2024. November 27. Virgil napja

Dr. Szabó János válaszolt – Téma: a vírusok új variánsai, az enyhe tél hatása egészségünkre

0

Városunk köztiszteletben álló orvosát, több érdeklődésre számot tartó témában is kérdezte szerkesztőségünk. A háziorvossal készített interjúban olvashatnak az influenza járványos terjedéséről, a szokatlanul enyhe tél egészségügyi vonzatairól, továbbá a koronavírussal kapcsolatos napi aktuális információkról is.

Január első napjaiban sorra dőltek meg a melegrekordok, a hőmérséklet már-már őszies volt. Milyen egészségügyi vonatkozásai lehetnek a szokatlanul enyhe télnek?

Az enyhe időjárás kedvez a vírusok terjedésének. Ezt a kellemetlenséget nagyon sokan megtapasztalják ezekben a hetekben. A gyermekek és felnőttek közül is sokan jelentkeznek a háziorvosi rendelőkben felső légúti hurutos tünetekkel – náthával, köhögéssel, mely rossz közérzettel, időnként izomfájdalommal társul.

A vírusfertőzésnek nincs specifikus gyógyszere, a szervezetünkre kell bízni, hogy megvívja a csatát a kórokozókkal. Fontos, hogy néhány nap pihenéssel, bőséges 2,5-3 liter folyadék fogyasztásával támogassuk, hogy minél hamarabb megszabaduljunk ezektől a kellemetlen tünetektől.

A rendszeres gyümölcsfogyasztás is nagyon fontos, mert a gyümölcsökben nagyon sok vitamin van. Együnk naponta 1-2 almát, de a déli gyümölcsök – mandarin, narancs – is sok vitamint tartalmaznak.

Orrcseppek, orrspray használata segíthet a kellemetlen orrdugulás, nátha megszüntetésében.

Ha felszakad a köhögés, akkor nyákoldók, köptetők használatával tudjuk segíteni a gyógyulásunkat és ilyenkor különösen ügyeljünk a bőséges folyadék bevitelre, mert a nyákoldók csak akkor tudják kifejteni a hatásukat, ha a nyálkahártyáink nincsenek kiszáradva. Ingerköhögés esetén – amikor már nem köhögünk fel váladékot – köhögéscsillapító készítmények használata ajánlott.

Ne feledkezzünk meg a hagyományos gyógymódokról sem. Köptető, nyákoldó hatású a lándzsás útifű, a kakukkfű, a borsmenta, borostyán, hársfa, hagyma, fokhagyma. Köhögéscsillapítóként használhatunk szurokfűből, bodzavirágból, apró bojtorjánból készült teákat.

Ha a köhögés 3 hét alatt nem szűnik meg, mindenképp el kell menni a háziorvoshoz, mert a nem szűnő köhögés okát ki kell vizsgálni.

Akinek felső légúti hurutos tünete van, az néhány napig ne menjen közösségbe, pihenjen otthon. Ha ezt nem tudja megtenni, akkor viseljen orrot-szájat eltakaró egészségügyi maszkot, amivel jelentősen csökkentheti a kórokozók terjedését, más emberek megfertőzését.

A napokban megkezdődött az influenza járványos terjedése Magyarországon. Milyen óvintézkedéseket tehetünk a betegség megelőzése érdekében? Érdemes-e még kérni az influenza elleni védőoltást?

Az elmúlt héten szaporodott az influenzaszerű tünetekkel jelentkező betegek száma. Erre a vírusos betegségre jellemző az egy-két napig tartó magas láz, az izomfájdalom, a nátha, orrdugulás, köhögés együttesen jelentkezik. Fontos a pihenés, a lázcsillapítás és a korábban már leírt tüneti terápia alkalmazása.

Az influenza védőoltással megelőzhető. A 60 év feletti korú embereknek, azoknak akik krónikus betegségek miatt folyamatos orvosi kezelés alatt állnak, akik olyan munkát végeznek, ahol sok emberrel kell találkozni, akik naponta utaznak tömegközlekedési eszközökön még most is ajánlott az oltás felvétele.

A hetekben Kínában ismét elszabadult a koronavírus. Milyen veszélyekkel járhat a pandémia újbóli felbukkanása?

A COVID fertőzést okozó korona vírus jelenleg is okoz megbetegedéseket hazánkban is, nem szabad lebecsülni a veszélyét. Szerencsére a védőoltások, az átvészelt fertőzések hatására az oltottak és a betegségen átesettek szervezete – jelen tudásunk szerint – legalább fél évig rendelkezik annyi specifikus védőanyaggal, ami kivédi az ismételt súlyos fertőződés lehetőségét és enyhe influenzaszerű tünetekkel lezajlik a betegség. Nem szabad azonban megfeledkezni arról, hogy naponta több mint 10 ember halálát okozza a COVID fertőzés hazánkban, jelenleg is.

Fontos, aki COVID gyanús tüneteket észlel magán, az végezzen gyorstesztet. A tesztek a gyógyszertárakban kaphatók. COVID fertőzés esetén forduljon azonnal háziorvosához és legkevesebb 5 napig maradjon otthon. Ha elkerülhetetlen, hogy közösségbe menjen, viseljen orrot, szájat eltakaró egészségügyi maszkot.

Fel kell arra is készülni, hogy a vírus újabb és újabb variánsai jelenhetnek meg hazánkban is, ezek fertőzőképessége lehet csekély, de nagyon veszélyes is.

Olvasóink nevében is köszönjük a közérdekű tájékoztatást Dr. Szabó János háziorvosnak!

Hozzászólások lezárva.