen megterhelő edzéssel csökkenthető a szemviszketés, az orrdugulás és a tüsszögés mértéke, a mozgás ugyanis csökkenti a vér hisztaminszintjét.

Viseljünk napszemüveget!

Így sokkal kevesebb virágpor jut majd a szemünkbe. Öblítsük ki a szemünket gyakran vízzel. Ez hűti és csökkenti a könnyezést, ugyanakkor kimossa a szembe került polleneket is.

Pollenszezonban legyen kevesebbet nyitva az ablak, ajtó!

Segíthet, ha van a lakásban légkondicionáló, de abból is a pollenszűrős az ajánlott.

Kerüljük házi kedvenceinket!

A kutyák, macskák szőrében is megtapadhat a pollen, ilyenkor, bármennyire is nehéz ez, érintkezzünk kevesebbet velük, és ne engedjük be lakásba kedvenceinket.

Kerüljük a dohányfüstös helyeket!

A dohányfüst irritálja a légutakat, és súlyosbítja az allergiás tüneteket.

Egyes kutatások szerint a kávé is gátolhatja az allergiás reakciók kialakulását.

Forrás: life.hu

Allergia szezon - Allergia naptár

Hozzászólások lezárva.