Ebben az évszakban az időjárási és az ebből fakadó látási viszonyok indokolják a gyalogos balesetekkel kapcsolatos figyelemfelhívást és a hasznos tanácsokat. A Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság egy Facebook posztban hívta fel a figyelmet a lehetséges veszélyekre.
A bejegyzésben az alábbiakat írták: A gyalogosok a közúti közlekedés legvédtelenebb szereplői. Az őket ért balesetek jelentős része visszavezethető arra, hogy a gyalogosok kevésbé képzettek, valamint előfordul, hogy figyelmetlenebbek, mint a járművezetők általában. A gyalogosok túlságosan bíznak védettségükben, figyelmetlenül lépnek az úttestre, vagy egyszerűen rosszul becsülik meg a közeledő jármű távolságát és sebességét. Másik jellemző figyelmetlenség, hogy takarásból lépnek az úttestre, esélyt sem hagyva a vezetőknek a megállásra.
Annak érdekében, hogy ne váljanak közlekedési baleset sérültjeivé, áldozatává, mind a gyalogosok, mind a járművezetők rendkívül sokat tehetnek.
Kérjük a gyalogosokat:
- Minden esetben győződjenek meg arról, hogy az elsőbbséget megadják-e számukra, biztonságosan át tudnak-e menni az úton! (A szemkontaktus sokat segít!)
- Legyenek mindig kiszámíthatóak! Soha ne tegyenek hirtelen mozdulatokat amennyiben az úttest közvetlen közelében gyalogolnak!
- Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között a sötét ruházat nehezen észlelhető. Lehetőség szerint ilyenkor viseljenek élénk színű, jól látható ruhadarabokat vagy tegyenek táskájukra láthatóságot növelő eszközöket!
… és néhány szót a láthatósági mellényről!
A gyalogosnak lakott területen kívül éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok között a láthatósági mellény viselése kötelező! Fontos tudni, hogy amennyiben kiszállunk a járműből, gyalogosnak minősülünk, tehát a járműben annyi láthatósági mellény legyen, hogy mindenkinek jusson, ha éjszaka vagy korlátozott látási viszonyok között lakott területen kívül elhagyja a járművet.
Felhívjuk a járművezetők figyelmét:
- Fontos, hogy kellő körültekintéssel közelítsék meg a kijelölt gyalogos-átkelőhelyeket!
- Az alap, hogy itt a járművekkel a gyalogosok részére elsőbbséget kell adni, ezért ezt a helyet a jármű vezetőjének csak olyan sebességgel szabad megközelíteni, hogy az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni!
- Próbáljanak szemkontaktust teremteni az úttesten átkelni szándékozó gyalogossal annak érdekében, hogy ne alakuljon ki balesetveszélyes helyzet!
- Csapadékos, latyakos időben, amikor a járda mellett széles sávban áll, vagy folyik a víz, nehéz az úttesten átkelni. A gyalogos ilyenkor jellemzően arra figyel, hogy ne lépjen a tócsába, az autósnak pedig számítania kell arra, hogy a járda szélén leszegett fejjel álló gyalogos a következő pillanatban az úttestre, akár a jármű elé kerülhet.
Most pedig néhány szót a mobilról és a fülesről!
Egyre több gyalogos baleset hátterében mobil telefonok (főleg az okos készülékek) használatának rendkívüli mértékű elterjedése és az egyes alkalmazások figyelemelvonó hatása áll. Az elmúlt időszakban számos súlyos baleset történt, mert a gyalogos figyelmét mobiltelefonja valamely applikációja vonta el az úttesten átkeléskor vagy éppen zenét hallgatott fej- illetve fülhallgatóval. Az élet és egészség érdekében fontosabb a kapcsolat a külvilággal, mint a mobillal! Az úttesten átkeléskor jótanács: élj a valóságban és érj át biztonságban!
Mindenkit hazavárnak! Kis körültekintéssel, odafigyeléssel komoly kellemetlenségek előzhetők meg! – zárta sorait a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Forrás: Facebook