Az UNESCO közgyűlése 1999-ben emelte az anyanyelvek nemzetközi napjává február 21-ét, jelképezve a nemzetek számára az anyanyelvek tiszteletben tartásának fontosságát. Elmondhatjuk, a magyarokhoz különösen közel áll az anyanyelvi jogok teljes körű használatáról szóló nemzetközi üzenet.
Az anyanyelvünk az a nyelv, amelyen az életünk legfontosabb eseményeit osztjuk meg szeretteinkkel és barátainkkal. Kapocs, amely összeköt bennünket kultúránkkal, történelmünkkel és identitásunkkal. Az angol nyelv dominanciája és a digitális eszközök használata miatt sokan elfelejtik az anyanyelvük fontosságát, és áttérnek más nyelvekre. Azonban az anyanyelv megőrzése segíti a kulturális sokféleség megőrzését, a személyes és kulturális identitás megszilárdítását, és az egész társadalom számára előnyös lehet. Az anyanyelv ápolása egy fontos feladat, és ezt mindenkinek magáénak kell éreznie.
Az a tény, hogy anyanyelvem magyar, és magyarul beszélek, gondolkozom, írok, életem legnagyobb eseménye, melyhez nincs fogható. Nem külsőséges valami, mint a kabátom, még olyan sem, mint a testem. Mélyen bennem van, vérem csöppjeiben, idegeim dúcában, metafizikai rejtélyként.
Kosztolányi Dezső