Hamarosan itt a tavasz, és megkezdődött a nagyböjt időszaka is. Az étkezések korlátozásának számos pozitív élettani hatása van a fogyni vágyók számára, de azok számára is, akik csak szeretnék a böjt testtisztító és sejtmegújító hatását élvezni. Az önként és szabadon választott éhezés pozitív hatással van nem csupán a testünkre, de a lelkünkre is. A böjtnek számtalan formája lehetséges, mindenki meg tudja találni a számára legkedvezőbbet.
A böjtölés egyik legalapvetőbb, és talán legismertebb típusa a hagyományos katolikus böjt. Eredetileg a napi egyszeri étkezés, péntekenként pedig mindössze 7 búzaszem jelentette a Húsvét előtti 40 napos nagyböjtöt. Jelenleg a katolikus egyház a nagyböjt alatt a 18-60 évesek számára szigorú böjtöt hamvazószerdára és nagypéntekre ír elő (ekkor a 18 és 60 év közötti hívek a nap folyamán háromszor étkezhetnek, és egyszer lakhatnak jól), valamint ezeken a napokon és a nagyböjt többi péntekjén arra kéri 18 évnél idősebb tagjait, hogy ne fogyasszanak húst.
Böjtöt lehet ennek megfelelően tartani, vagy még többet tenni és egészen hamvazószerdától nagyszombatig (46 nap) böjtöt tartani.
A katolikus böjtön kívül a gyógyböjt olyan, már az ókortól ismert gyakorlat, amelynek az a célja, hogy az emberi szervezet táplálékmegvonás általi pihentetésével megszabaduljunk a túlzott és nem megfelelő táplálkozás okozta betegségektől. Ha a szervezetünknek nem kell megszakítás nélkül emésztési, osztályozási és raktározási feladatokat teljesítenie, akkor marad ideje a test megújítására is.
Amikor kevesebb táplálékot viszünk be, a test felhasználja a raktárkészleteit (ezáltal beindul a fogyás), emellett pedig megszabadul az olyan anyagoktól is, amelyek terhelik a szervezetet (mint például a zsírban raktározott toxikus anyagok, a feleslegessé vált bőrszövetek, vagy épp a kórosan átalakult sejtek). Ennek eredményeképpen életbe lépnek az öngyógyító mechanizmusok, és az emberi szervezetnek lehetősége adódik a sejt újdonképződésre (vagyis a fiatalodásra), valamint a regenerálódásra.
Nézzük, milyen élettani folyamatok zajlanak le a böjt alatt, és ezeknek milyen előnyei vannak:
- A böjt első 12–24 órájában kifogynak a glikogén raktárak, és a test elkezdi saját zsírraktárjából fedezni energiaszükségleteit. Ettől kezdve a zsírsavak és fehérjék lesznek a vörösvértestek és az agy fő cukorforrásai. Amíg hozzászokunk ahhoz, hogy a test – beleértve az agyat és az izmokat is – döntően a zsírból származó energiát használja fel, átmenetileg előfordulhat fejfájás, fáradtság és dekoncentráció. Egyszer csak felváltja valami könnyed, éberséggel, jókedvvel társuló energia.
- Böjt alatt a stresszhormonok segítségével 5–15 százalékkal megemelkedik az alapanyagcsere, majd a 2-3. napon eléri maximumát, ezután nagyjából az eredeti szintre áll vissza.
- Az éhezés hatására megemelkedik a növekedési hormonok szintje, amely védi az izmokat, így jelentős kalóriamegszorítás esetén sem kezd el a szervezet izomszövetet bontani.
- Csökken az inzulin és a növekedési faktor (IGF-I) szintje, amely gátolja a felesleges sejtnövekedést(például a tumorok növekedését), és helyreáll az inzulinérzékenység.
- A testben lévő gyulladások mérséklődnek (pl. ízületi), mivel csökken a gyulladáskeltő anyagok szintje.
- A relatív rövid ideig tartó tápanyaghiány aktiválja az életben maradásért fontos géneket, önmegsemmisítésre készteti a torz sejteket és sejtalkotókat, megsokszorozza az antioxidánsok védelmi rendszerét és az energiatermelő mitokondriumok aktivitását.
- Egyes daganatok esetén hatékonyabbá válik a kemoterápiás kezelés és a mellékhatások csökkennek (A tumorsejt mohó, gondolkodás nélkül behabzsolja a sejt toxikus gyógyszert, a táplálékmegvonás az ép emberi sejteket megkíméli ettől).
- Javulnak az anyagcsereparaméterek: csökken a vércukor és a vérzsír értéke, javul az inzulinérzékenység, fogy a raktározott zsírszövet és javul a májban raktározott zsír aránya.
- Csökken a vérnyomás.
- Javul az idegsejtek alkalmazkodó képessége, a figyelem, a koncentrációképesség, a gondolkodási sebesség, valamint a reflexek is.
- Plusz előny, hogy megfelelő kalóriadeficites táplálkozással párosítva, jól lehet fogyni vele, a böjtölés ugyanakkor segít a sovány testtömeg (izomszövet) megtartásában.
Állat és humán vizsgálatok eredményei bizonyítják, hogy a böjt hozzásegíthet a hosszú, minőségi, egészséges élethez, a sejtek fiatalságának megőrzéséhez, csökkentheti a betegségek (rák, autoimmun folyamatok, idegsejt degeneráció, anyagcsere és szív-érrendszeri eltérések) rizikóját, és javíthatja az immunrendszeri hatékonyságát.
A húsvét előtti időszak nagyszerű megismerkedni a böjttel és a húsmentes táplálkozást összekötni a gyógyböjt egy típusával, amelyet úgy érzünk komfortosan végig tudunk csinálni. A böjt ezen kívül is az év bármely időszakában jó ötlet, sőt egyes típusokat életvitelszerűen minden nap végezhetünk élethosszig tartóan.