Hamarosan kezdődik minden kisdiák várva várt időszaka, a téli iskolai szünet, ami a szépségei mellett veszélyeket is rejthet. Arról, hogy milyen balesetek érhetik a vakációzó gyerekeket, Dr. Gesztes Éva, a Magyar Gyermekmentő Alapítvány szakmai vezetője beszélt a heol.hu-nak.
A szakember szerint télen meghatározó veszélyforrások a csúszós utak, valamint megfelelő hideg és hó esetén a téli sportok. A közlekedési balesetek mellett a sportbalesetek száma emelkedik, hiszen korcsolyáznak, síelnek, szánkóznak a gyerekek. Sajnos, ezen sportágak űzése közben általában nem viselnek védősisakot. A jég gyakorlatilag olyan, mint a beton, ha azon elesnek, nagy baj is történhet. A szánkón sem mindig ülnek, hanem hasalnak rajta, s egy fának akár fejjel nekicsúszhatnak. Szerencsére nagyon súlyos, életveszélyes sérülésekkel ritkán találkoznak, de végtagsérülések, láb-, kartörések gyakrabban megtörténnek. Kiemelten fontos, hogy síelésnél a gyermek viseljen védősisakot, és egyéb védőfelszerelést, mert az nagyon sokat segít elesés, ütközés esetén.
Nagyobb hidegek idején fennáll a jégbeszakadás veszélye, hiszen gyakran már akkor kimennek korcsolyázni, csúszkálni a tavakra, folyókra a gyerekek, s persze nemcsak ők, amikor még nem elég erős a jég – mondta Dr. Gesztes Éva.
– A nagyobbaknál télen az lehet probléma, ha egy-egy buliban a fiatalok több alkoholt fogyasztanak a kelleténél. Akkor esetleg nem érzik a nagy hideget, és könnyebben meghűlhetnek. Komoly baj, kihűlés lehet abból, ha mondjuk pityókásan elalszik valaki egy padon. De a megfázás veszélye akkor is fennáll, ha valaki nem öltözik fel rendesen. Sajnos, ez a fiatalokra jellemző. Nem trendi a sapka, a sál, a kesztyű és a meleg kabát viselete, pláne nem az összegombolva vagy cipzárazva. A túl laza öltözködésnek nagyon sokszor megfázás a vége. Ez pedig télen a különböző vírusoknak ad jó táptalajt. A téli hónapokban a légúti vírusfertőzések egyébként is elég gyakran előfordulnak, azt is jobban el tudják kapni, ha előtte megfáznak. Ezek a vírusok szorosabb közösségekben, zárt helyen, például bulikban is könnyebben elkaphatók. Ezt meg lehet előzni a hidegnek megfelelő réteges öltözködéssel – emelte ki a doktornő.
A szakember szerint a kisgyermekek esetén télen különösen fontos, hogy a szülők a téli útviszonyoknak megfelelően vezessenek, a kisgyermekeket pedig mindenképpen megfelelő méretű gyermekülésben, bekötve szállítsák.
– Meg kell említeni az égési sérüléseket. Az adventi koszorú, a karácsonyfa gyertyája a kisgyermekeket is elvarázsolja, aktív részesei akarnak lenni a meggyújtásának, könnyen kezdenek tüzeskedni. Erre nagyon kell figyelni. A nem megfelelő helyen vásárolt karácsonyfa-fényfüzérek sok esetben zárlatosak lehetnek, és áramütés okozhatnak. Vigyázzunk, hogy a kisebb gyermekek ne tudják fogdosni ezeket. A karácsonyi vacsoránál a kicsi gyerekeknek csak filézett halat adjunk, a halszálka is baj okoz. Figyelni kell arra is, hogy a vendégeknek bőségesen megterített asztalról allergiás gyerekek ne tudjanak számukra veszélyes ételt fogyasztani, például mogyorót, diót, ezeket tartalmazó süteményt– foglalta össze dr. Gesztes Éva.
A Mediq Sebkezelési Centrum arra hívja fel a figyelmet, hogy a puha, meleg téli ruházat nem véd meg a sérülésektől, télen is viselni kell védőfelszerelést sportolás, szabadtéri játék közben. A fej védelme különösen fontos a koponyasérülések elkerülésére. A bukósisak mérete legyen a gyermek életkorának és fejátmérőjének megfelelő, de ha sérült, már nem véd kellően. Az ízületek védelmében a hideg évszakban sem tanácsos kihagyni a bemelegítést a szabadtéri mozgás előtt. Ügyeljünk arra, hogy a gyerekek a nekik kijelölt pályát ne hagyják el. Körükben a leggyakoribb sérülések az esések következtében létrejött zúzódások. Ezeket a sérüléseket borogatással, jegeléssel lehet hatékonyan kezelni, azonban a fejet érintő sérülések esetén mindenképpen haladéktalanul orvoshoz kell fordulni!
Forrás: heol.hu